אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המדינה תתמרץ רשויות שיעלו את תעריפי הארנונה לעסקים צילום: ערן יופי הכהן

המדינה תתמרץ רשויות שיעלו את תעריפי הארנונה לעסקים

הממשלה אישרה את ההצעה לפיה תעודכן נוסחת מענקי האיזון. בין השאר ישונה חישוב ההכנסות מארנונת בתי עסק, כך שלא ישתלם לרשויות להציע לבעליהם תעריף נמוך

26.06.2011, 14:48 | תומר אביטל

המדינה תתמרץ רשויות מקומיות להעלות את תעריפי הארנונה לעסקים. הבוקר (א') אימצה הממשלה את הצעת צוות המקצועי של נציגי משרדי הפנים, האוצר ומרכז שלטון מקומי לפיה תעודכן נוסחת מענקי האיזון. בין השאר ישונה חישוב ההכנסות מארנונת בתי עסק, כך שלא ישתלם לרשויות להציע לבעליהם תעריף נמוך.

מדובר בדרך בה מזרימה המדינה כספים לרשויות שנמצאות במצוקה. המענקים מועברים לכלל הרשויות, מלבד 14 ערים איתנות.

הנוסחה הקיימת מחשבת את ההפרש בין ההכנסות הפוטנציאליות להוצאות הנורמטיביות לכל רשות במטרה לאפשר איזון בתקציבה. ההצעה אינה משנה את עקרונות הנוסח המקורית (נוסחת גדיש), אלא רק מעדכנת את משקולותיהם של שלושה משתנים וכן מעדכנת את אופן החישוב של ההכנסה מארנונה שאינה למגורים, בדומה לאופן החישוב הקיים לגבי ארנונה למגורים בנוסחה המקורית.

לפי הנוסחה החדשה, יוגדל היקף ההוצאה המוכרת ברכיבי הפנסיה והחזרי המלוות של הרשויות המקומיות לצורך חישוב המענק, כך שתתאפשר הגדלת מענקי האיזון לרשויות שנאלצו להגדיל את הוצאותיהן בעקבות הוצאת עובדים לפנסיה, כניסה לתהליך הבראה או נטילת מלוות. בנוסף, יוקטן השינוי בגובה מענק האיזון בעקבות שינוי דרוג הרשות, בהתאם למדד הסוציו אקונומי, במעבר מאשכולות 5 ו- 6 (1 דרוג סוציו אקונומי נמוך, – 10 דרוג גבוהה) .

ארנונה לתעסוקה ומסחר - לפי אזורים גיאוגרפיים

לבסוף נקבע תעריף נדרש להכנסה מארנונה לתעסוקה ומסחר לפי אזורים גיאוגרפיים - בהתאם לקרבתם למרכז הארץ. לדברי משרד הפנים, זה נעשה במטרה להקטין את השפעת השונות הגבוהה בתעריפי ארנונה באזורים סמוכים על הקצאת מענק האיזון. לצורך קביעת התעריפים הנדרשים נעשה שימוש בחלוקה גיאוגרפית של שטח המדינה ל- 19 נפות כאשר לכל נפה נקבע תעריף נדרש הנגזר ממיקומה, כך שככל שהנפה פריפריאלית יותר התעריף הנדרש בתחומה יהיה נמוך יותר.

במשרד הפנים מצאו כי רשויות רבות שמקבלות מענקים מהמדינה גובות ארנונה מופחתת מעסקים. כך למשל עלות הארנונה למטר ברחובות היא 198 שקל, ביבנה 92 שקל, ובבני עי"ש 61 שקל. זאת למרות שבני עי"ש מקבלת מענק איזון. כדי למנוע את העיוות, במשרד הפנים החליטו לחלק את ישראל לנפות ולקבוע בכל אחת ארנונה מסחרית מינימאלית. באזור רחובות רצפת הארנונה העסקית תעמוד על 75 שקל למ"ר. רשויות שלא יעמדו בחוק יקבלו מענק מופחת. עם זאת, ההצעה טעונה את אישורה של ועדת הכספים שתדון בנושא מחר (ג').

 

לפירוט הנפות - לחץ כאן 

הממשלה גם עיבתה את תקציב המענקים ב-350 מיליון שקל, כך שמענק האיזון בשנת 2011 הינו 2.775 מיליארד שקל. השינויים יתבצעו בהדרגה במהלך השנים הבאות וזאת במטרה למנוע זעזועים גדולים בהיקף תקציב הרשויות המקומיות ועל מנת ליתן בידן זמן להיערך לשינויים.

שר הפנים אלי ישי: "בטוחני כי שינויים אלה, אשר יבוצעו בהדרגה, יובילו להגברת איתנותם של הרשויות המקומיות במדינית ישראל ולהמשך המגמה של שיפור ברמת השירות הניתנת על ידן". בעקבות החלטת הממשלה יוגדל מענק האיזון לרוב הרשויות הזכאיות למענק.

ח"כ יצחק הרצוג (עבודה), תקף בחריפות את התוכנית הממשלתית שאושרה יום למתן הטבות לזוגות צעירים שרוכשים דירה ראשונה רק בפריפריה. לדבריו: "מתן מענקים רק בפריפריה ייצר גיאטאות של עוני. איני חולק על חיזוק הפריפריה, אך זה לא הפתרון שיפתור את בעיית הדיור. חשוב לחזק את הפריפריה ככל שניתן אך, כאשר דירה בת"א ובאזורי מרכז הארץ, היא חלום רחוק מהמציאות עבור זוגות צעירים רבים מאוד, אין לממשלה במה להתפאר. מה שצריך זה תוכנית דיור לאומית רחבה, כפי שהצעתי בנייר מפורט, בה הממשלה משמשת כיזם לבניית 100 אלף דירות, תוך קביעת מחיר גג למשתכן שיאפשר רכישת דירה גם במרכז וגם בפריפריה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות