אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ינון קרייז פורש מתפקידו כמנכ"ל ויו"ר אנדמול העולמית צילום: אוראל כהן

ינון קרייז פורש מתפקידו כמנכ"ל ויו"ר אנדמול העולמית

קרייז מסכם כהונה של יותר משלוש שנים בחברת התוכן הפרטית לטלוויזיה ולאינטרנט, כשברקע פרסומים שלפיהם החברה מארגנת מחדש חוב של כ־3 מיליארד דולר. "פייננשל טיימס": לפני כחודש קרייז קיבל 10 מיליון יורו ממשקיעי החברה כפי שסיכם עימם מראש

25.06.2011, 11:40 | שלי פריצקר

ינון קרייז, מנכ"ל ויו"ר חברת התוכן אנדמול העולמית, הודיע ביום שישי על פרישתו מתפקידיו לאחר יותר משלוש שנים בחברה. עד למינויו של מנכ"ל חדש ימלאו את מקומו של קרייז נשיא הקבוצה מרקו באסטי, וסמנכ"ל הכספים שלה ג'אסט ספי.

אנדמול, חברת הפקות הטלוויזיה הגדולה בעולם המתמחה בתוכניות ריאליטי, מפיקה ומפיצה תוכניות ליותר מ־400 ערוצי טלוויזיה ופלטפורמות אינטרנטיות ברחבי העולם. בישראל היא אחראית לתוכניות "האח הגדול" ו"אל תפיל את המיליון" בקשת; "101 דרכים לעוף משעשועון" ו"אחד נגד 100" ברשת; "ווייפאאוט" בערוץ 10.

בעיתון "פייננשל טיימס" פורסם כי לפי מקורות הקרובים לחברה, אנדמול צברה בשנים האחרונות חוב של כ־3 מיליארד דולר, וגולדמן זאקס מנהלים מגעים עם בעלי החוב של החברה במטרה לארגנו מחדש.

עיתון "הגרדיאן" הבריטי דיווח לפני כחודשיים כי איבוד החוזה להפקת ה"אח הגדול" לערוץ 4 הבריטי אחרי 11 עונות, ימנע מהחברה רווחים של 25 מיליון ליש"ט השנה. NBC אף היא ביטלה חוזה בשנה שעברה כשהודיעה על הפסקת הפקת התוכנית הכי מצליחה של אנדמול באמריקה — "דיל או לא דיל". אנדמול הזהירה כי רווחיה צפויים לרדת ל־140 מיליון יורו ב־2011, לעומת 230 מיליון יורו ב־2007. לפי ההערכות, הרווחים בשורה התחתונה יהיו אף יותר נמוכים ממה שדווח.

קרייז עמד בראש החברה מאז שהפכה לחברה פרטית כשנקנתה ב־2007 תמורת 3.4 מיליארד יורו על ידי קבוצת משקיעים, הכוללת את בנק ההשקעות גולדמן זאקס, חברת מדיה סט בבעלות ראש ממשלת איטליה סילביו ברלוסקוני וקרן השקעות הולנדית Cyrte השייכת למייסד אנדמול — ג'ון דה מול.

לפי "פייננשל טיימס", קרייז קיבל לפני שלושה שבועות תשלום של 10 מיליון יורו שעליו הוסכם מראש בתום שלוש שנות כהונתו בהנהלה, סכום אשר הגיע מכיסי המשקיעים ולא מקופת אנדמול.

צ'ארלס אלן, דירקטור באנדמול, מנכ"ל ITV לשעבר ויו"ר EMI, אמר ביום שישי כי "למרות התקופה המאתגרת שבה קרייז הצטרף לאנדמול, הוא הצליח להניע חזון אסטרטגי, להנהיג שינוי ולמצב מחדש את החברה לקראת צמיחה עתידית. בהנהלתו, החברה חיזקה את התפוקה היצירתית שלה, ביזרה את תחומי העסקים שלה, השלימה עסקאות מיזוג ורכישה נכבדות, התרחבה מבחינה גיאוגרפית, צמצמה את מבנה העלויות שלה ויצרה קשרים אסטרטגיים חדשים. אנו מודים לינון על הנהגתו בשלוש השנים האחרונות ומאחלים לו הצלחה בעתיד".

קרייז הוסיף: "זו היתה חוויה עצומה וזכות ליטול חלק בארגון כל כך דינמי המצוי בשיא הכושר. אני גאה במה שהשגנו במהלך שלוש השנים האחרונות ויש לי ביטחון מלא כי החברה נכונה להמשך עתיד מזהיר".

קרייז החל את דרכו כאשר סיים לימודי מינהל עסקים באוניברסיטת UCLA בקליפורניה, והשתלב בקבוצת סבן קפיטל גרופ בראשות המיליארדר חיים סבן. לימים הקים יחד עמו את חברת פוקס קידס אירופה שנקנתה החברה על ידי קבוצת דיסני.

במסגרת פעילותו בישראל היה שותף בעבר בזכיינית קשת ולאחרונה רכש בהשקעה פרטית 50% מחברת קופרמן הפקות הישראלית ומונה ליו"ר החברה. לקראת אולימפיאדת לונדון 2012 הקים קרייז עם הוועד האולימפי בישראל גוף בשם "חבר הנאמנים הבינלאומי של הוועד האולימפי בישראל" במטרה לתמוך בוועד האולימפי, בנבחרות ובספורטאים האולימפיים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות