אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תעריפי המים: המחיר לרשויות יורד על חשבון המחיר לצרכן הפרטי צילום: shutterstock

תעריפי המים: המחיר לרשויות יורד על חשבון המחיר לצרכן הפרטי

מועצת רשות המים צפויה להחליט היום על הוזלת המחיר המים לרשויות המקומיות על חשבון הצרכן הפרטי הצורך מעל 6 קוב מים לחודש

16.06.2011, 07:45 | ליאור בן דוד

בדיון שיערך היום במועצת רשות המים צפויה להתקבל החלטה להוזיל את מחיר המים לרשויות המקומיות על חשבון הצרכן הפרטי הצורך מעל 6 קוב מים לחודש. במסגרת ההחלטה, תוגדל מכסת המים עליה משלמים מחיר נמוך מ-2.5 קוב לנפש לחודש היום ל-3.5 קוב לנפש לחודש, ואילו מחיר צריכת המים מעבר למכסה זו יעלה מ-12.48 שקל לקוב היום ל-13.89, דבר שייקר את חשבון המים לכל צרכן הצורך מעל 6 קוב לנפש לחודש.

במקביל, צפוי תעריף המים לרשויות הציבוריות לרדת מ-12.48 שקל לקוב היום, ל-11.4 שקל לקוב, ואילו תעריף המים לגינון ציבורי צפוי לרדת למחיר אחיד של 8.09 שקל לקוב, למרות שעד היום תומחר לפי מדרגות שהנמוכה בהן היא 9.207 לקוב.

ההחלטה הצפויה תוריד את חשבונות המים של הצרכן החסכן – הצורך פחות מ-6 קוב מים לחודש, ובכך למעשה תקל על אוכלוסיות חלשות ומשפחות מרובות ילדים.

לפי נתוני רשות המים, הצרכן הממוצע צורך כ-4.5 קוב מים לחודש, ולכן רוב האוכלוסיה תהנה מהגדלת המכסה לתעריף הנמוך, ולא תרגיש בעליית המחיר הגבוה למי שחורג מהמכסה.

ההחלטה להוזיל את מחירי המים לרשויות המקומיות גובשה בעקבות לחצי הרשויות המקומיות בדיונים של ועדת ניסן להוריד את מחירי המים על הגינון הציבורי ועל צריכת המים של מוסדות ציבוריים, כגון בתי ספר וגני ילדים. כיוון שמשק המים היום הוא משק סגור – כלומר התקצוב שלו על ידי המדינה קבוע, הורדת מחירים במקום אחד גוררת עליית מחירים במקום אחר, ובמקרה הזה – הורדת מחירים לרשויות המקומיות גוררת את העלאת המחירים לצרכן הפרטי.

ירון רן, סגן יו"ר עמותת פורום מנכ"לי תאגידי המים והביוב בישראל, מסר בתגובה כי: "לפורום התאגידים היה ברור שכל הוזלה שתעשה למוסדות העירייה תביא להעלאת המחירים לצרכן הפרטי. לפי שיטת משק מים סגור – מישהו צריך לשלם, ובמקרה זה מדובר בצרכן. העלאת המחירים נובעת מסרבנות של האוצר ושל ראש הממשלה לשנות את השיטה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות