אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם פייסבוק תגיע למשתמשי האייפון בניגוד לרצונה של אפל? צילום: Shutterstock

האם פייסבוק תגיע למשתמשי האייפון בניגוד לרצונה של אפל?

דיווח: הרשת החברתית בונה פלטפורמה במטרה להביא אפליקציות לאייפון ולאייפד תוך עקיפת האפסטור, וכן מפתחת יישום לשיתוף תמונות

16.06.2011, 12:18 | יוסי גורביץ
פרויקט חשאי של פייסבוק, שמכונה "ספרטן", מיועד להציב אתגר לאפל ולאפסטור שלה: פלטפורמה סלולרית מבוססת HTML 5 שתשתמש בדפדפן ספארי כדי להציע למשתמשים גישה לאפליקציות ללא צורך באפסטור. כך דיווח הבוקר (ה') הבלוג טק-קראנץ'. לידיעה אין אישור רשמי.

לטענת טק-קראנץ', כ-80 עד 90 מפתחים חיצוניים עובדים כעת בשיתוף פעולה עם פייסבוק כדי ליצור את כל האפליקציות שבהן משתמשים גולשי הרשת החברתית, ממשחקי זינגה ועד לקוראי חדשות. המטרה של פייסבוק היא להודיע על הפלטפורמה החדשה שלה כשהיא כבר ערוכה עם מספר גדול של אפליקציות, וייתכן שהדבר יקרה כבר בחודשים הקרובים.

לפי טק-קראנץ', פייסבוק מעוניינת לבצע אינטגרציה של הרשת החברתית במכשירי האייפון והאייפד, שמספר משתמשיהם נאמד בעשרות מיליונים, וזאת מאחורי גבה של אפל וללא צורך לקבל את הסכמתה.

לאחרונה, במסגרת ועידת המפתחים שלה, הודיעה אפל כי תאפשר אינטגרציה עמוקה בין טוויטר ובין הגרסה הבאה של מערכת ההפעלה למכשירים ניידים מתוצרתה, iOS5. בעקבות ההודעה תהו פרשנים רבים מדוע אין שיתוף פעולה דומה עם פייסבוק. הפרשנים ציינו שבעבר, בעת הצגת הרשת החברתית פינג, אמר מנכ"ל אפל סטיב ג'ובס שהחברה ניסתה להגיע להבנות עם פייסבוק, אך זו העלתה "דרישות כבדות מדי".

בהנחה שהדיווח טק-קראנץ' מבוסס, נראה שפייסבוק מתכוונת להגיע למשתמשי אפל על אפה וחמתה של האחרונה. לחיבור כזה צפויה להיות השלכות על מודל מכירת האפליקציות של אפל: אם למשתמשים תהיה גישה לאפליקציות חינמיות בחנות של פייסבוק, שתהפוך למעשה למתחרה של האפסטור, אפל צפויה לאבד חלק מהכנסות חנות האפליקציות שלה, ואולי גם חלק ממפתחיה. קיימות כבר חנויות אפליקציות מתחרות לאפסטור של אפל, אך הן דורשות מהמשתמש לפרוץ את המכשיר שלו.

בתוך כך מסר טק-קראנץ' כי נראה שפייסבוק מפתחת אפליקציית שיתוף תמונות למכשירי אייפון, שתעשה גם היא שימוש ב-HTML5 ושתכיל אלמנטים של רשת חברתית, אולי כתחרות לאפליקציה הפופולרית Instagram.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות