אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כשתוכנת שחמט עוברת על החוקים צילום: Shutterstock

כשתוכנת שחמט עוברת על החוקים

מ-Rybka, שפותחה על ידי אלוף השחמט הבינלאומי רייליך, נשללו כל הפרסים והתארים להם זכתה עד כה, ונאסר עליה להשתתף בתחרויות שחמט

02.07.2011, 13:12 | הראל עילם
תוכנת השח המתקדמת והטובה בעולם, Rybka, הורחקה אתמול בבושת פנים מארגון משחקי המחשב הבינלאומי (ICGA). לפי חקירה פנימית של ה-ICGA, המתכנת ואלוף השח האמריקאי-צ'כי וזיק רייליך, העתיק חלק מהקוד מתוכנות מתחרות.

הארגון ביטל את כל התארים והפרסים שהתוכנה זכתה לה ואסרה על רייליך להשתתף בתחרויות שחמט. על רייליך גם להשיב את כל הפרסים הכספיים שלהם זכה לאורך השנים. Rybka זכתה בכל תחרויות השחמט הבינלאומית ב-4 השנים האחרונות ברציפות. לפי החשדות, רייליך העתיק את הקוד מתוכנות השח המבוססות על קוד פתוח Fruit ו-Crafty.

זוהי הסערה התקשורתית הגדולה ביותר בתחום השח המקצועי מאז 1997, אז האשים אלוף העולם לשעבר גארי קספרוב את IBM בכך שמחשב העל שלה, "כחול עמוק", רימה במהלך הסבב השני. קספרוב חזר על ההאשמות מספר פעמים אך לבסוף חזר בו.

בעבר, מספר אלופי שחמט האשימו אחד את השני בכך שהם השתמשו ב-Rybka על מנת לרמות בתחרויות רשמיות. ברוב המקרים, ההאשמות התבססו על דימיון משמעותי בין התנועות שביצעו אלופי השח ובין Rybka.

בפברואר האחרון, Rybka הפסידה למנוע השח הפתוח הודיני – אבל המשחק המקוון העלה חשדות לגבי הקוד של Rybka, לאחר שהתוכנה ביצעה מספר החלטות זהות לאילו של Fruit. קבוצה של 14 מתכנתים קראה לפתיחה של חקירה רשמית כנגד Rybka. במרץ, ה-ICGA הקים ועדה לחקירת הנושא, המורכבת מ-34 מתכנתים ואלופי שח. אתמול הארגון פרסם את ממצאיו.

רייליך הוא בן 40 ובוגר MIT. הוא ואישתו נחשבים לאלופי שחמט בינלאומיים.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
GPL
תוכנת Fruit היא תוכנה חופשית המופצת תחת רישיון GPL. זה אומר שמותר בהחלט לעשות בתוכנה שימוש מסחרי וגם למכור אותה תמורת כסף. אבל מי שמפיץ תוכנה כזו, בין אם בחינם או בתמורה לתשלום, מחוייב להפיץ גם את קוד המקור - כלומר את התוכנית המקורית בשפה שנכתבה (ולא רק התוכנית המקומפלת לשפת מכונה לא קריאה). אם באמת התוכנה Rybka משתמשת בקוד שהועתק מתוך Fruit, רייליך היה חייב לציין זאת ולהפיץ גם את Rybka תחת רשיון GPL. היוצרים של Fruit יכולים לתבוע אותו על הפרת זכויות היוצרים שלהם, וכך למנוע ממנו להמשיך להפיץ את התוכנה שלו.
פינגי  |  03.07.11
לכל התגובות