אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גוגל גולשת קדימה: כרום עומד לעקוף את פיירפוקס בנתח השוק

גוגל גולשת קדימה: כרום עומד לעקוף את פיירפוקס בנתח השוק

לפי StatCounter, יותר מ-20% מהגולשים בעולם משתמשים בדפדפן מבית גוגל. אם המגמה הנוכחית תימשך - כרום יעקוף את פיירפוקס עוד השנה. אקספלורר ממשיך להיחלש, אך בישראל הוא עדיין מוביל בפער גדול

03.07.2011, 16:33 | הראל עילם ועומר כביר

כרום, הדפדפן הפופולרי של גוגל, עשוי לעקוף עוד השנה את פיירפוקס ולהפוך לדפדפן הכי נפוץ בעולם אחרי אינטרנט אקספלורר - כך עולה מנתוני StatCounter.

כרום שולט כעת על 20.65% משוק הדפדפנים העולמי, ומשיג לראשונה למעלה מחמישית מנתח השוק. לעומת זאת 28.3% מהגולשים משתמשים בפיירפוקס - הנתון הנמוך ביותר שמציג הדפדפן מבית מוזילה בשנים האחרונות. גם אינטרנט אקספלורר של מיקרוסופט מגיע לשפל חדש מבחינתו, עם 43.6%.

מתחילת השנה צמח נתח השוק של כרום ב-32%, בין השאר בזכות החדירה הגבוהה של מכשירי אנדרואיד לשוק. סיבה אחרת היא קצב העדכון המהיר של הדפדפן של גוגל, המשחררת מדי מספר שבועות גרסה חדשה. למרות זאת, כרום אינו סובל מפרגמנטציה - 90% מהמשתמשים מפעילים את גרסה 11 או 12.

פיירפוקס מצידו איבד 7% מתחילת השנה, למרות החלטת מוזילה לאמץ את מודל הפיתוח של כרום ולשחרר גרסאות בתכיפות רבה יותר: גרסה 5 של הדפדפן יצאה כשלושה חודשים בלבד אחרי 4.  לעומת כרום, רק 50% מהמשתמשים מפעילים את פיירפוקס 4 או 5, ו-30% נוספים מחזיקים בפיירפוקס 3.6.

למרות השקתו במרץ של אינטרנט אקספלורר 9, שזכה לביקורות חיוביות יחסית מצד המשתמשים ועיתונאי הטכנולוגיה, הדפדפן הוותיק איבד 6% מכוחו מתחילת השנה, ורק 14% ממשתמשי אינטרנט אקספלורר מפעילים את הגרסה החדשה ביותר.

למרבה ההפתעה, הנפגע העיקרי מהמגמה הוא דווקא אינטרנט אקספלורר 8 - בהיקף המשתמשים באינטרנט אקספלורר 6 ו-7 לא נרשם כמעט שינוי, בעוד שגרסה 8 איבדה 9% מתחילת השנה. מדובר בנתון בעייתי מבחינת מיקרוסופט, שמנסה לעודד את משתמשי אקספלורר לזנוח את הגרסאות הישנות, הנחשבות מאובטחות פחות.

אקספלורר 9. מיקרוסופט ממשיכה להיחלש בשוק הדפדפנים אקספלורר 9. מיקרוסופט ממשיכה להיחלש בשוק הדפדפנים אקספלורר 9. מיקרוסופט ממשיכה להיחלש בשוק הדפדפנים

מאיר שטרית ו"חוק הדפדפנים"

 

בישראל, לפי StatCounter, כרום עקף את פיירפוקס עוד באמצע 2010: הוא מחזיק ב-27% מהשוק, בין האחוזים הגבוהים בעולם. עם זאת, לאינטרנט אקספלורר יש נתח שוק גדול במיוחד של 58%. למרות התפיסה שלפיה רוב החברות העסקיות אינן משדרגות את הדפדפן המיושן אינטרנט אקספלורר 6 במחשבי העבודה, נתח השוק שלו עומד על 3.4% בלבד. אינטרנט אקספלורר 8 הוא הדפדפן הפופולרי ביותר, עם 38.4%. באירופה, לעומת זאת, פיירפוקס הוא הדפדפן הפופולרי ביותר בשוק.

על רקע היחלשות הדומיננטיות של האקספלרר, הגיש היום (א') ח"כ מאיר שטרית (קדימה) הצעת חוק ולפיה אתרים ציבוריים יותאמו לגלישה בכל סוגי הדפדפנים הקיימים. "אתרים ציבוריים, כמו אתרי ממשל זמין, נגישים באופן מלא למשתמשי אקספלורר בלבד", טוען שטרית.

עם זאת, לא בטוח שיש צורך בחקיקה: בניגוד לדברי שטרית, דו"ח ממשל זמין מראה כי מרבית אתרי הממשלה (24 מתוך 43 שנבדקו) מותאמים בצורה מלאה לשלושת הדפדפנים הגדולים (אקספלורר, פיירפוקס וכרום). 17 אתרים נוספים מותאמים לדפדפנים אלו בצורה חלקית לפחות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות