אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההימור של גולדמן זאקס: מחיר הנחושת ישבור שיאים ב־2012 צילום: עמית שעל

ההימור של גולדמן זאקס: מחיר הנחושת ישבור שיאים ב־2012

בנק ההשקעות צופה שמחיר הנחושת יעלה בכ־20% בתוך שנה: הביקוש העולמי עולה על התפוקה, והמלאי במחסניה של סין ירד

27.06.2011, 07:19 | אריה גורן

מחיר הנחושת התייצב בשבועות האחרונים על יותר מ־9,000 דולר לטונה, בעקבות ירידה במלאי הנחושת בסין ובבורסת המתכות בלונדון. בנק ההשקעות גולדמן זאקס, הפעיל מאוד בשוק הסחורות, חזה שמחיר הנחושת ימריא ל־11 אלף דולר לטונה ב־12 החודשים הבאים בגלל המחסור העולמי הצפוי במתכת האדמדמה. להערכת הבנק, סין, הצורכת כ־36% מהנחושת העולמית, תגדיל את יבוא המתכת ברבעון השלישי, לאחר שהמלאי במחסניה ירד בכ־50% בחודשים האחרונים.

גם מורגן סטנלי הצטרף לתחזיות האופטימיות. צריכת הנחושת בעולם ב־2010 עלתה על הכמות שהופקה באותה שנה, וכך צפוי להיות גם השנה וב־2012. בממוצע, הדרישה לנחושת בעולם גדלה בשיעור שנתי של 4%, אך הצריכה הצפויה השנה, כ־20 מיליון טונות, גבוהה ב־12% מנתוני 2009.

מלאי הנחושת העולמי ב־2012 צפוי לרדת ל־400 אלף טונות - 1.9% בלבד מהצריכה העולמית הצפויה. צ'ילה היא בעלת מכרות הנחושת הגדולים בעולם, וב־2010 הפיקה 34% מכמות הנחושת העולמית. המפיקות הבאות אחריה הן פרו, עם 8% מכמות הנחושת, סין וארצות הברית עם 7% כל אחת ואוסטרליה עם 6%.

לצ'ילה גם עתודות הנחושת המוכחות הגדולות ביותר - כ־150 מיליון טונות. עם זאת, בקצב הצריכה הנוכחי, יספיקו עתודות הנחושת המוכחות על פני כל כדור הארץ ל־29 שנה בלבד. 88% מהנחושת מופקים ממכרות, וכל היתר - ממיחזור גרוטאות.

 

מדד להערכת הצמיחה

נחושת היא המינרל הראשון שהוציא האדם מן האדמה. בהרי האלפים, בין איטליה לאוסטריה, התגלה שלד אדם שהשתמר בקרח משנת 3,200 לפני הספירה, ובידו גרזן בעל חוד נחושת.

הנחושת היא מתכת נוחה לעיבוד, עמידה בפני קורוזיה ומוליכה מעולה של חום וחשמל. למעשה, רק לכסף מוליכות חשמלית טובה יותר. בזכות תכונה זו, משתמשים בנחושת לייצור חוטי חשמל וצינורות, ומתכת זו היא גם מרכיב חשוב בנתכים (יסודות שהותכו יחדיו) שימושיים רבים. הפליז, למשל, הוא נתך של נחושת ואבץ, והארד הוא נתך של נחושת ובדיל.

42% מהנחושת בעולם נצרכים בתעשיית החשמל והאלקטרוניקה, 28% ממנה משמשים לבנייה, 12% לתחבורה, 9% למוצרי צריכה ו־9% למכונות תעשייתיות. בשל מרכזיותה של הנחושת בענפים רבים, מחירה מושפע מאוד מהפעילות הכלכלית הגלובלית, ומהווה מדד חשוב להערכת מגמת הכלכלה העולמית.

המחיר הגבוה ביותר אי פעם לנחושת, 10,148 דולר לטונה, נרשם ב־14 בפברואר השנה. לאחר מכן ירד מחירה ב־15.9% לשפל זמני של 8,536 דולר לטונה ב־12 במאי, אך מאז עלה ב־6% ל־9,060 דולר לטונה.

ההפרש בין מחיר הנחושת לאספקה בעוד שלושה חודשים למחירה באספקה מיידית ירד ל־8 דולרים בלבד, לעומת פער של 33 דולר לפני חודש - מגמה שמצביעה על עלייה בביקוש לנחושת ממשית. ככלל, כאשר מחיר החוזים העתידיים גבוה בהרבה מהמחיר לאספקה מיידית, הדבר מצביע על עודף היצע, וכאשר מצטמצם הפער, הדבר נובע מירידה במלאי.

כך משקיעים בנחושת

קרן הסל לנחושת, iPath DJ AIG Copper TR, הנסחרת בבורסת ניו יורק (סימול: JJC), משקיעה בחוזים עתידיים על נחושת וגובה דמי ניהול של 0.75% לשנה.

בדצמבר 2010 הונפקה בבורסת המתכות בלונדון קרן סל לנחושת ממשית, ETFS Physical Copper (סימול: PHCU), שרוכשת מטילי נחושת. כאשר רוכשים תעודת סל על סחורה ממשית, אין צורך לגלגל חוזים עתידיים בעת פקיעת החוזה, וגם אין הפסדים אם מחירי החוזים לטווח ארוך גבוהים ממחירי החוזים הקצרים, אך קרן הסל גובה דמי אחסנה גבוהים של 36 סנט לטונה בכל יום, בנוסף על דמי ניהול שנתיים של 0.69% ודמי ביטוח של 0.12%.

שלוש קרנות סל נוספות, המבוססות על חוזים עתידיים לנחושת, נסחרות בלונדון: קרן ETFS Copper (סימול: COPH) צוברת ריבית המחושבת על בסיס יומי וגובה דמי ניהול של 0.49% לשנה. קרן ETFS Leveraged Copper (סימול: LCOP) מתאימה למשקיע שמאמין בעליית מחירי הנחושת, ורוצה לרכוב על הגל תוך מינוף רווחיו, עם תשואה העומדת ביחס כפול לשינוי במחיר הנחושת. דמי הניהול בקרן זו עומדים על 0.98% לשנה.

קרן השורט ETFS Short Copper (סימול: SCOP) מציעה אלטרנטיבה למשקיע שצופה כי מחיר הנחושת דווקא יירד, וגובה דמי ניהול של 0.98% לשנה.

השורה התחתונה: הביקוש העולמי לנחושת גבוה והמלאי במחסנים יורד, אולם האטה גלובלית עלולה להפוך את המגמה. קרנות סל על הנחושת מאפשרות לרכוב על גל עליות המחירים - או להמר על שינוי המגמה ולהשקיע בשורט.

הכותב הוא אנליסט גלובלי בכלל פיננסים

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות