אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מונולוג של רפתן: "מאז שהסירו את הפיקוח, זו לא כלכלה חופשית, אלא ג'ונגל"

מונולוג של רפתן: "מאז שהסירו את הפיקוח, זו לא כלכלה חופשית, אלא ג'ונגל"

יואב צור, דור שלישי למשפחת רפתנים, מדבר על יבוא אבקת חלב עם דמעות בעיניים: "הפרות הן חיות חכמות, ג'ונגל של יבוא יהרוג אותן"

22.06.2011, 11:54 | גיל קליאן

יואב צור, דור שלישי למשפחת רפתנים, מדבר על יבוא אבקת חלב עם דמעות בעיניים. את השיחה הוא פותח עם שער של מגזין שעליו מתנוססת תמונה של אחת הפרות שלו, שזכתה בתחרות יופי לפרות. "הפרה הספציפית הזאת מטומטמת", הוא אומר, "אבל פרות הן חיות חכמות מאוד. אנשים לא יודעים את זה, אבל הן חכמות לא פחות מכלבים או סוסים".

צור (56), שותף עם עוד שמונה רפתנים ברפת של 350 פרות בבאר טוביה, עלה אתמול על הבמה בכנס והתעקש לדבר על משבר הקוטג'. מבחינתו הפתרון ברור: להחזיר את הקוטג' לפיקוח ולהוריד את המע"מ על מוצרי המזון.

"לא יכול להיות שמוצר שיוצא ממחלבה ב־5 שקלים נמכר ברשת ב־7.5 שקלים", רושף צור. "אם הוא היה נמכר ב־6 שקלים, מי היה מתווכח על קוטג'?

"עכשיו יש מלכוד, וכולם על העץ: המחלבות, האוצר והרשתות. המחלבות העלו מחירים וגילו קצת חזירות, ועכשיו לא יכולים לבוא ולומר: 'היינו חזירים'. משרד החקלאות היה אחראי על הפיקוח, ונערי האוצר יודעים שהיתה תקלה בהסרת הפיקוח - אין שוק חופשי בדבר הזה. הרשתות נהגו בחזירות גדולה. כולם טעו. עכשיו צריך אבא שיגיד: 'בואו ניקח פסק זמן, נוריד את המחיר בצו פיקוח ונלמד את הנושא'".

מהי המשמעות של יבוא?

"בתור רפתן, אתה יודע מה יקרה לי מהיבוא? יודעים איפה זה מתחיל, אבל מי יודע איפה זה ייגמר? בוא נאמר שזה ייגמר בכך שהיבוא יתפוס 10% מהשוק. אתה יודע איזו מפולת זו בשבילי? אני אמכור 10% מהפרות לבשר? מה אעשה עם הסככות שבניתי, עם העגלות שלי, עם האוכל לפרות? מה אני עושה בדיוק? אני יודע מה הייצור המתוכנן שלי כל חודש. איך אני אעבוד? אתה חושב שהגעתי ל־13 אלף ליטר לפרה בלי תכנון קפדני? מה, אנחנו משחקים בקלפים? אנחנו מקצוע רציני. כמה רפתות בעולם יודעות להגיע לתנובות שלנו? פתאום הכל יישמט כי מישהו רוצה יבוא?

"רוב המדינות מייצרות חלב לבד. חלב שנע הוא 4% מצריכת החלב העולמית. קשה לייבא חלב טרי. חלב, איך הוא זז? בצורת אבקה, גבינה קשה או חמאה, כי אי אפשר לנייד אותו. ברגע שתכניס יבוא, תאר לעצמך שיבואן זריז ימצא סטוק של גבינה צהובה - באירופה יש סבסוד ואפשר להשיג בזול. איזה נזק הוא עושה לענף?

"אני, בתור רפתן, לא מפחד מיבוא: אני מפחד מיבוא לא מבוקר. כבר היום 20% מהענף זה יבוא. אנחנו לא אומרים: 'אל תייבאו', אבל כל דבר עם שכל ומחשבה. אנחנו מקצוע לא פשוט, והרווח הוא שכר העבודה הממוצע. לא פגשתי רפתן עשיר.

"כבר שנתיים אנחנו מתריעים בפני מועצת החלב שמחיר הקוטג' ברמה לא סבירה. התגובה שקיבלנו 'אל תבלבלו את המוח'. עכשיו, כשהכל יוצא, אנחנו רואים שהמחלבה היתה קצת חזירה והרשת הרבה חזירה. אפילו כשתנובה הורידה מחיר, הרשתות העלו.

"אי אפשר לייבא קוטג'. טעמת פעם קוטג' בחו"ל? הוא במרקם אחר, לא טעים. אף אחד לא יביא. גם חיי המדף שלו קצרים: רק תייצר ותעלה על ספינה, ועבר שבוע. יהיו לך שלושה ימים למכור. הפתרון הוא להחזיר הכל לפיקוח, ואת זה אנחנו אומרים הרבה זמן".

עשיתם טעות שמכרתם את תנובה לאייפקס?

"מהרגע הראשון ידענו שהדרך שהצענו היא יותר טובה: שאנחנו הרפתנים נקבל את תנובה, נמכור את הנכסים שלא רלבנטיים לייצור חלב ונשלם לבעלי המניות שלא רוצים להיות שם. זה שתנובה נמכרה לאייפקס, זה מפני שזהבית זיהתה את האינטרסים שלנו ושמרה עליהם. בקטע הזה אני לא מצטער לרגע. הקודם שלה בתפקיד, אריק רייכמן, איים להביא אבקת חלב. וגם הביא, המטורף.

"לזהבית יש משנה סדורה: אם נעסוק ביבוא ונביא אבקת חלב, יהיו יבואנים יותר טובים. אנחנו יודעים לקנות חלב, לעבד ולמכור. רייכמן לא ידע את זה. זה שהסירו את הפיקוח והיא לקחה עוד כסף - אני לא יודע לעקוב אחרי זה. זו לא כלכלה חופשית, זה ג'ונגל חופשי.

"אם היינו נכשלים במשהו, אם לא היינו בסדר, שהציבור יעניש אותנו. את מי יענישו עכשיו, את אלה שלא גזרו קופון?".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

86 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

85.
באירופה החלב זול כי מסבסדים את החלקאים והמגדלים - אז התחרות לא תהיה הוגנת
אם ממשלת צרפת מסבסדת את החלקאים בגלל רווח פוליטי אז זאת תחרות הוגנת מול החקלאי הישראלי. מה שיקרה זה שהממשלה תצטרך לסבסד את החקלאים פה אחרת כל הענף יפול. חצי מתקציב האיחות האירופי הולך לסבסוד חקלאים. באפריקה יש מליוני חקלאים אשר חיים בעוני רב מכיוון שהם שלא מצליחים לייצא את התוצרת לאירופה כי הם יקרים מידי לעומד החקלאי האירופי שהממשלה משלמת לו חלק מעלויות הייצור.
אמיר , ת"א  |  25.06.11
84.
די לשקשוקה, די לקומוניזם
לפני, כמה חודשים היה מחסור בחמאת תנובה, החנויות אפילו התחילו לחלק את החמאה לפי הקצבה, ממש חזרנו לימי הצנע או לימי התורות בברית המועצות. בחנויות לא כשרות זה לא קרה, אני לא הבנתי מה העיה כל כך, יש חמאה בחו"ל, יש חמאה בארץ (לא כשרה), אז פתאום אנו צריכים לרקוד לפי חליל תנובה? זה מה שקורה כאשר תעשיית החלב לא גמישה ולא תחרותית, צריכים להתיישר לפי גחמות אייפקס ותנובה. לי ולכל העם נמאס.
מישקפופר , אשדוד  |  24.06.11
82.
ההתיישבות העושקת - במה אתם הרפתנים שונים מאופ"ק?
קרטל עם מכסות חלב והגנה בחסות החוק. מה אתה מייצר? טנקים? משמר חיות על סף הכחדה? למה אסור להתחרות בך? למה אתה לא מוכן למכור חלב למחלבות קטנות? למה להגביל מכסות ייצור חלב? - אולי המחיר חלילה יירד? ביזיון - הרבה יותר גרוע מקפיטליזם - בחסות החוק (ותודה לשלום שמחון)
יוסי , ארץ ישראל  |  23.06.11
לכל התגובות