אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העבר הבעייתי של יו"ר גרופון: פשיטת הרגל והאימייל לעובדים cc by Bob Saldeen

העבר הבעייתי של יו"ר גרופון: פשיטת הרגל והאימייל לעובדים

"בואו ניתן תחזיות חיוביות באופן מוגזם, ואם ניפול - למי אכפת?", כתב אריק לפקופסקי לעובדי חברה שמכר בשנת 2000. נתבע לאחר שהרוכשת פשטה רגל

12.06.2011, 14:48 | סוכנויות הידיעות

לאחר שגרופון הגישה את בקשתה להנפקה, העריכו חלק מהפרשנים כי מדובר במניה שעלולה להיות בעייתית במיוחד. בעולם הטכנולוגיה ממשיכים לחפש סימנים מדאיגים בכל הנוגע לענקית הקופונים ברשת - וגם מוצאים כאלה בקלות.

אריק לפקופסקי, יו"ר גרופון הנוכחי ויזם סדרתי, נתבע בעבר בחשד לרשלנות ומרמה, לאחר שחברה שבה כיהן בתפקיד בכיר הגיעה לפשיטת רגל. התביעה בוטלה בסופו של דבר, אך הפרטים שנחשפו בה הותירו רושם מטריד בנוגע להתנהלותו של יו"ר גרופון.

בשנת 2000 מכר לפקופסקי את חברת Starbelly לחברת Ha-Lo תמורת 240 מיליון דולר. הוא גרף את רוב הסכום, ועבר מלשמש מנכ"ל Starbelly לתפקיד סמנכ"ל התפעול של הרוכשת. מעט לאחר מכן הוא כתב לעובדיו אימייל בזו הלשון: "בואו נתפרע, בואו נכריז הכל, בואו נהיה חיוביים באופן מוגזם בתחזיות שלנו, ואם ניפול - למי אכפת, אין לנו מה להפסיד". המכתב שימש כראיה במשפט ב-2008, שבו המשקיעים ב-Ha-lo תבעו את לפקופסקי.

לפקופסקי מחזיק כיום בנתח הגדול ביותר מגרופון - 22%. מאז הוכרז על כוונתה של גרופון לצאת להנפקה היא משכה לא מעט תשומת לב שלילית. מהתשקיף שפירסמה גרופון עולה כי לאחר שגייסה 950 מיליון דולר בחודש ינואר, היא חילקה 810 מיליון דולר לבעלי מניות קיימים, כשחלק ניכר מהסכום הגיע אל לפקופסקי. 

בנוסף נטען כי השווי שלפיו האתר מוערך מוגזם מאוד: אנליסטית מחברת המחקר פורסטר טענה כי גרופון שווה 2 מיליארד דולר בלבד, בעוד החברה מתכננת גיוס לפי שווי של 30 מיליארד דולר. בימים האחרונים הסתבך לפקופסקי בעוד אמירה בעייתית, וטען כי גרופון תהיה "רווחית מאוד" בעתיד הקרוב - מה שעלול לעכב את הליך ההנפקה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות