אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שמחון: "כדאי שהמחלבות ורשתות השיווק ינקטו בצעדים לפני שהממשלה תתערב"

שמחון: "כדאי שהמחלבות ורשתות השיווק ינקטו בצעדים לפני שהממשלה תתערב"

הלובי החקלאי בכנסת התכנס לדיון בעקבות הסערה סביב מחיריהם של מוצרי החלב. החקלאים הביאו עמם פרה לכנסת: "רצינו להבליט את הכיעור של הרשתות, אצלן נמצא כשל השוק"

27.06.2011, 16:47 | תומר אביטל

"אני מצפה מהמחלבות והרשתות לנקוט בצעדים דרסטיים לפני שתפעל הממשלה", כך אמר היום (ב') שר התמ"ת שלום שמחון. לדברי השר, "יש גורם אחד - החקלאים - שיש להם מחיר מטרה. גם הוא צריך להיבחן, אך הוא נקבע על ידי הממשלה".

שמחון אמר את הדברים במהלך ישיבה של הלובי החקלאי בכנסת, בראשות ח"כ שי חרמש, שהתכנסה בעקבות הסערה סביב מחיריהם של מוצרי החלב.

בוועדה נכחו גם חברי הכנסת זבולון אורלב, ראלב מג'אדלה, ומסעוד גנאים. כמו כן נכחו מאיר צור, מזכ"ל תנועת המושבים, דובי אמיתי, נשיא התאחדות האיכרים, זאב שור, מזכיר התנועה הקיבוצית ומזכ"ל ארגון החקלאים, אבו וילן. שרת החקלאות אורית נוקד - שטסה לכנס מזון באירופה - נעדרה מהישיבה.

תוקם ועדה לבדיקת מחירי המזון

שמחון הודיע במהלך הישיבה כי תוקם ועדה לבדיקת מחירי המזון: "חתמתי עם שר האוצר על כתב המינוי של ועדה שתבחן את כל שוק המזון, ותבדוק את האפשרות להתמודדות עם פערי התיווך בענף המזון. לוועדה תהיה ועדת משנה שתעסוק בחלב. היא תגיש את מסקנותיה תוך 10 ימים לשלושת השרים כדי שנגיע עם החלטה לממשלה. בוועדת המשנה יישבו נציגים של משרד החקלאות. אני רואה בכל השחקנים בענף את הגורמים שיסייעו במציאת הפתרון. זה לא מסוג עסקת החבילה בין ההסתדרות לממשלה. לא צריך לחתום עם אף אחד. הממשלה צריכה לקבל החלטות מאוזנות לטובת כולם".

השר שמחון הדגיש כי "העובדה שאורית לא נמצאת פה לא אומר שהיא אינה חלק מהדיון. משרד החקלאות לא מתחמקים מהדיון. אני שומע בימים האחרונים את מכלול הגורמים של הענף. שנים לא מעטות הייתי חלק מכם, וגם עכשיו. אני מציע לא לגלגל את האחריות למישהו אחר".

לדבריו, "לא מדובר רק בקוטג' על המדף. יש כאן שאלה רחבה יותר: ישראל חתומה על הסכמים בינ"ל בענייני יבוא. היבוא לישראל לא מנוצל כולו על פי ההסכמים. יבוא זו לא מילה גסה, וגם החזרת מוצרים לפיקוח. אלו שני כלים חשובים לתחרות - ואת שניהם נבחן. אני מעריך שבסופו של יום הפתרון יהיה מכל אחד מהם. עמדתי כבר לא מעט שנים דומה לעמדת משרד האוצר. פיקוח מחירים לא טוב לצרכן הישראלי. מה שהתפתח בשוק החלב הוא דבר

שי חרמש, צילום: אלכס קולומויסקי שי חרמש | צילום: אלכס קולומויסקי שי חרמש, צילום: אלכס קולומויסקי

מדהים  - הצריכה והמגוון  לא יכלו לקרות בשוק מפותח. צריכת הקוטג' של הצרכן הישראלי גדלה, וכן של מוצרים נוספים, זה לא היה קורה אם הרגולטור היה צריך להחליט על המחירים".

שמחון הדגיש: "הכיוון הוא לא להילחם בחקלאים אך הם חלק מהענף". השר הוסיף כי "צריך לבחון מחדש את הפטור החקלאי מהסדר כובל בחוק ההגבלים עסקיים בנושא המקטע של השיווק - יכול להיות שנעשה על גב החקלאים. הממונה החדש על ההגבלים יבחן את הנושא".

אבו וילן הגן בדיון על עמדת הרפתנים: "מה שהשתנה זה המחלבות, ובעקבותן הרשתות, שהעלו את המחירים מעל לכל פרופורוציה כדי לקבל מקסימיזיצה של רווח ממוצרים להם יש ביקוש קשיח". לדבריו "אנחנו במקום שלישי מהסוף ב-OECD לגבי סבסוד חקלאות. גם היום מייבאים, והשוק לא סגור. אך לא יעמדו בתור לייבא".

ח"כ ראלב מג'אדלה (עבודה) גם כן הזדהה עם הרפתנים ואמר כי "אני גם פלאח. אני מוכן להצטרף למאבק כי החלקאות חשובה ככלכלה, כמשק. אנו צריכים לייצר חזית הזדהות לחקלאים מכל האוכלוסיות - לטובת הצרכן והאזרח".

חרמש שלח אצבע מאשימה כלפי רשתות השיווק ומשרד האוצר: "משווקים 130 מיליון גביעי קוטג' בשנה, קרי באוצר מצטבר 130 מיליון שקל מע"מ רק מהקוטג' - האוצר והרשתות הם הכתובת לתלונות - לא אנחנו".

לדבריו, "גוף ציבורי קובע את היקף הייצור החלב, וועדה שאין לנו רגל ויד בה קובעת את מחיר המטרה של החלב. מאז הוסר הפיקוח, חלק הרפתנים בקוטג' ירד מ-31% ל-25%, אולם רשתות השיווק הכפילו את הרווח שלהם. יש להקל על המס העקיף".

"לפרות אין חסינות"

לקראת הישיבה, הביאו החקלאים לכנסת את הפרה זהבה מבאר טוביה - "מלכת היופי" של ישראל. אבל מפקד משמר הכנסת, יוסי גריף, אסר על הפרה להיכנס: "לח"כ שי חרמש יש חסינות, לפרה - אין".

חרמש אמר: "הפרה מתנהגת כמו חיית מחמד ואוהבת להלך בין בני אדם. בחרנו בה כי רצינו להבליט את הכיעור של רשתות השיווק. כשל השוק לא נמצא ברמת הרפתנים אלא ברשתות השיווק". לדבריו, "הכוונה היא להראות את הפנים היפות של החקלאות בישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
השרים צריכים לשלם בכסאות...
אני מושבניק מהצפון, אשר מאוד מסמפט את השר כחלון. אך למרות זאת על השרים להבין כי אם לא ידאגו לכלל האזרחים אלא לסקטורים מסוימים הם ישלמו בכסא שלהם בכנסת. ככה באמת יבינו השר שמחון והשרה נוקד את מה שהבין משה כחלון, שתפקידם לדאוג לרווחת הציבור, ולא לרווחי החברות המזמינים אותם לקוקטילים של מעדני חלב.
רוני  |  28.06.11
11.
בוקר טוב אליהו, סליחה, שמחון.
מקומם לחשוב שאם הציבור לא היה נעמד על שתי רגליו האחוריות וזועק ,אף "בכיר" לא היה מציע לבדוק מדוע המחירים ממריאים באופן מטורף, אף פוליטיקאי מושחת לא היה קורא להקים עוד ועדה המתנהלת בשחיתות שהיו"ר שלה מושחת והמסקנות שלה אף פעם לא לטובתנו. אף זהבית לא היתה קמה ומדברת ואף נצר למשפחת שטראוס לא היה מדבר אלינו ממרומי האולימפוס ובוכה איתנו. פתאום כולם מודעים לעובדה שיש בעיה. איפה הייתם קודם?, הרי ראיתם שהסרת הפיקוח לא הביאה לתחרות, למה עזבתם את זה ככה ולא המשכתם לבדוק. לממשלת ישראל העלובה, כמו בסרטים המצריים של שנות השבעים מימי שישי- את מגורשת! את מגורשת! את מגורשת!. העם עוד יאמר את דברו.
סיגל , מודיעין  |  27.06.11
לכל התגובות