אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פפנדריאו השיג רוב בפרלמנט באתונה לתוכנית הצנע צילום: בלומברג

פפנדריאו השיג רוב בפרלמנט באתונה לתוכנית הצנע

ראש ממשלת יוון פפנדריאו הצליח להשיג אישור לתוכנית הצנע שהיקפה 78 מיליארד יורו. 155 צירים מתוך 300 תמכו בתוכנית. מחוץ לפרלמנט עשרות אלפי מפגינים וכבר דווח על עשרות פצועים; נשיא האיחוד האירופי: "הייתה פה הצבעה של אחריות לאומית"

29.06.2011, 16:24 | סוכנויות הידיעות

ראש ממשלת יוון פפנדריאו הצליח להשיג אישור לתוכנית הצנע שהיקפה 78 מיליארד יורו. 155 צירים מתוך 300 תמכו באישור תוכנית הקיצוצים. 138 צירים התנגדו. 5 צירים נמנעו ו-2 נמנעו. אחד המתנגדים היה חבר המפלגה השלטת, ודובר המפלגה הודיע כי הוא הורחק באופן מיידי מהמפלגה.

 

סביב הפרלמנט עשרות אלפים מפגינים. לפחות 40 נפצעו והמשטרה עצרה מפגינים. במקביל גל שביתות שוטף את המדינה.

נשיא האיחוד האירופי הרמן ואן רומפי ונשיא הנציבות האירופית חוזה מנואל ברוסו פרסמו הצהרה בעקבות אישור הפרלמנט היווני את תכנית הצנע: "על ידי האישור היום של הפרלמנט היווני את התוכנית הכלכלית המחודשת, המדינה נקטה בצעד חשוב קדימה במסלול החיוני של קונסולידציה פיסקאלית ורפורמה מבנית להגברת הצמיחה. אך היא גם לקחת צעד חיוני אחורה – מהתרחיש העגום של חדלות פירעון. הייתה פה הצבעה של אחריות לאומית.

"מחר, עיני אירופה יופנו שוב לכיוון אתונה, בעוד חברי הפרלמנט ייקראו לאשר את אמצעי היישום של התוכנית. הצבעה חיובית שנייה תסלול את הדרך להעברת התשלום הבא של הסיוע הפיננסי. היא תעזור לקדם במהירות את העבודה על תכנית שנייה של סיוע פיננסי, שתאפשר למדינה להתקדם ולהשיב את התקווה לעם היווני", נאמר בהצהרה.

פפנדריאו: "תוכנית הצנע אינה הסוף"

 

את נאומו בפרלמנט החל פפנדריאו בגינוי של הממשלה הקודמת (בהנהגת מפלגת הדמוקרטיה החדשה) ויחסיה עם אירופה. פפנדריאו דחק בחברי הפרלמנט להבין כי אירופה מנסה לספק ליוון חבל הצלה.

הוא קרא לחברי הפרלמנט לפעול בהתאם להצבעת האמון משבוע שעבר, בטענה שההצבעה היא בעד עתיד טוב יותר. "אירופה העניקה לנו הצבעת אמון. הם השקיעו את הכסף שלהם רק עם תנאי אחד - שאנחנו העם היווני נאמין ביוון של מחר. לכן גם עלינו להצביע באמון היום. תוכנית הצנע אינה הסוף, היא רק חצי הדרך לעתיד טוב יותר."

לחצו לצפייה
גלריית כלכליסט: מהומות ביוון לפני אישור צעדי הצנע (5 תמונות)

פפנדריאו הוסיף, כי  "נאלצתי לקבל כמה החלטות שלא הייתי בוחר בהן, אבל עשיתי זאת לטובת יוון". הוא  קרא למחוקקים להתכונן לשינוי. "עכשיו הזמן ליצור תשתיות שניתן לבנות עליהן. זה מה שמגיע ליוון וזה מה שמגיע לעם."

עם אישור התוכנית יוון תהיה זכאית לקבלת כספי חילוץ נוספים מהאיחוד האירופי ומקרן המטבע הבינלאומית. עם זאת, נראה שיהיה הרבה יותר קל לשכנע את המחוקקים לתמוך בתוכנית מאשר ליישם אותה, שכן התסכול ברחוב היווני גובר לנוכח עליית המיסים והקפאות משכורות בסקטור הציבורי.

"הסיכויים הם לטובת הממשלה ואישור הפרלמנט", אומר וולפנגו פיקולי, אנליסט ביורסיה גרופ בלונדון. "אך מדובר בניצחון במחיר גבוה, וקרוב לוודאי שיהיו בחירות מוקדמות בהמשך השנה או בתחילת 2012. קשה לראות כיצד תצליח הממשלה הנוכחית ליישם את האמצעים הדרושים כדי לעמוד בתנאי חבילת החילוץ."

אתמול שטפו 20 אלף מפגינים את הרחובות הראשיים של אתונה לציון תחילת השביתה בת 48 שעות. 37 שוטרים נפצעו וענני גז מדמיע מילאו את האוויר.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות