אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

חיים שני על הפורטל לפתיחת עסק: "נוריד את עלות הנטל הביורוקרטי"

מנכ"ל משרד האוצר התייחס לפורטל החדש שהשיקה המדינה במהלך הוועידה לעסקים קטנים ובינוניים של "כלכליסט" וגוגל. מטרת הפורטל היא לקצר את ההמתנה לקבלת האישורים ולייעל את התהליך

03.07.2011, 14:00 | מיקי פלד וטל ליטמן
פתיחת עסק צפויה להפוך להרבה יותר פשוטה באמצעות פורטל חדש שהשיקה המדינה בוועידה החמישית לעסקים קטנים של "כלכליסט" וגוגל. הפורטל יכיל אפשרויות לרישום נכס, רישוי עסק, עבודה במכרזים מול הממשלה ועוד, כך שיקוצרו הזמנים לקבלת האישורים והממשק של העבודה מול משרדי הממשלה תהיה חד-פעמית ואחידה. פורטל אחר יאפשר עבודה מול רשויות המכס לקבלת אישורי יבוא.

 
הפורטל הוקם כחלק מוועדת היגוי בראשה עומד מנכ"ל משרד האוצר, חיים שני, שייעודה להוריד את הבירוקרטיה הממשלתית ולהרים את ישראל גבוה יותר במדד קלות עשיית העסקים של הבנק העולמי, doing business, בו היא נמצאת כיום במקום ה-29.

שני סיפר בוועידה כי "בשבוע שעבר נפגשנו עם נציגי ממשלת הולנד ודנמרק שסיפרו איך הורידו את עלות הנטל הבירוקרטי אצלם ב-25%. גם אנחנו רוצים לעשות זאת באמצעות התייעלות ומדידת נטל הבירוקרטיה על-פי מודלים מוכרים מאירופה, על הדברים הטובים של הבירוקרטיה והדברים הלא טובים שלה".

לחצו לצפייה
גלריית כלכליסט: ועידת העסקים הקטנים והבינוניים 2011 (33 תמונות)

חברת הוועדה ומנכ"ל הביטוח הלאומי, אסתר דומיניסיני, אמרה כי "כיום רוב הטפסים בעת פתיחת עסק מלאים באותם נתונים וכמות האינפורמציה העודפת שכל אחד מגופים הללו צורך היא אדירה. בגלל שהעניין הזה מתבצע בטור ולא במקביל הוא אורך 34 יום, שבהם גם האזרח לא מקבל מידע היכן עומדת הבקשה שלו. עכשיו האזרח יקבל חיווי איפה הוא עומד. מדינה שרוצה לסייע לאזרחיה לפיתוח עסקים מבין שצריך לעשות משהו אחר. כלומר לא עוד דו"ח למגירה. אנחנו לא נחים על זרי הדפנה ומחפשים מקומות נוספים לייעול. הגיע הזמן שהממשלה תעשה מאמצים להיות משרת של האזרח".

מנכ"ל משרד המשפטים, גיא רוטקופף, מבטיח כי חלק בפורטל, שייכנס לפעילות תוך שנה, יעסוק ברישום נכס. במדד של הבנק העולמי ישראל נמצאת במקום ה-147 מתוך 183 מדינות באורך הזמן שלוקח לרשום נכס – 180 יום בממוצע. הפורטל, אומר רוטקופף, אמור להיות חלק מהפתרון לקיצור הזמן הזה במחצית ל-90 יום. הוא מסביר כי כיום עסקות מקרקעין רבות מתעכבות עד 90 יום בשל ההמתנה לרשויות המס שיקבעו את גובה מס השבח. עתה, מקדמה תועבר מהמוכר לנאמנות ברשות המסים, שבתמורה תעניק לו אישור עסקה לטובת מנהל רישום מקרקעין. יותר מאוחר תיעשה ההתחשבנות בין הרשות למוכר על השומה המלאה.

"החלק של רישום הנכס בפורטל ירכז את כל הנתונים הרלבנטים לגופי הממשלה השונים – רשות המסים, מנהל מקרקעין ועוד. ברגע שתוגש הבקשה כל הנתונים יעברו יחד עם התשלום לאותם גופים", אומר רוטקופף. "לפעמים, מגיש הבקשה אפילו אינו יודע מהן התחנות שעליו לעבור ובאילו אישורים עליו להיות מצוייד. אי אפשר לעשות את זה ללא עו"ד. התהליך שאנחנו מתכננים יהיה הרבה יותר פשוט, אם כי אני עדיין ממליץ על שימוש בעו"ד", הוסיף רוטקופף.

ד"ר בועז לב, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, סיפר כי גם משרדו ישיק עד דצמבר מערכת ממוחשבת שתקל על עבודת יבואני המזון מול המכס והמשרד. לב אמר כי "עיקר העיכובים בהליכי הרישוי נובעים מהעובדה כי התהליך הוא ידני. לקראת סוף השנה הנוכחית אנו מתכוונים להשיק מערכת מקוונת, שתקצר את ההליך, תקטין את החיכוך עם המשרד ותפרט בפני היבואנים את הדרישות המדויקות של המשרד".

ראש מינהל המכס ברשות המסים, דורון ארבלי, אמר כי הפורטל מכיל גם פתרון ליבואנים, באמצעות מערכת של "חלון אחד". "זהו ממשק מיחשובי שמשתלב עם מערכת ממשל זמין ומשפר את רמת האכיפה והשירות שאנחנו כמשרדי ממשלה נותנים לאותם יבואנים ויצואנים. היבואן יכול להגיע למערכת עם כרטיס חכם, להגיש את הבקשה לרשות המוסמכת ולקבל את האישור. המערכת תשפר גם את המיקום של ישראל במדד העולמי, אך מה שיותר חשוב הוא כי היא תיצור את הוודאות הדרושה ליבואנים בעבודה מול המדינה. המערכת, כפי שהיא תיראה, היא פורטל שעומד בין היבואן לרשות המוסמכת. אנחנו במכס נקבל את האישור מהיבואן ונעשה את הקשר עם משרדי הממשלה. כרגע המערכת עובדת מול משרד התמ"ת ובעתיד היא תקושר למשרדים נוספים".

אשר גרנר, מנהל אגף לרישוי עסקים במשרד הפנים, סיפר ליושבים באולם על הפורטל לרישוי עסקים. "אנחנו רואים את בעלי העסקים כמנוף, זו פעם ראשונה שהרפורמה מיועדת לבעלי עסקים. בירוקרטיה היא דבר חשוב, אבל הכל צריך להיות במידה הנכונה. ישנם מספר חסמים בתוך הליך הרישוי. יש חוסר במידע מספק, שונות וחוסר אחידות, זמני תגובה ארוכים, בכל רגע נתון אחד ממשרדי הממשלה נזכר שהוא צריך להוסיף תנאי, מעכב את התהליך ומטיל עלויות נוספות על האזרח".

לדבריו של גרנר, "בהתאם לרפורמה, מהרגע שיינתן לבעל עסק רשיון, נותן האישור לא יוכל לשנות תנאים במשך 3 שנים. בשורה נוספת היא שהרשות המקומית תפרסם את המדיניות של ראש הרשות בשקיפות מלאה. כמו כן, לראשונה נכניס הליך של רישוי מזורז. בעל עסק יגיש את כל המסמכים לרשות הרישוי, בתוך 28 ימים יקבל היתר מזורז ובתוך שנה רשיון קבוע".

לסיקור מלא של ועידת העסקים הקטנים לחצו כאן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות