אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נחשף ב"כלכליסט" - שטייניץ: חלק מההכנסות של תאגידי המים יועברו לתקציבי הרשויות צילום: צביקה טישלר

נחשף ב"כלכליסט" - שטייניץ: חלק מההכנסות של תאגידי המים יועברו לתקציבי הרשויות

התאגידים יעבירו לרשויות המקומיות ולא למדינה את הרווחים שיוותרו לאחר ההשקעה הנדרשת וההוצאות התפעוליות בתשתיות המים

27.06.2011, 13:17 | תומר אביטל

שר האוצר זורק עצם לראשי הערים: שטייניץ החליט כי ההכנסות ממסי הרווחים של תאגידי המים יועברו לתקציבי הרשויות במקום לכיסה של המדינה.

מדובר בניצחון חלקי לרשויות המקומיות שרוצות לשלוט מחדש על התאגידים – ובייחוד לחלוש על רווחיהם. בעוד שברשויות טוענים כי כך תתאפשר הוזלת תעריפי המים, גורמים מקצועיים טוענים כי במקרה כזה הרשויות יסיטו כספים שנועדו להשבחת מערכות המים למימון הוצאות אחרות.

ההחלטה התקבלה ע"י שטייניץ. לפי הודעה שפרסם האוצר, השר הכריע כי מס החברות, המס על הדיבידנדים ומס על הלוואות הבעלים של תאגידי המים, יוזרם לרשויות המקומיות. משמעות ההחלטה היא כי התאגידים יוכלו להעביר לרשויות המקומיות את הרווחים שיוותרו לאחר ההשקעה הנדרשת וההוצאות התפעוליות בתשתיות המים לטובת שיפור השירות לתושבים, במקום למדינה כנהוג.

שטייניץ הבהיר כי "התאגידים הוקמו על מנת להבטיח השקעה מלאה ונכונה בתשתיות המים, על ידי יצירת גוף מפוקח עליו מוטלת מלוא האחריות למשק המים העירוני ויצירת שקיפות בכל הקשור להתנהלותו בנושא, ולא על מנת לייצר מקור הכנסה נוסף למדינה. צעד זה הינו חלק מהסיכומים המסתמנים בוועדת ניסן וכפוף להסכמות על הנושאים בהם דנה הועדה." עוד הוסיף השר כי "ההחלטה מחזקת את התמריצים לייעול התנהלות תאגידי המים ואף מעודדת את הרשויות המקומיות לסייע להם בכך".

כפי שנחשף ב"כלכליסט" באוצר בחנו את הנושא בשנה האחרונה לאור לחצים פוליטיים כבדים שהופעלו מצד חברי כנסת וראשי רשויות. בעקבות התלונות בדקו האוצר את הזיקה בין פעילותם לבין הגירעונות הגדולים ברשויות המקומיות. בין השאר חברי הכנסת מהליכוד ציון פיניאן ואופיר אקוניס דרשו משטייניץ לבטל כליל את התאגידים ולהחזיר את הגלגל לאחור, כך שנושא המים ירוכז בתוך הרשויות המקומיות. באוצר כאמור החליטו לבסוף לא לסגור כליל את התאגידים אלא להכניס שינויים במנגנון העסקי שלהם.

תאגידי המים הוקמו על פי חוק ב-2003 והחלו לפעול ב-2007 בשל הצורך לייעל את משק המים העירוני. התאגידים נועדו להבטיח כי ההכנסות ממתן שירותי מים וביוב יוקצו אך ורק לתחזוקה ולהפעלה של מערכות אלו ושדרוגן. להחלטה לא צפויות השלכות על עבודת התאגידים.

מפורום תאגידי המים נמסר בתגובה כי הם מברכים את שר האוצר שהוא "מוצא פתרונות יצירתיים להטבת מצבם של ראשי הרשויות שלא על חשבון תאגידי המים ופיתוח תשתיות המים והביוב".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות