אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חשמל זורם בכפות ידייך: טכנולוגיה תהפוך לחיצה על המקלדת לאנרגיה צילום: shutterstock

חשמל זורם בכפות ידייך: טכנולוגיה תהפוך לחיצה על המקלדת לאנרגיה

בני האדם כבטריה: קבוצת חוקרים אוסטרליים פיתחה טכניקה שתאפשר לכם להטעין את הטלפון או המחשב הנייד תוך כדי עבודה

26.06.2011, 16:16 | הראל עילם

פיאזואלקטריות היא תופעה פיזיקלית שאינה מוכרת לרוב האנשים, אבל בקרוב תוכל להפוך כל לחיצה על כפתור מקלדת לחשמל. התוצאה עשויה להוריד חלק מצריכת האנרגיה של מחשבים ניידים, ולהגדיל את אורך החיים וזמני העבודה של הבטריה. הטכנולוגיה תוכל גם לעשות דבר דומה במסי המגע, וכך תנועה או לחיצה על המסך גם תייצר אנרגיה.

חומרים פיאזואלקטריים מסוגלים להפוך אנרגיה קינטית, כגון לחיצה, למתח חשמלי. עם זאת, עד היום לא פותחו אמצעים להפקת אנרגיה בצורה מסחרית בעזרת חומרים אלה. במקום הפקת אנרגיה, חומרים פיאזואלקטריים - בעיקר בצורת גבישים - משמשים לייצור חיישני תנועה, בולמי זעזועים, חומרים סופגי רעש, מצתים ואף רמקולים.

לפי מחקר שפורסם לפני מספר ימים על ידי קבוצת חוקרים אוסטרליים, ניתן לייצר אנרגיה מהפעלת לחץ על רצועה דקיקה של חומר פיאזואלקטרי - דקיקה מספיק שניתן להכניס אותה גם למוצרים כגון מקלדות מחשבים ניידים וטלפונים חכמים. הטכנולוגיה גם מאפשרת התזה של החומר על משטחים קיימים על מנת להפוך אותם למקור אנרגיה פוטנציאלי. במהלך השנים הקרובות, קבוצת החוקרים מקווה להגדיל את ניצולת האנרגיה פי עשר.

ראש הקבוצה, ד"ר מדהו בהסקרן, אמרה: "במידה ונצליח להגדיל את תפוקת האנרגיה, מה שאנו חושבים שיקח שלוש שנים, נוכל להפוך אותה למסחרית במהירות". בהסקרן גם ציינה שניתן יהיה להשתמש בטכנולוגיה על מנת לשלב בטריות בנעלי ריצה או להפוך את לחץ הדם כמקור אנרגיה לקוצבי לב.

בחודשים האחרונים התפרסמו מספר מחקרים המדברים על שימוש בחומרים פיאזואלקטריים על מנת להטעין בטריות. מספר חברות וקבוצות מחקר עובדות כעת על דרכים להטעין טלפונים על ידי הויברציות הנוצרות מדיבור או הליכה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות