אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משפט שדה: אולמרט תלוי באוויר צילום: אוראל כהן

משפט שדה: אולמרט תלוי באוויר

למרות הביטחון שהפגין אהוד אולמרט בעדותו בפרשת ראשונטורס ועל אף הקשיים הכרוכים בהרשעתו, גם הוא יודע שבסופו של יום התוצאה במשפטו אינה תלויה בו

14.06.2011, 09:40 | משה גורלי

1. מה קשור

 אולמרט ממשיך להתעקש שלא היה קשור בגביית הכסף למימון טיסותיו הרבות

בסרט "תלוי באוויר" מבלה ג'ורג' קלוני את מרבית זמנו בטיסות. כנדרש מעבודתו הוא טס וצובר מיילים עד לשיא הנכסף של 16 מיליון. "תלוי באוויר", מגדיר היטב את אהוד אולמרט, אז והיום: כמי שבילה הרבה באוויר ותלוי היום בחסדיהם של שלושת שופטי המחוזי בירושלים: האם יאמינו לו שלא גבה במרמה מימון עודף עבור טיסותיו.

טיסה של אולמרט היא לפעמים מטריצה מתמטית מאוד מסובכת מבחינת יעדים ומממנים. ניקח לדוגמה את המסלול הבא: ת"א־ניו יורק־דנבר־סין־תל אביב. לטיסה כזו עשויים היו להיות מממנים משלוש קטגוריות: ממשלת ישראל, כשלנסיעה, או לחלק ממנה, היתה תכלית מדינית או מקצועית; ארגון יהודי כמו איפא"ק או ועידת הנשיאים, שמזמין נאום; מוסד כיד ושם, אלו"ט או עלה, שמבקש מאולמרט לגייס תרומות.

כשעל אותו סיבוב כזה מתלבשים כמה מטרות ומממנים החלוקה ביניהם אינה פשוטה, ולא בהכרח שווה: "כשנסעתי עבור בית חולים 'ביקור חולים' או 'בני עקיבא', הוריתי לא לגבות מהם אגורה, אלא לחייב את הגופים האחרים במלוא המחיר", העיד.

אהוד אולמרט בבית המשפט, צילום: חיים צח אהוד אולמרט בבית המשפט | צילום: חיים צח אהוד אולמרט בבית המשפט, צילום: חיים צח

ב־17 טיסות התברר שהגבייה המצטברת מכמה גופים היתה גבוהה מהנדרש. לפי התביעה, השתמש אולמרט בעודפים - שאותם הוציא במרמה באמצעות רייצ'ל רז־ריסבי - כדי ליצור בנק פרטי למימון נסיעות פרטיות לבני משפחתו. אולמרט טוען בתוקף: לא הייתי מעורב בגבייה. לא ידעתי, לא הנחיתי לרמות, אלא לגבות אך ורק בגובה הנדרש. וראיה לתום לב: היו גם טעויות לרעתי, במקרים שבהם היתה גבייה בחסר.

2. אגוז קשה

הפרקליטות תתקשה לשכנע את השופטים במשפט בכוונת המרמה של אולמרט

בדרך להרשעה, צריכה התביעה להוכיח כוונת מרמה. תנאי לכוונה הוא מודעות, תנאי הכרחי אך לא מספיק. אולמרט מכחיש מודעות וכמובן כוונה. לעניין המודעות - שני מכשולים מרכזיים בדרכו: הראשון, הכרזת רז־ריסבי כעדה עוינת. זאת לאחר שעל הדוכן חזרה בה מעדותה במשטרה שבה קשרה את מודעותו לענייני הגבייה; השני, הנחיות גבייה בכתב של אולמרט במספר מקרים.

אלא שהדרך ממודעות לכוונה ארוכה. על השופטים להשתכנע שאולמרט ביקש לרמות, שרקם מלכתחילה מזימה שנועדה להוציא יותר כסף מהנדרש לנסיעה.

כשמדובר בפוליטיקאים, הדרך להרשעה נתקלת בשני מכשולים מרכזיים: הוכחת מודעות בעבירות כשוחד, קבלת דבר במרמה וכו', ורמת החומרה בהתנהגות שנופלת לסעיף הפרת האמונים.

כשזוכה מעבירת דיווח כוזב למבקר המדינה, השתכנע השופט עודד מודריק שאולמרט לא היה מודע לעצם החתימה על המסמך. בתי משפט נוטים לקבל את האפשרות שהידיים ביצעו את העבירה, אף שהראש בכלל לא התכוון. כמו שעו"ד אביגדור פלדמן כתב פעם: "תודעתם של אנשי ציבור מחוררת כמו גבינה שוויצרית, הזרם הפנימי והמתוק של המחשבה נכנס ויוצא בחורים כעכבר חסר מנוחה. ככה אי אפשר לעבור עבירות".

בעבירות של הפרת אמונים אין בדרך כלל מחלוקת על ההתנהגות הפסולה, והשאלה היא אם היא מגיעה לחומרה הפלילית.

בפרשת מרכז ההשקעות, למשל, נאשם אולמרט בכך שטיפל בלקוחותיו של חברו ושותפו לשעבר עו"ד אורי מסר. עצם הטיפול הנו פסול. אבל, אם יוכח שההחלטות היו ענייניות ומקצועיות, ייתכן שהפרת האמונים לא תגיע לחומרה שגוררת הרשעה פלילית.

3. זיכרון גורלי

אולמרט התלונן על הנסיעות הרבות, אבל לא שכח אחת שנמנעה ממנו לגמר ליגת האלופות

"תענוג גדול זה לא היה", תיאר אולמרט את הנסיעות הרבות. פרקליטתו עו"ד נוית נגב ביקשה לנתץ את "התפיסה הפופוליסטית שנסיעות זה כיף". נדמה שהשופטים התקשו להשתכנע שמדובר בסבל גדול. "כשעושים הרבה, כנראה אוהבים את זה", העירה השופטת מוסיה ארד.

מדובר בכ־300 נסיעות לחו"ל. גם אם מותחים את זה על פני כל הקריירה הציבורית של אולמרט מדובר בלא מעט. הצטרפותה של הרעיה עליזה נידונה בהרחבה. אולמרט בידל אותה משרה נתניהו, לפחות בכל הקשור לחדוות הנסיעות. "כשעמדתי לרוץ לראשות העיר, עליזה הודיעה לי שאין לה כוונה לרוץ לתפקיד אשת ראש העיר", תיאר את הקושי לשכנע אותה להצטרף. בעוד שנסיעות עליזה התבקשו לעתים מטעמים מקצועיים או טקסיים, עלה נושא מימון נסיעות ילדי אולמרט: נקודות, כרטיס האשראי הפרטי או "העודפים" שנגבו מהארגונים.

ובין לבין קונן אולמרט באוזני על נסיעות אטרקטיביות במיוחד שנמנעו ממנו: "היתה לי הזמנה מהגלייזרים, הבעלים של מנצ'סטר יונייטד, לגמר גביע האלופות. הייתי צריך לוותר. בגלל המשפט הזה וגם בגלל שאני מבוקש באנגליה כפושע מלחמה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות