אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יומן מילאנו צילום: יואב אטד

יומן מילאנו

האיטלקים לא לוקחים סיכונים

15.06.2011, 09:53 | אמנון אטד

פורום העסקים המשותף לישראל ולאיטליה נערך הרחק מעיניהם של תושבי מילאנו, למרות קיומו ממש במרכז העיר, במרחק הליכה קצרה מכיכר הדואומו המפורסמת. המפגש מתקיים במבנה המרשים של הבורסה המקומית, הנושא את השם הציורי "ארמון חצות הלילה". הכיכר הקטנה שסוגרת עליו הפכה למתחם שמור במיוחד, ובשעות הבוקר נאלצו כל הנכנסים אליה להתמודד עם המבטים הבוחנים של השוטרים הרבים הפזורים בה.

האיטלקים, חייבים לומר, לא לוקחים שום סיכון. כבר בשבוע שעבר הודיעו ארגונים פרו־פלסטיניים על כוונתם לחבל בנוכחות המוגברת של ישראל במילאנו. חצי שעה לפני תחילת הכנס הופיעו פתאום בכיכר שני מפגינים לא ממש צעירים, גבר ואשה, וניסו לעניין את באי הכנס שהמתינו בתור להרשמה שמחוץ לבניין הבורסה בעלון מודפס בצפיפות.

בימים הקרובים, שבהם יהיה המיצג הישראלי פתוח, נראה אם אמצעי הביטחון לא ירחיקו מהמקום את מי שרוצה ללמוד על ישראל, צילום: בלומברג בימים הקרובים, שבהם יהיה המיצג הישראלי פתוח, נראה אם אמצעי הביטחון לא ירחיקו מהמקום את מי שרוצה ללמוד על ישראל | צילום: בלומברג בימים הקרובים, שבהם יהיה המיצג הישראלי פתוח, נראה אם אמצעי הביטחון לא ירחיקו מהמקום את מי שרוצה ללמוד על ישראל, צילום: בלומברג

העלון נשא את הכותרת "לא לכיבוש הישראלי של מילאנו", ואויר בפוטומונטאז' של הקתדרלה המרשימה, גאוות העיר, מוקפת בחומה שמפרידה את ירושלים מהכפרים הערביים שמסביבה. שני המפגינים הספיקו להסתובב מול הבניין פחות מדקה. צמד מאבטחים, שבתוך שניות הפך לקבוצה של כעשרה אנשי ביטחון, הקיפו אותם ודחפו אותם לא ממש בעדינות אל מחוץ לכיכר.

מה שבכל זאת חושף את תושבי מילאנו לנוכחות הישראלית המוגברת בעירם הוא מיצג גדול ומרשים שהוצב בימים האחרונים בקצה כיכר הדואומו. המיצג, שנושא את השם "ישראל הבלתי צפויה", מורכב מ־15 עמודים עם מסכי טלוויזיה עצומים, המתארים את פניה האחרות של ישראל - מהמגילות הגנוזות בים המלח ועד "תל אביב, עיר ידידותית לקהילת הגייז".

טירת ספורצסקו. המיצג הישראלי נותר במקומו, צילום: MCT טירת ספורצסקו. המיצג הישראלי נותר במקומו | צילום: MCT טירת ספורצסקו. המיצג הישראלי נותר במקומו, צילום: MCT

בימים האחרונים איימו הארגונים הפרו־פלסטיניים באיטליה לפגוע במיצג. משטרת מילאנו הודיעה כי היא לא תוכל למנוע פגיעה אפשרית בו, ועצם קיומו הוטל בספק. בשלב מסוים העלו האיטלקים הצעה להעביר את המיצג מכיכר הדואומו אל המתחם המאובטח של טירת ספורצסקו, שבנו שליטי העיר ממשפחת ספורצה באמצע המאה ה־15.

המארגנים הישראלים לא ממש התלהבו מהרעיון "לחשוף" את ישראל במקום הרבה יותר נסתר מן העין. ממש לפני חנוכת המיזם שלשום התקשר שר הפנים האיטלקי רוברטו מארוני אל שגריר ישראל באיטליה, גדעון מאיר, הבטיח לו שממשלתו לא תיתן לאף אחד לפגוע בידידת אמת של איטליה, והמיצג נותר במקומו.

שלשום התברר מהו הפתרון שמצאו האיטלקים: מי שמגיח אל הכיכר הגדולה מתחנת המטרו שמתחתיה, נתקל ביעד מבוצר, מוקף כולו בגדרות כפולות ובלובשי מדים רבים. בעשרת הימים הקרובים, שבהם יהיה המיצג פתוח, נצטרך לראות אם אמצעי הביטחון האלה לא ירחיקו מהמקום לפחות חלק מאלה שרוצים ללמוד מה יש לישראל להציע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות