אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב: גשמי עוז יקטינו את כמות קמח הדורום ומחירי הפסטה כבר עולים צילום: shutterstock

ארה"ב: גשמי עוז יקטינו את כמות קמח הדורום ומחירי הפסטה כבר עולים

גשם כבד פגע בזריעה של חיטת דורום והורידה לרמה הנמוכה ביותר זה למעלה מ-50 שנה. מחיר הפסטה בסופרמרקטים בארה"ב טיפס בחודש שעבר ל-1.231 דולר לפאונד

24.06.2011, 17:06 | בלומברג

גשם כבד פגע בזריעה של חיטת דורום בארה"ב, והוריד אותה לרמה הנמוכה ביותר זה למעלה מ-50 שנה, כתוצאה מכך נרשמה עלייה במחיר של פסטה ונודלס.

מחיר הפסטה בסופרמרקטים בארה"ב טיפס ל-1.231 דולר לפאונד (כחצי ק"ג) בחודש מאי, המחיר הגבוה ביותר מאז החל התיעוד ב-1980. על פי הערכות, העלות של דברי מאפה תעלה השנה בין 4.5-3.5%, קצב מהיר יותר מאשר כלל עליות מחירי המזון. בפברואר מחירי המזון בעולם טיפסו לשיא.

בישראל הלחץ הציבורי עובד: זוגלובק ואסם הקפיאו העלאת מחירים מתוכננת מנכ"ל זוגלובק, פיני קמרי: "אנו קשובים לקולות הציבור ומבינים את הסיבות לסערה שמתרחשת בימים אלו סביב מחירי המזון" אורנה יפת, 5 תגובותלכתבה המלאה

חקלאים, שלרוב מסיימים את הזריעה בשלב זה בשנה, השלימו רק 44% נכון לראשית השבוע בצפון דקוטה, המייצרת למעלה משני שלישים מחיטת הדורום בארה"ב. "מאוחר מדי לזרוע עוד מבלי לדחות את הקציר לתקופת הכפור בחורף", אומרת פריין אולסון, כלכלנית חקלאות מאוניברסיטת צפון דקוטה בעיר פרגו (Fargo).

לדברי אולסון, זריעת חיטת דורום בארה"ב עלולה ליפול ב-47% השנה ל-5.5 מיליון דונם, הרמה הנמוכה ביותר מאז 1959. בחודש האחרון ירדה בצפון דקוטה ובמונטנה, המגדלת השנייה בגודלה, פי 3 יותר כמות גשם מהרגיל. מחירי חיטת דורום בצפון דקוטה זינקו ב-52% בחודש האחרון, ומחיר הפסטה בארה"ב בחודש מאי היה הגבוה ביותר אי פעם.

"בעיקרון הופסקה המכירה בארה"ב, משום שאין שום סיבה למי שמחזיק בדורום למכור אותו", מסביר ג'ים קולפ, מנהל כללי בפילדלפיה מקרוני המייצאת פסטה. "למי שמחזיק בחיטת דורום, זה כמו זהב. אז מדוע שימכרו אותה?".

אמנם חיטת דורום היוותה פחות מ-5% מכלל תפוקת החיטה בשנה שעברה בארה"ב, אך היא המקור העיקר של דגן שבשימוש בפסטות.

במקביל, גשמים כבדים בקנדה, יצואנית הדורום הגדולה בעולם מפחיתים גם הם את האספקה בצפון אמריקה. בקנדה המחירים זינקו ב-46% מאז מאי האחרון. נכון ל-31 במרץ, מלאי חיטת הדורום בקנדה הסתכמה ב-2.871 מיליון טונה, שהם 40% פחות מאשר בשנה שעברה.

"מחירי דורום גבוהים יותר יפלסו דרכם במערכת למחירי פסטה גבוהים יותר", מסכמת אולסון. "העלות של דורום בעלות הכוללת של ייצור פסטה היא משמעותית למדי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות