אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בדיקת "כלכליסט": קיבוץ גליל ים יוכל לבנות דירות בשווי 1.3 מיליארד שקל צילום: עמית שעל

בדיקת "כלכליסט": קיבוץ גליל ים יוכל לבנות דירות בשווי 1.3 מיליארד שקל

הוועדה להאצת בנייה למגורים אישרה תוכנית לבניית 1,100 יח"ד בצמוד להרצליה שנתקעה מאז 1996. הקיבוץ יוכל לבנות 650 דירות

22.06.2011, 07:08 | שי פאוזנר

בעוד יזמי נדל"ן תקפו אתמול את תוכנית הסופרטנקר של ראש הממשלה נתניהו בוועידת הנדל"ן של ארנסט אנד יאנג, ועל רקע הערכות פסימיות שלפיהן מתקרב הרגע שבו יפסיקו הקבלנים לבנות בשל הגבלות רגולטריות - דברים בשוק החלו לזוז במפתיע. הוועדה להאצת בנייה למגורים (לה"ב) בתל אביב הודיעה אתמול כי אישרה בישיבתה הראשונה תוכנית מפורטת במתחם הצמוד לקיבוץ גליל ים על גבול הרצליה. משמעות האישור: היתר בנייה לכ־1,100 יחידות דיור במבני מגורים בני 9 קומות כל אחד.

על פי התוכנית, 20% מהמתחם יוקדשו לדיור בר־השגה. השמאית נחמה בוגין, שביצעה הערכות שווי רבות בהרצליה, מעריכה כי דירות 3 חדרים לזכאי משרד השיכון יימכרו תמורת 1.5 מיליון שקל, בעוד שליתרת הרוכשים הן יעלו 1.8 מיליון שקל. במסגרת הסכם בין עיריית הרצליה לקיבוץ לפני שלוש שנים, הוחלט כי הוא יקבל לידיו 650 יחידות דיור במתחם - כך מסרה ראש העירייה יעל גרמן ל"כלכליסט". על פי הערכה זו, הכנסות הקיבוץ צפויות לעמוד על 1.3 מיליארד שקל. על פי כלל האצבע, שווי הקרקע עומד על כמחצית משווי דירה. לפיכך, עשוי הקיבוץ לקבל 650 מיליון שקל אם יחליט למכור את הקרקע.

המחירים הצפויים בפרויקט גליל ים המחירים הצפויים בפרויקט גליל ים המחירים הצפויים בפרויקט גליל ים

התוכנית שאושרה כבר שלשום על ידי ועדת לה"ב נוגעת לחלק ראשון מתוך תוכנית כוללת לבניית 4,100 יחידות דיור במתחם, המשתרע על 830 דונם. גודלו של החלק שאושר הוא 470 דונם, והוא ממוקם בין דרך שבעת הכוכבים, מועצה אזורית חוף השרון ונתיבי איילון. אחד הגורמים שבולטים בקידום התוכנית במתחם היה משרד עורכי הדין ש. בירן, בהובלת עו"ד שרגא בירן, שמייצג את גליל ים. ההערכות בשוק הן כי העמלה שיגזור בירן מן העסקה תעמוד על 5%-8% מהיקפה. כך, צפוי סכום זה לעמוד על 104-65 מיליון שקל. עם זאת, דיוויד אמיד, שותף בכיר במשרד, סירב להתייחס להערכות: "הסכום שיקבל הקיבוץ תלוי בעמידה בשורה של מטלות ציבוריות, וממנו יקוזז החזר חוב במסגרת הסדר חובות הקיבוצים".

גרמן מעריכה כי העירייה תשלים את הכנת התוכנית בתוך שנה. לדבריה, בתוכנית הסופית יאושרו לבנייה שאר 3,000 יחידות הדיור במתחם. התוכנית יצאה לדרך ב־1996 ואושרה על ידי הוועדה המקומית ב־2002, אלא שמאז מנע מאבק המתנגדים את אישורה. להערכת גרמן, "התוכנית תוביל לירידת מחירי הדיור". אך יו"ר לשכת השמאים אוהד דנוס מעריך כי "ייתכן שנראה הפחתת מחירים באזורים הסמוכים, אבל לא יותר מזה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

82 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

81.
סוציאליזם
מעניין מה יאמרו זקני התנועה הקיבוצית על הסוציאליזם החדש מבית היוצר של הקיבוצים ושל הלובי שלהם שלא נח לעולם. אבירי הסוציאליזם החדש שהפך לקפיטליזם בצורתו הגרועה ביותר , שעיקרו "תפוס ככל יכולתך". קרל מרקס מתהפך בקברו. קיבוצניקים מוזמנים להגיב לעניין . ולא קלישאות של עשינו ,בנינו.יבשנו וכ"ו.
תום , מבשרת  |  22.06.11
80.
גועל נפש של מדניות הרסו לאזרחים תחיים חרם קנית דירות
אזרחים טיפשים קונים דירות במחירים מופקעים מינהל שמוכר קרקע במחיר הכי יקר אתם לא קולטים שעובדים עליכם אל תקנו במחירים מופקעים האלה רק טיפש יקנה בושה לעם ישראל בסוף נעזוב כאן רק לעשוק את האזרח יודעים כאן קורת גג זה דבר בסיסי חוצפה ממדרגה ראשונה נימאסם מושתחתים גוזלי ציבור היהודים
23.06.11
79.
עזרה לזוגות צעירים.... בדיחה!!!
הרצליה לא עוזרת לתושביה הצעירים להשאר פה! שלושת האחיות שלי עברו לגור בנתניה ועוד ארבע זוגות חברים! לא פלא, הרצליה לא עושה מכרזים, וכאשר היה מכרז לפני 10 שנים על 28 דירות בנווה עמל זה היה לכל מי שרוצה להשתתף ולא עדיפות לתושבי הרצליה!!! ולזה שרשם תפסיקו לבכות - זאת דירה חדשה. אז לידיעתך המחיר קפץ ב-10 השנים האחרונות פי שניים - המשכורות לא!!!
חני , הרצליה  |  22.06.11
לכל התגובות