אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איך פותרים את בעיית הטיית המשחקים? צילום: טל שחר

איך פותרים את בעיית הטיית המשחקים?

תעשיית הטיית המשחקים העולמית מגלגלת 90 מיליארד דולר בשנה. כדי לפתור את הבעיות שהיא יוצרת, צריך הרבה יותר מכמה חקירות משטרתיות ושינויים קטנים בתקנון ההתאחדות

27.06.2011, 10:04 | אוריאל דסקל

בעיית הטיית המשחקים וההימורים החוקיים היא לא בעיה ישראלית בלבד. תעשיית הטיית המשחקים העולמית מגלגלת כ־90 מיליארד דולר בשנה, שזה סכום השווה בערך לסכום שמגלגלת תעשיית ההימורים החוקיים בעולם.

התעשייה פוגעת בכדורגל העולמי. רק בחודש הזה נחשפו שחיתות ענקיות ביוון, איטליה ודרום קוריאה. בכל העולם נלחמים במכירת המשחקים, ופיפ"א הקצתה 30 מיליון דולר כדי להילחם ביחד עם האינטרפול בתופעה. ואולם, עם כל הכבוד ל־30 מיליון הדולר של פיפ"א, קצת קשה לראות איך הצוות המיוחד שספ בלאטר, נשיא פיפ"א, הקצה למשימה יצליח להילחם נגד ארגונים מתוחכמים, עשירים וחסרי רחמים.

הכדורגל, ובהרבה מובנים גם העולם, צריך לעבור שינוי משמעותי כדי להתנקות. אורי שילה, מנכ"ל ההתאחדות לכדורגל בישראל, אמר שבהתאחדות יחמירו את התנאים לרכישת קבוצה. "אנחנו נפעל להחמרת הקריטריונים כדי לסנן כמה שיותר גורמים לא ראויים שיחדרו לכדורגל הישראלי", אמר שילה והוסיף: "נגבש את הדרך ואת המסגרת. את האופן כמה שיותר מהר".

אז כמה שיותר מהר זה לא יעבוד. צריך לחשוב על המהלכים טוב, ושהממשלה תהיה מעורבת בהם. בנוסף, ההתאחדות ומערכת המשפט צריכות לחשוב מחוץ לקופסה כדי למנוע — לטווח הארוך — את הכניסה של גורמים מפוקפקים שנמשכים לכדורגל כמו עש לאור.

אז הנה כמה צעדים שצריך לשקול כדי לנקות את המשחק.

כסף שנתפס על ידי המשטרה בפשיטה על מוסד להימורים לא חוקיים. הפיכת עניין מוסרי לעניין חוקי הופכת אותו לכר גידול לפעילות קרימינלית, צילום: מערך דובר משטרת ישראל כסף שנתפס על ידי המשטרה בפשיטה על מוסד להימורים לא חוקיים. הפיכת עניין מוסרי לעניין חוקי הופכת אותו לכר גידול לפעילות קרימינלית | צילום: מערך דובר משטרת ישראל כסף שנתפס על ידי המשטרה בפשיטה על מוסד להימורים לא חוקיים. הפיכת עניין מוסרי לעניין חוקי הופכת אותו לכר גידול לפעילות קרימינלית, צילום: מערך דובר משטרת ישראל

1

ליברליזציה של חוקי ההימורים

בישראל, ובחלק מהמקומות בעולם, מותר להמר רק דרך חברות הימורים בשליטת הממשלה. במדינות מסוימות, וישראל אחת מהן, מותר להמר רק על ענפי ספורט בודדים או בכלל, רק על התוצאה או משהו מוגבל כזה. זה מגוחך ובכלל לא כיף (והרי ההימורים אמורים להגביר את הכיפיות שאנחנו שואבים מהמשחקים). החוקים צריכים לאפשר להמר על הכל — מתוצאת המשחק, דרך מי יבקיע ועד איך יחגגו את השער ומה יהיה השם של הבן של השוער שהשמיט את הכדור בדקה האחרונה במשחק גמר הגביע. בנוסף, כל חברות ההימורים צריכות להיות חוקיות ונסחרות בבורסה. עניין זה יהפוך אותן לשקופות יותר וחשופות לשוק. במקרה שחברת הימורים תנסה להשפיע על תוצאת משחק, היא תאבד את המון הציבור לנצח ותפסיד כמויות אדירות של כסף.

בכל מקרה, להפוך עניין מוסרי לעניין חוקי מייצר תחום שהוא כר גידול מצוין לפעילות קרימינלית. פושעים ינצלו את זה שאנשים תמיד ירצו להמר (או לשתות, או לעשן, או מה שזה לא יהיה, שמותר בחלק מהמקומות בעולם אבל לא אצלם) וזה לא ימנע מהם לעשות את זה בגלל שזה לא חוקי. ליברליזציה תאפשר לשמור על דברים תחת שליטה רגולטרית וגם תוסיף כסף לקופת המסים הציבורית.

2

ליגות קטנות יותר

קודם כל, צריכה להיות הפרדה מוחלטת בין המשחק המקצועני למשחק הלא מקצועני. בסקוטלנד, למשל, החליטו שההתאחדות תתפצל לשני חלקים — הראשון יטפל במשחק המקצועני והשני במשחק הלא מקצועני ובשורשי הכדורגל. חלוקה כזאת תאפשר טיפול שונה בשני ענפים שונים — הכדורגל המקצועני והכדורגל הלא מקצועני. בנוסף, הליגות המקצועניות צריכות להיות קטנות יותר. ליגות קטנות יאפשרו שליטה צמודה יותר ואכיפה נוחה ויותר. ליגה קטנה הופכת גם כל משחק ליותר מעניין עבור האוהדים, יותר מושך עבור מהמרים חוקיים ויותר חשוב עבור השחקנים עצמם.

3

השעיה לכל החיים

חייבים עונש השעיה אוטומטית לכל החיים לכדורגלן שיימצא אשם במכירת משחק כך שלא יוכל לשחק כדורגל מקצועני יותר בחייו או לחזור אליו כמאמן או עסקן. גם שופט, מאמן, בעלים של קבוצה, בכלל כל מי שמתעסק בכדורגל, שנמצאו אשמים במכירת משחק — יורחקו מהמשחק, ואפילו מהאצטדיונים עצמם, לנצח. הרתעה משמעותית (לקחת מאדם את הדבר הכי חשוב לו בחיים) חשובה מאוד בנושא מכירת משחקים.

4

בדיקות תכופות לחשבונות השחקנים

חשבונות הבנק של שחקנים, שופטים ומאמנים צריכים לעבור בדיקה לפחות פעם בשנה. כחלק מהפייר פליי הפיננסי של אופ"א, למשל, מועדונים צריכים לחשוף את הספרים שלהם בפני ועדה מיוחדת. לכן זה לא מסוג הדברים שקשה להאמין שיקרו גם עבור אינדיבידואלים במשחק. ועדה מיוחדת צריכה לעבור על חשבונות השחקנים המקצוענים כדי לראות אם יש בהם תנועות לא מוסברות. זה פולשני בדיוק כמו בדיקות סמים, רק בלי להשתין לתוך כוס.

5

להפריד פוליטיקה מהחלטות מקצועיות

פיפ"א, אופ"א, ובכלל רוב התאחדויות הכדורגל בעולם, הן גופים פוליטיים. גופים טכנוקרטיים ימנעו מאינטרסים פוליטיים להיכנס להליך קבלת ההחלטות. חלק מהגופים הפוליטיים בעולם משפיעים על כל מיני עניינים מקצועיים כגון שיבוץ שופטים, מה שמותיר פתח ל"סוכני תעשיית ההימורים".

6

חינוך

אכיפה וחוקים ללא חינוך הם לא יעילים. צריך להתחיל ללמד ילדים שנכנסים לעולם הכדורגל ערכים ספורטיביים. לדבר איתם על הדברים הטובים והדברים הרעים בהימורים בדיאלוג פתוח ואינפורמטיבי. זה לא נורא ואיום להמר, אבל מגיל צעיר צריכים הילדים לדעת מה הם יכולים ומה הם לא יכולים לעשות.

אבי לוזון. אגב, בתקנון ההתאחדות יש סעיף שמורה לכל קבוצה להכניס נציג אוהדים להנהלה. מיותר לציין שאף קבוצה לא עושה זאת, וההתאחדות לא אוכפת את הסעיף הזה. בדיחה., צילום: ראובן שוורץ אבי לוזון. אגב, בתקנון ההתאחדות יש סעיף שמורה לכל קבוצה להכניס נציג אוהדים להנהלה. מיותר לציין שאף קבוצה לא עושה זאת, וההתאחדות לא אוכפת את הסעיף הזה. בדיחה. | צילום: ראובן שוורץ אבי לוזון. אגב, בתקנון ההתאחדות יש סעיף שמורה לכל קבוצה להכניס נציג אוהדים להנהלה. מיותר לציין שאף קבוצה לא עושה זאת, וההתאחדות לא אוכפת את הסעיף הזה. בדיחה., צילום: ראובן שוורץ

7

חוק 10 השנים

כל בעלים של קבוצה יחוייב לבנות תוכנית עשור למועדון. התוכנית הזו צריכה לכלול שני אספקטים: האחד, תוכנית מקצועית — מה הוא מתכנן לעשות למבנה הספורטיבי; השני — תוכנית עסקית, איך הוא מתכנן לנהל את העסק, כמה הוא מתכנן להשקיע, איך הוא מתכנן לגייס כספים וכו'. שתי התוכניות צריכות לקבל את אישורה של ועדה מיוחדת לכל ניסיון רכישה של קבוצה, שתורכב מנציגים של ההתאחדות, הבקרה התקציבית, אוהדי הקבוצה, שחקנים לשעבר וחברת ייעוץ עצמאית.

8

מבחן נאותות

הבעלים החדש צריך להוכיח כמה דברים: כמות הכסף שיש לו להשקיע בקבוצה, הוכחה לבריאות נפשית וגופנית, והוכחה לכך שאין לו עבר פלילי. בעל עבר פלילי לא יוכל לרכוש את קבוצה או להיות חלק מחברה שמעוניינת לרכוש את הקבוצה. אינדיבידואלים שחשודים בפשעים חמורים — למשל מכירת נשק לא חוקית או הלבנת הון — גם לא יקבלו אישור לרכוש מועדון עד שתוכח חפותם. נקרא לחוק הזה "חוק ארקדי גאידמק".

9

חוק חובת מכירה לאוהדים

אוהדים, בגלל המעמד המיוחד שלהם בעסקי הכדורגל והספורט, צריכים להיות בעלי המאה והדעה במועדון. ההיגיון פשוט: בלעדיהם למועדון אין זכות קיום. בבונדסליגה, הליגה הבריאה בעולם, כבר פיצחו את העניין הזה מזמן — ולפי חוק, המועדונים חייבים להיות בבעלות של האוהדים. אז אין שום סיבה שרשויות כדורגל לא יכריחו בעלים ומשקיעים חדשים למכור בין 10% ל־25% מהקבוצה לאוהדים — תלוי בסכום שהאוהדים מגייסים. נציגים שנבחרו להנהלה בצורה דמוקרטית יבטיחו שקיפות וניהול נכון או לפחות שאיפה לניהול נכון. אפילו באנגליה שוקלים אימוץ חוק כזה.

אגב, בתקנון ההתאחדות יש סעיף שמורה לכל קבוצה להכניס נציג אוהדים להנהלה. מיותר לציין שאף קבוצה לא עושה זאת, וההתאחדות לא אוכפת את הסעיף הזה. בדיחה.

האם חוקים כאלה ואחרים ירחיקו משקיעים פוטנציאליים? אולי. אבל למען האמת, יש בכדורגל שלנו מספיק "משקיעים פרטיים" שאין להם מושג קלוש איך להיות בעלים טובים. הם מגיעים ובדרך כלל עוזבים, כשהמועדון שהם "רכשו" נמצא במצב הרבה יותר גרוע מאשר הם קיבלו אותו. מה הסיכוי שחוקים כאלה באמת יעברו? קלוש. הרי מי ששולט בכדורגל הישראלי לא באמת רוצה לשנות אותו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
שתבינו-אלו רק 90 מליארד שיודעים עליהם!
אלו רק 90 מליארד דולר שהרשויות והגופים השונים יודעים עליהם,ומנסיוננו הם לא יודעים כלום!, אז תחשבו כמה כסף באמת מגלגלת כל שנה תעשיית הטיית המשחקים! אם לא יוציאו לפועל תקנות מחריפות ואכיפות ענק בכל הליגות בעולם, אני יכול לראות את הכדורגל קורס תוך 10 שנים, שילוב של השחיתות,ושל חובות הענק של אימפריות אירופה כמו בארסה,ריאל,צ'לסי,מאנצ'סטר ואחרות. למה האידיאולוגיה של הגורמים היותר טהורים בכדורגל היא "אל תדחה למחר את הלחימה בשחיתות שאתה יכול לדחות למחרתיים", בעוד השחיתות על כל גורמיה לא נחה לרגע.
גל  |  27.06.11
לכל התגובות