אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תושבי אלעד הגישו תביעה אזרחית: להפסיק פעילות מחצבת מגדל צדק צילום: עמית שעל

תושבי אלעד הגישו תביעה אזרחית: להפסיק פעילות מחצבת מגדל צדק

לטענתם, המחצבה גורמת לאבק וזיהום אוויר הפוגע בבריאותם של התושבים, גורם לריבוי מחלות נשימה בקרב ילדי העיר, ולפגיעה של ממש בזכות הבסיסית של התושבים לאיכות חיים

26.06.2011, 17:48 | ליאור בן דוד

תושבי אלעד הגישו תביעה אזרחית לבית משפט השלום בפתח תקוה בטענה כי המחצבה במגדל צדק הסמוכה ליישוב גורמת לאבק וזיהום אוויר הפוגע בבריאותם של התושבים, גורם לריבוי מחלות נשימה בקרב ילדי העיר, ולפגיעה של ממש בזכות הבסיסית של התושבים לאיכות חיים ללא מפגע שכזה.

לתביעה, שהוגשה באמצעות עו"ד טל הרץ, צורפה חוות דעת המוכיחה כי המחצבה פועלת בניגוד לחוק וחורגת מהתכניות שאושרו להיקף החציבה במקום. כמו כן נטען כי בדיקות שנערכו מטעם התנועה הסביבתית אלעד הירוקה באמצעות מומחים וצילומי אוויר חשפו נתונים על חציבה בלתי חוקית: במשך שנים חצבה מפעילת המחצבה, חברת הנסון, באזורים שלא אושרו לחציבה, ובהיקפים גדולים בהרבה ממה שאושר להם, בהיקף של למעלה מ-6 מיליון מ"ק.

עוד נטען כי על פי הוראות הממונים על המחצבות האחראים על שיקום האתר אסור היה לחצוב מתחת לגובה של 65 מ' מעל לפני הים – וזאת כדי להשאיר שכבת סלע שתמנע פגיעה במי תהום מתחתיה. בפועל בנקודות מסוימות החציבה ירדה עד לגובה של כ-30-20 מ' בלבד מעל פני הים.

תושבי אלעד ותנועת אלעד הירוקה, נטען, פנו עם הממצאים לבעלי המחצבה, לרשויות האכיפה ולממונה על המחצבות, העבירו להם את הממצאים וביקשו מהם לעצור את החציבה הבלתי חוקית ולפעול לתיקון החריגות – ומשהדבר לא הועיל, נאלצו לפנות לבית המשפט.

בראש המאבק לסגירת המחצבה עומדת עמותת אלעד הירוקה אשר מנהלת מאבק מזה כשנתיים למען סגירת המחצבה. מאבק אשר כלל גם הפגנות, פעילויות בקרב תושבי העיר, כנסים, פנייה לחברי כנסת, ואף ישיבות בוועדות הכנסת שעסקו בנושא.

מנכ"ל אלעד הירוקה, נפתלי פלס: "כאשר הגענו להתגורר באלעד והבענו חשש מפעילות המחצבה נמסר לנו כי היא עומדת להיסגר בתוך תקופה קצרה יחסית. אך הבטחות לחוד ומעשים לחוד. כעת, לאחר שנתיים, הגיעו מים עד נפש, והחלטנו להתאחד ולפעול יחדיו להפסקת פעולות המחצבה המזהמת את האוויר ופוגעת באיכות חיינו ובבריאות ילדינו".

באלעד אומרים כי "מדובר במאבק של עתיד הילדים שלנו, ילדי המקום, מאבק על זכותם לחיים ללא מפגעים סביבתיים ומחלות נשימתיות ועל שיקום המחצבה והטבע והצומח באזור. אנו מקווים כי כאשר בית המשפט יידרש לממצאים הקשים של החציבה הוא יורה על סגירת האתר".

את תגובת המחצבה לא ניתן היה לקבל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות