אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פורסם המכרז להקמת מצוף גז נוזלי מול חופי חדרה צילום: בלומברג

פורסם המכרז להקמת מצוף גז נוזלי מול חופי חדרה

על המכרז מתמודדות ארבע חברות זרות; הגז הנוזלי אמור לשמש להפעלת תחנות כוח במידה של כשל במערכת ההולכה הארצית או בקיטון במספר הספקים

23.06.2011, 08:07 | ליאור גוטמן

חברת נתג"ז (נתיבי גז), שאחראית על פיתוח מערכת הולכת הגז הארצית, פרסמה שלשום (ג') את המכרז להקמת מצוף גז נוזלי מול חופי ישראל. מדובר בתוכנית שמקודמת בהוראת משרד התשתיות באמצעות חברת החשמל ונתג"ז, שמטרתה הגדלת מספר ספקי הגז למשק הישראלי.

על פי תוכנית המתאר המצוף יוצב כ-2.5 ק"מ מערבית לחופי חדרה ובעומק של כ-30 מטר. המצוף יוכל להכיל בין 1 ל-1.5 BCM גז טבעי, כמות שעל פי נתוני הצריכה הצפויים במשק ב-2013 תספיק לכ-60 ימי צריכה ארצית. השימוש בו מיועד למקרים של כשל במערכת ההולכה הארצית או קיטון פתאומי במספר הספקים, בדומה למציאות שנכפתה על המשק עם היעדרותו החלקית של הגז המצרי בחודשים האחרונים.

יתרונות הפרויקט הם משך זמן ההקמה הקצר (12 עד 24 חודשים) ועלויות נמוכות יחסית (80 עד 120 מיליון דולר). עם זאת, שינוע גז למרחקים גדולים מחייב להפכו לנוזל, מה שמייקר משמעותית את עלות הרכש בטווח שבין 40% עד 70%.

עיון בתנאי המכרז מעלה שהמדינה מחפשת חברה בעלת יכולות ביצוע מוכחות של פרויקט מסוג זה - אחת שביצעה לפחות שלושה פרויקטים דומים ברחבי העולם במהלך חמש השנים האחרונות. מחזור המכירות של המציע חייב להגיע ל-100 מיליון דולר, כאשר החברה תצטרך לבצע את תהליכי הגיזוז בעצמה (הפיכת הגז מנוזל לגז תבוצע על האוניה). החברה תצטרך להעמיד צינור בקוטר 12 אינץ' ובאורך 5 ק"מ, כאשר המתקן צריך לעבוד עד סוף 2012.

בין החברות הזרות ששמן הוזכר כמתמודדות נמצאות אקסלרייט (Accelerate) האמריקאית, גולאר (Golar) הנורווגית ו-GDF הצרפתית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות