אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
העסקה מגוונת: פישר אתה לא לבד

העסקה מגוונת: פישר אתה לא לבד

מהם המיתוסים שגורמים ל"מבוגרים" להישאר מחוץ למעגל העבודה ומה ביכולתנו לעשות כדי לשנות את המצב?

01.07.2011, 08:20 | איילת אוריאל ריימונד

קרן המטבע הבינלאומית החליטה להותיר את מגבלת הגיל על 65 ובכך פסלה את נגיד בנק ישראל סטנלי פישר מההתמודדות לראשותה. פישר, כמו אחרים, סבר שבשל אישיותו, כישוריו, מומחיותו ונסיונו המצטבר תינתן לו לכל הפחות הזדמנות שווה להתמודד על התפקיד. סטנלי אתה לא לבד! מסתבר שאם אתם מעל גיל 45, ולעיתים גם מעל גיל 40, אתם נחשבים מבוגרים מדי לעבודה.

על פי סקר שנערך על ידי מינהל מחקר וכלכלה במשרד התמ"ת, נמצא כי  הן העובדים והן המעסיקים סבורים כי המבוגרים סובלים מהאפליה הרבה ביותר (כ-48%). לפי נתוני ה-OECD, אם לא יתרחשו שינויים משמעותיים בשוק העבודה, יוכפל שיעור המבוגרים שמחוץ לשוק העבודה מ-38% בשנת 2000 ל-70% בשנת 2050.

טורים נוספים בנושא

עם זאת, אם נבחן את הכדאיות שבהעסקת עובדים מבוגרים, נראה כי הם זמינים יותר לעבודה (באופן כללי הם "משוחררים" מהמחויבות בגידול ילדים צעירים), הם בעלי ניסיון עשיר, בוגרים וסבלניים, הם יציבים יותר ואינם תזזיתיים כדור ה-Y שמחליף עבודות בקצב לא נתפס וגורר עלויות כבדות למעסיק בגיוס והכשרה כל פעם מחדש.

סטנלי פישר. זה כן הגיל, צילום: מיקי אלון סטנלי פישר. זה כן הגיל | צילום: מיקי אלון סטנלי פישר. זה כן הגיל, צילום: מיקי אלון

מעבר לכך, גיוס של עובדים מבוגרים עשוי לתרום גם למשיכת לקוחות מבוגרים שיחושו נח יותר לקבל שירות ויהיו מזוהים עם מדיניות החברה. אפשר וצריך לומר: האנשים מעל גיל 45 הינם עדיין צעירים, פעילים ובעלי מוטיבציה גבוהה לעבוד.

מתי גייסתם לאחרונה עובד מעל גיל 45?

 

מה תוכלו לעשות בארגון שלכם כדי לשנות את המצב? יש לקבוע מדיניות חברה ושמדיניות זו תהיה מתוקשרת לכלל העובדים. כך הארגון יהיה מורגל בקבלת עובדים מבוגרים ויעביר לעובדיו מסר שהוא רואה בהם נכס לאורך מחזור החיים שלהם ולא רק כשהם צעירים.

בנוסף, המנטרה הארגונית צריכה להיות העסקת העובד המתאים לפי דרישות המשרה ושהגיל לא ישחק תפקיד בתהליך. על המועמד להיבחר לפי הידע, היכולות והכישורים ולא לפי הגיל. על הארגון לזהות תחומי עיסוק שבהם קיימים מיתוסים לאי התאמה של עובדים מבוגרים ולבצע תהליך של שינוי תפיסה ארגוני.

אפשר להתעודד קצת. בקרוב ייפתח על ידי האגף לשילוב אוכלוסיות ייחודיות במשרד התמ"ת, "מרכז רב תחומי לתעסוקת מבוגרים", אשר לצד מסלולי השמה וליווי של "המבוגרים" יאפשר הכשרות ייעודיות בהתאם לדרישות המעסיקים.

ובינתיים, הנה כמה מיתוסים ואמיתות בנוגע לתעסוקת מבוגרים:

מיתוס 1: אי אפשר ללמד כלב זקן טריקים חדשים

במציאות: מחקרים מראים רק ירידה מועטה בתפקוד הקוגניטיבי עד גיל 70. אמנם למבוגרים לוקח יותר זמן לספוג חומר חדש, אך עדיין עלות ההכשרה שלהם נמוכה יותר לאור הגישה שלהם ללימודים והניסיון המצטבר. אגב, הקבוצה באוכלוסיה בה שיעור המשתמשים באינטרנט נמצא בתאוצה הכי גדולה היא אנשים מעל גיל 50.

מיתוס 2: לא שווה "לגדל" מבוגרים כי הם לא יישארו הרבה זמן בעבודה

במציאות: זמן החיים של הטכנולוגיה הוא קצר מהזמן של חיי העובד ובדרך כלל יש טעם להכשיר עובד מבוגר, שכן משך הזמן שהעובד מתמיד הינו מעבר לזמן שינוי הטכנולוגיה.

מיתוס 3: עובדים מבוגרים פחות פרודוקטיביים מעובדים צעירים

במציאות: התפוקה אינה יורדת כפונקציה של הגיל. למען האמת, התפוקה יכולה לעלות עם גידול בכושר הדיוק של העובד ויכולת ההחלטה בזמן אמת. מה גם, שהתפוקה של האוכלוסייה המבוגרת היא בין היציבות מבין קבוצות הגיל השונות.

מיתוס 4: מבוגרים הם פחות גמישים וקשה להם להסתגל לדברים חדשים

במציאות: עובדים מבוגרים אדפטיביים בדיוק כמו צעירים, אך קרוב לוודאי שהם ישאלו "למה", שכן הם חוו גם שינויים בעבר שלא תמיד הצליחו.

מיתוס 5: עובדים מבוגרים הם לא קריאטיביים ולא חדשניים

במציאות: רמת האינטליגנציה היא זהה בין מבוגרים לצעירים. 80% מהחידושים הם רעיונות של עובדים מעל גיל 40.

מיתוס 6: עלות העסקה של עובד מבוגר גבוהה יותר מזו של עובד צעיר

במציאות: בעוד לעובד מבוגר יש יותר חופשות ועלויות פנסיה (כפונקציה של מספר שנות העבודה), עלות החלפת עובד אינה בחינם. ממחקר שבוצע עולה שעלות ההעסקה של עובד צעיר בפועל היא 93% יותר מהשכר שלו בשנה הראשונה.

מיתוס 7: התנאים ועלות התאונות של עובד מבוגר גבוהה יותר מעובד צעיר

במציאות: סך ימי המחלה בשנה שעובדים מבוגרים מנצלים הינו פחות ממספר ימי המחלה בקרב קבוצות גיל אחרות. מה גם שמבוגרים לוקחים פחות סיכונים וסטטיסטית שיעור התאונות בקרבם נמוך יותר מקבוצות גיל אחרות.

מקור: הלשכה הסטטיסטית של משרד העבודה האמריקאי (BLS)

הכותבת היא מפתחת ידע והדרכות לקידום העסקה מגוונת במסגרת הפורום הישראלי לגיוון בתעסוקה

רוצים גם אתם לגייס מגוון? צרו עימנו קשר: http://www.forumgivun.org.il/

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות21 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

21.
יתרונות מול חסרונות
ראשית, איילת הצגת את האמת כהוויתה. אחרית, בשיקולי עלות מול תועלת ויתרונות מול חסרונות, צר לי על "חובקי" הסטיגמות והמיתוסים - המציאות מוכיחה שעובד מבוגר יציב בעבודתו, בעל ניסיון רב ומתאים עצמו לשינויים הנדרשים, לרבות התחדשות, פועל מתוך שיקול דעת המגובה בניסיון חיים ובד"כ בגיל מבוגר העבודה מבוצעת יותר לצורכי הנפש ופחות להישרדות וקיום כלכלי, לכן התוצר הסופי יהיה יעיל ותורם ומושפע פחות מאינטריגות ומרצון להתבלט ולהשיג תוצאות ונראות לטווח קצר, נהפוך הוא, הראייה איך אני משפיע לטווח רחוק כדי שזה יועיל לצאצאי ולסביבה בה אני חי. ואפרופו סטנלי - הידע שיש לו משול לעומד בראש ההר ומביט בחיוך במטפסים שעדיין משקיעים מאמץ במעלה.
משה  |  06.07.11
20.
העסקת מבוגרים
ניחא. לא רווצים להעסיק מבוגרים למה להעלות את גיל הפנסיה נוסף על כך שאינני מועסק ולא מקבל אבטלה אלא שאני צריך. לשלם עד גיל 67 בטוח לאומי שלממשלה יהיה כסף לשלם מהזיהום העלתה הממשלה גיל פרישה הממשלה חיבת לדאוג להעסקת המבוגרים או לשלםאבטלה עד להעסקתו
רמי מנחם , ראשון לציון  |  03.07.11
18.
יש סיבה אחת עיקרית שגורמת למבוגרים להשאר מחוץ לעבודה
וזה הגיל שלהם זה נחמד שמנפצים פה מיתוסים אבל זה אולי תופס לאנשים בגילאי 40 עד 50 אם נלך לאנשים בסביבות גיל 65 כמו האדון פישר אז המיתוסים האילה הם לא מיתוסים אלא עובדה לא לקבל עובד בגיל 40 בגלל הגיל שלו זה באמת לא לעניין אבל זה לגיטימי לחלוטין לא לקבל עובד בגיל שבו ממילא הוא אמור לצאת לפנסיה
גיל , גול  |  01.07.11
17.
הבעיה היא לא הפליה אלא בשוק עבודה קטן יחסית למספר התושבים
מספר המשרות קטן ולכן אם יעסיקו מבוגרים הצעירים ישארו מובטלים אין עבודה לכולם ומכאן הבעיה. מדינת ישראל לא השכילה ליצור אוירה עיסקית כזו שתיצר חברות שעיקר המוצרים שלהם ליצוא בכדי ששוק העבןדה יתרחב. כיום להיות יצואן בישראל אתה צריך להיות אידאליסט ולהלחם בכל החזיתות הלקוחות הקונים מספק מרוחק רוצים לקבל איזו הטבה מחיר נמוך יותר שרות טוב יותר מוצר חכם .יפה יותר אחרת יקנו מספק מקומי
יצואן  |  01.07.11
לכל התגובות