אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרדי התשתיות והגנת הסביבה רבים על פיקוח קידוחי הגז משרד התשתיות הלאומיות

משרדי התשתיות והגנת הסביבה רבים על פיקוח קידוחי הגז

מיכאל גרדוש, הממונה על הנפט, טען במסגרת דיון בכנסת כי "למשרד להגנת הסביבה אין את היכולות" לבדוק את הקידוחים; דב חנין: "החקיקה הנוכחית בנושא הנפט מפגרת, אנכרוניסטית ומשונה"

14.06.2011, 13:25 | ליאור בן דוד וליאור גוטמן

"משרד התשתיות הוא המקום היחיד בארץ שיש לו את היכולות לבדוק את הקידוחים. למשרד להגנת הסביבה אין את היכולות הללו. השאלה היא מי צריך להוביל את העניין הזה ולדעתי משרד התשתיות הוא הגורם הנכון" - כך אמר היום (ג') הממונה על הנפט, דר' מיכאל גרדוש. הדברים נאמרו במסגרת דיון שנערך בוועדת הסביבה והבריאות של הכנסת בנושא סיכונים מקידוחי גז ונפט בישראל.

כפי שפורסם ב"כלכליסט", המשרד להגנת הסביבה הפיץ טיוטת הנחיות לגבי קידוחי גז ונפט יבשתיים, בדגש על הגנת הסביבה, בריאות הציבור ומניעת זיהום קרקע ומקורות מים. "הסיכונים מקידוחי גז נחלקים לשני סוגים: סיכון סביבתי כולל של תוצאה הקשורה לגילוי של גז או חוסר שליטה מספקת במאגרי גז וסיכון לאסדת הקידוח, כתוצאה מתקלה. נושא זה צריך להיות מטופל באותם מרכיבים קפדניים של בדיקת הציוד ומעקב שוטף אחרי נהלי הקידוחים", אמר גרדוש.

דב חנין: החקיקה הנוכחית מפגרת

יו"ר הוועדה, ח"כ דב חנין, תקף בחריפות את תקנות המשרד להגנת הסביבה. ""לקידוחים בים יש השלכות סביבתיות מרחיקות לכת ואנחנו חייבים, כולנו, ובאופן מהיר, להחליף דיסקט ביחס שלנו לקידוחים אלה ולהתייחס אליהם אחרת ממה שהתייחסנו בעבר. החקיקה היום בנושא הנפט היא מפגרת, אנכרוניסטית, משונה וכאשר קוראים אותה אי אפשר לדעת אם לצחוק או לבכות. לא ייתכן שנושא כל כך מורכב יהיה באחריותו הבלעדית של משרד התשתיות. שיתוף של גורמים נוספים היא דרך נכונה יותר לנהל את העניין ולהקל מעל המשרד את הנטל", אמר.

רני עמיר, ראש אגף ים וחופים במשרד להגנת הסביבה, הודה בדיון שאנשי משרדו רק החלו ללמוד את החומר. "אנחנו יודעים היום הרבה יותר מאשר ידענו לפני ארבעה חודשים, אבל אנחנו במפורש לא ברמה של ידיעה על פרטי קידוח, מספר הקידוחים והסכנות שנובעות מהם ומהתהליך עצמו. אני רוצה לציין שאנחנו זוכים לשיתוף פעולה מול נובל אנרג'י (שותפה וקבלנית קידוח הגז "ם תטיס, תמר ולוויתן). קיבלנו מהם את המסמכים שביקשנו, עשינו סיור במתקנים שלהם, מאחר ואין דרך להגיע ולבקר את התהליך ללא ההסכמה שלהם". לדבריו, "משרד התשתיות צריך להיות מבסוט שמישהו מוכן לחלוק איתו את האחריות לוועדת החקירה העתידית".

רכזת האנרגיה והתשתיות בחברה להגנת הטבע, רותי שורץ, בירכה על התהליך ואמרה כי "בתחום הקידוחים 'רב הנסתר על הגלוי', ולכן יש לנהוג בעיקרון הזהירות ולשמור על משאבי הטבע".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות