אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קלפרס: JVP שיפרה תשואה, פיטנגו צמצמה את ההפסדים צילום: בלומברג

קלפרס: JVP שיפרה תשואה, פיטנגו צמצמה את ההפסדים

דו"חות קרן הפנסיה הגדולה בעולם חושפים ששנת 2010 היתה מוצלחת יותר מקודמתה עבור קרנות ההון סיכון הישראליות. עם זאת, רוב הקרנות שבהן השקיעה קלפרס עדיין מציגות הפסדים

22.06.2011, 08:23 | אסף גלעד ומאיר אורבך

דו"חות קרן הפנסיה של עובדי מדינת קליפורניה, קלפרס, מספקים מדי שנה הצצה לביצועי קרנות ההון סיכון הישראליות. השנה, מראים הדו"חות שיפור מסוים בביצועי כמה קרנות, אולם רוב הקרנות שבהן הושקעה קלפרס עדיין מציגות תשואות שליליות.

לפי הדו"חות, קרן JVP 4 של אראל מרגלית הגדילה את התשואה השנתית למשקיעיה מ־2.8% עד הרבעון השלישי של 2010, ל־3.5% בסיכום השנה. בתחילת 2010 רשמה הקרן תשואה שלילית של 3.4%, כך שמדובר בזינוק משמעותי.

ההערכה היא שהעלייה נובעת ממימוש מניותיה בחברת התוכנה השבדית־אמריקאית קליקטק: בדצמבר 2010 מכרה JVP מניות קליקטק ב־112 מיליון דולר, חודש לאחר שמכרה 4% תמורת 85 מיליון דולר, וכל זאת בהשקעה כוללת של 9 מיליון דולר בלבד שביצעה בחברה החל מ־2004. המגמה החיובית צפויה להימשך, לאחר שגם במאי מכרה הקרן מניות קליקטק ב־95 מיליון דולר, וכיום נותרו בידיה 5% השווים כ־130 מיליון דולר.

בזכות האקזיטים

הדו"חות של קרן הפנסיה הגדולה בעולם חושפים גם מגמה מעורבת בקרנות ההון סיכון הוותיקות של פיטנגו. קרן פיטנגו 3 שגויסה ב־1999 מצמצמת את הפסדיה, מתשואה שלילית של 6.4% בתחילת השנה לתשואה שלילית של 4.6% בסופה. לפי ההערכה, השיפור הזעיר נובע מהאקזיטים של חברת הטכנולוגיה אופטונול ושל חברת השבבים דיון נטוורקס לקראת סוף 2009.

פיטנגו 3 עשויה להראות שיפור נוסף בתשואה ואולי אף לעבור לתשואה חיובית, בעקבות שורה של אקזיטים שהתרחשו בתחילת השנה: במרץ הפכה הקרן למרוויחה הגדולה ביותר מהאקזיט המרשים של מפתחת השבבים פרוביג'נט, שהסב לה הכנסות של כ־47 מיליון דולר על השקעה של כ־8 מיליון דולר בלבד; ובפברואר נמכרה מובייל אקסס, העוסקת בתשתיות תקשורת אלחוטית, מכירה שבגינה צפויה הקרן לקבל כ־35 מיליון דולר על השקעה של כ־15 מיליון דולר.

על האקזיט של חברת התוכנה קדנט, שנמכרה בסוף מרץ ב־190 מיליון דולר, היא צפויה להרוויח מעט מאוד, שכן דוללה לאחר כניסתה של פורטיסימו של יובל כהן, שגזר את מרבית הרווחים.

קרן פיטנגו 4, שגויסה ב־2004 ומסיימת בשנה זו שבע שנות חיים - תקופת הזמן הממוצעת לקרן הון סיכון - הולכת ומצמצמת את התשואה החיובית שרשמה בתחילת 2010 (2.8%), בעקבות האקזיט בן 325 מיליון הדולר של ונטור, המפתחת שסתומי לב, שנה קודם לכן. בסוף השנה רשמה כבר תשואה מצטברת שנתית של 1.4% בלבד, ככל הנראה מכיוון שלא רשמה כל אקזיט במהלכה.

תשואה חיובית למרקסטון

קרן כרמל, בניהולם של אבי זאבי ושלמה דוברת, רשמה ירידה קלה בתשואה של הקרן הראשונה שלה, שגויסה ב־1999, מ־6.4% בתחילת השנה ל־5.9% בסופה. כרמל הראשונה נחשבת גם כיום לאחת מקרנות ההון סיכון הישראליות בעלות התשואה הגבוהה ביותר ועם המכפיל הגבוה ביותר על ההשקעה (1.3), אך הקרן השנייה, שגויסה ב־2005, ממשיכה להראות תשואה שלילית של כ־4.9%.

גם שאר קרנות ההון סיכון שבהן השקיעה קלפרס ממשיכות להציג תשואות שליליות למדי, כאשר הגרועות שבהן הן יזראל סיד עם 15.3%- ואוורגרין 5 הצעירה יחסית עם 13%-. קרן מרקסטון, שגויסה ב-2004, הראתה תשואה חיובית של 1.1%.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות