אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גפני: בעלי העסקים הקטנים והבינוניים צריכים להתאגד צילום: אוראל כהן

גפני: בעלי העסקים הקטנים והבינוניים צריכים להתאגד

יו"ר ועדת הכספים בוועידה לעסקים קטנים ובינוניים של "כלכליסט" וגוגל: "לשנות את האידיאולוגיה של ראש הממשלה שלפיה צריך לעזור לעשירים - זה כמו לגרום לדתי לנסוע בשבת"; "ההצלחה הכלכלית של המשק מסמאת את עיני נתניהו מלשים לב לפערים החברתיים"

03.07.2011, 10:43 | מיקי פלד

"אני קרא לבעלי העסקים הקטנים והבינוניים להתאגד ולהשתמש בכוחם כפי שעושה ההסתדרות וארגונים אחרים", כך אמר היום בוועידה לעסקים קטנים ובינוניים של "כלכליסט" וגוגל יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, ח"כ משה גפני (יהדות התורה).

גפני אמר כי רק בדרך זו יוכלו בעלי העסקים הקטנים להשפיע על קובעי המדיניות הכלכלית, שעד כה נמנעים מלהתייחס אליהם. גפני סיפר, "יש ויכוח שמתנהל בשנתיים וחצי האחרונות בהם אני יושב בכס היו"ר בוועדת הכספים בין קובעי המדיניות הכלכלית – האם צריך לעזור לטייקונים ולראשי הקונצרנים הגדולים או צריך לעזור לציבור? ראש הממשלה בנימין נתניהו סבור שצריך לעזור לבעלי המפעלים הגדולים ויש לו משנה אידיאולוגית קשיחה בנושא, שלשנות אותה זה כמו לגרום לאדם דתי לנסוע בשבת. הוא סבור שצריך להוריד את המסים הישירים ובתמורה לעלות את המסים העקיפים. המשמעות היא כי מס החברות שלפני זמן רב עמד על למעלה מ-60%, ב-2016 או 2017 יעמוד על 18% בלבד, שיעור נמוך ללא תקדים במדינת המערב. צריך להבין כי העלאת המסים העקיפים משמעותה פגיעה במעמד הביניים והשכבות החלשות. משפחה משכונת הארגזים משלמת אותם מסים עקיפים כמו בסביון".

עם זאת, אמר גפני כי אין הוא בהכרח חושב שהמדיניות הזו שגויה, אלא רק שהמינון שלה שגוי. "כשהדלק, המזון והקוטג', שהוא רק משל, עולים יותר גבוה מאשר כמעט בכל מדינה אחרת המשמעות היא כי אנחנו טעינו במינון. אני סבור כי צריך לעודד את בעלי המפעלים, אך צריך ללכת בדרך האמצע. אנחנו הופכים להיות הגבוהים ביותר במדינות ה-OECD במסים העקיפים והנמוכים ביותר במסים הישירים.

הטענה העיקרית כי צריך להפחית את המסים הישירים זה כדי לעודד תחרות ומשקיעים, אבל אנחנו כבר לא שם. התחרות קיימת ואנחנו יוכלים להתחרות עם מדינות העולם ולהביא מפעלים, והבעיה המרכזית שיש לנו עם המדינות הזו היא שהיא הצליחה. אנחנו הופכים ליהות מעצמה כלכלית ואנו עומדים לפני גילויים משמעותיים של גז ונפט ובהתאם לצרכים והגודל שלנו, שאין למדינות אחרות, מסמא ומעוור את עיני ראש הממשלה כי הוא בטוח שזו המדיניות הנכונה ביותר והוא לא שם לב כי פערי המעמדות בין העשירים ביותר לבין מעמד הביניים ובעלי העסקים הקטנים הולך וגדל ופער כזה במדינה עם כלכלה יציבה יכול לגרום לאסונות גודלים שיכולים לרסק חברה, כפי שכבר היה בהיסטוריה של מדינות העולם".

גפני אמר כי בויכוח בין קובעי המדיניות, העסקים הקטנים נמצאים בתווך בין הטייקונים לציבור הרחב, ולכן לא שמים אליהם לב. "אתם לא האזרחים הרגילים שצריך לתת להם קצבאות או בעלי המפעלים גדולים וחלק ממספר המשפחות המצומצם שמנהל את המשק", אמר גפני ליושבים באולם. "אתם צריכים להיות הללו שאין לגביהם ויכוח. אתם נותנים יותר מ-50% מהתעסוקה בישראל וחיים מהעבודה שלכם ובגלל שאין עליכם ויכוח אתם לא מקבלים את מה שאתם צריכים לקבל ואת הסיוע שאתם צריכים לקבל".

לכן, אמר גפני על בעלי העסקים הקטנים להתאגד. "כח היחיד וכח הציבור שונה לחלוטין. אין פרופורציה בחשבון המתמטי בין אחד שהולך למאבק ושניים לא ישיגו כפול, אלא יותר. בעסקים קטנים ובינוניים כל אחד לעצמו וכל אחד עם דאגותיו ובעיותיו – עם רשויות המס, העירייה, וכל אחד עושה את חשבונותיו. אבל בעידן מתוקשר כמו זה שאנחנו נמצאים בו ותחת ההנחה ששרים קוראים עיתונים, אם הם רואים שהתאגדו בעלי העסקים הקטנים והבינוניים אתם תקבלו התייחסות. התאגדות שכזו לא מנהלים את הנושאים שחשובים רק להם, אלא גם למדינה מתורבתת ומודרנית שחשוב לה שעסקים קטנים ובינוניים יתפתחו בה.

אני קורא לכם להתאגד. אני רואה את העוצמה שאנשים יודעים להפעיל כאשר הם מתאגדים, כמו בהסתדרות או בהתאחדות התעשיינים. תעשו את המעשה הנכון ותתאגדו, זה חשוב לכם ולמדינה".

לסיקור מלא של ועידת העסקים הקטנים לחצו כאן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
הפער הגדול ביותר במדינתנו
קשה שלא להסכים לדבריו של גפני כמו קשה שלא להסכים להרבה דברים שנאמרים מצד נבחרינו ודומיהם. לצערי מדברים הרבה מאוד על פערים, בין עשירים לעניים, בין אלה שעליהם נופל מירב הנטל לבין אלה שמהווים חלק נכבד מהנטל ועוד כהנה וכהנה - הפער היחיד שעליו לא מדברים כלל הוא הפער החשוב ביותר וזה שמהווה את הגורם המרכזי למצבנו הסטטי במרבית העניינים: הפער בין דיבורים למעשים. הפער שמוביל לכך שלא ניתן בכלל לכתוב מדיניות וליישמה, עוד בתואר הראשון לימדוני שמדיניות הינה תהליך ארוך (חמש שנים ומעלה) אך אצלנו הכל נראה כאילו נעשה לרגע, יש ועדות, יש מסקנות ואפילו תוכניות מדהימות - בפועל ... אשאיר זאת פתוח יש דברים שהדף לא סובל אני כותב לא רק כאזרח שנושא בנטל, לא רק כאדם שאכפת לו אלא כעצמאי שסובל מכל אותם הדברים ונוספים שגפני עליהם מדבר. אי"מ הדרכות www.gosst.co.il
אהד , תל אביב  |  05.10.11
10.
בהמשך לתגובה 6 חוקי העבודה הדרקוניים שמטילים אחריות פלילית על מעביד
איפה נישמע דבר כזה. מעסיקים קטנים פוחדים היום לגייס עובדים עקב המחויבות המוטלת עליהם שאין בה שום גמישות. כאשר אין כסף בעסק המעסיק לא לוקח משכורת לא משלם לעצמו ביטוח אבל לעובד הוא חייב לשלם הכל אחרת יואשם בעבירה פלילית. לא זאת ועוד שכר מינימום גבוה פנסיה חובה חוקי פיטורין ושימוע ועוד ועוד ועוד איך מעסיק קטן יכול לעמוד בכל אלה אין לנו מח כח אדם מנהל משאבי אנוש כיום להיות מעסיק קטן זו ממש משימה בלתי אפשרית לשוק הזה יש פוטנציאל לא ממומש.
מעסיק  |  03.07.11
לכל התגובות