אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרסום ראשון: בית הדין לעבודה יכריע האם ההסתדרות יציגה במחסני חשמל צילום: יריב כץ

פרסום ראשון: בית הדין לעבודה יכריע האם ההסתדרות יציגה במחסני חשמל

ההסתדרות הגישה בקשה להכרה בייצוגיות נגד הרשת, שבבעלות אלקטרה מוצרי צריכה; השופטים צפויים להיאלץ לקבוע קריטריונים נוספים למהי קבוצת עובדים שיכולה להוות "יחידת מיקוח"

14.06.2011, 11:50 | מיקי פלד

ההסתדרות ממשיכה לנסות ולהיאבק ברשת מחסני חשמל באמצעות כתלי בית המשפט, ועל הדרך להגדיר מחדש מהי יחידת מיקוח. הבוקר (ג') הוגשה מטעם ההסתדרות בקשה לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב לחייב את הנהלת הרשת, בבעלות אלקטרה מוצרי צריכה, להכיר בוועד העובדים. לטענת ההסתדרות, הבקשה הוגשה לאור סירובה של אלקטרה לקיים את החובה המוטלת עליה מכוח חוק הסכמים קיבוציים ולנהל עם ההסתדרות משא ומתן להסדרת תנאי העסקתם של עובדי מחסני חשמל בהסכם קיבוצי. ברשת מועסקים כ-670 עובדים ב-23 סניפים.

בדיון צפויים השופטים לנסות ולהכריע לגבי הקריטריונים לקיומה של יחידת מיקוח, כלומר קבוצת העובדים שיכולה לנהל משא-ומתן קיבוצי בתוך מקום עבודה גם אם שאר העובדים לא מאוגדים. בעבר דנו בתי הדין בסוגיות כאלו, אך עתה הם יידרשו להחליט האם עובדי מחסני חשמל הם יחידת מיקוח בפני עצמה, למרות שהרשת היא חלק מאלקטרה ואינה בהכרח יחידה משפטית בפני עצמה. תביעה זו ממשיכה שתי תביעות אחרות של ההסתדרות על הוצאת דיבה של מנהלי הרשת, בה ההסתדרות דורשת פיצויים של 3 מיליון שקל, והפרעה להתאגדות על-סך מיליון שקל. התביעות עוד מתדיינות.

עו"ד שי תקן ממשרד פישר בכר חן וול אוריון ושות', לשעבר ראש הלשכה המשפטית של האיגוד המקצועי בהסתדרות, כתב בבקשה כי למרות שההסתדרות פנתה לאלקטרה כבר בחודש דצמבר 2010 והודיעה כי היא הארגון היציג במחסני חשמל ועל כן יש לקיים עמה משא ומתן קיבוצי, אלקטרה העלתה טענות שונות במטרה להתחמק מניהול משא ומתן עם ההסתדרות. הטענה המרכזית של אלקטרה היא כי יחידת המיקוח היא כל ציבור העובדים בכל הרשתות הנמצאות בבעלות אלקטרה, כולל ביג סנסור ושקם אלקטריק. באופן כזה, ההסתדרות אינה הארגון היציג של עובדי אלקטרה מכיוון ולא חברים בה לפחות שליש מכלל העובדים.

אלא שעולה מכתב הבקשה כי בפועל טענה זו של אלקטרה סותרת את הדיווח שלה לבורסה בעת רכישת הרשת בינואר 2007, לפיו הרשת תמשיך להתנהל באופן נפרד ועצמאי מהרשתות האחרות. בתשקיף מנובמבר 2010 אף נכתב כי מחסני חשמל וביג סנסור מתחרות למעשה אחת בשניה והמבנה הארגוני של כל אחת מהרשתות הוא שונה. לכן, טוענת ההסתדרות, העובדים של מחסני חשמל אינם קשורים לשאר עובדי אלקטרה, ולכן הם יכולים להיות יחידת מיקוח נפרדת.

דובר אלקטרה מוצרי צריכה מסר בתגובה כי "הבקשה עוד לא הגיעה למשרדי החברה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
רואים את האור בקצה המנהרה
זהו,אחרי תקופת החושך, מתחילים לראות את תקופת האור שקרבה ובאה. הסבלנות משתלמת. אין ספק בכלל לגבי הכרעת בית המשפט. יהיה לנו ועד ונקבל(לפחות) את התנאים המינימלים להם זכאי כל עובד בחברה מסודרת. הסבלנות משתלמת והצדק יוצא לאור! תומר כובדי כולם איתך חלקם בגלוי וחלקם בסתר אבל ברור שכולם! יישר כוח!
אחד שמבין  |  14.06.11
לכל התגובות