אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם אלה שבע המניות הטובות בעולם? צילום: בלומברג

האם אלה שבע המניות הטובות בעולם?

אפל, BP, גלקסו סמית קליין, גוגל, של, מיקרוסופט או מקדונלד'ס - את מי הייתם קונים, את מי הייתם מוכרים ובמי עדיף להחזיק

04.07.2011, 22:00 | סוכנויות הידיעות

כשבברקלי סטוקברוקרס שאלו את לקוחותיהם אילו מניות ירצו להחזיק בתיק ההשקעות האידיאלי שלהם, אפל - ענקית הטכנולוגיה שמאחורי האייפד והאייפון, הייתה האפשרות הנחשקת ביותר כבחירתם של 47% מהמשיבים . למקום השני הגיעה BP, בה בחרו 24% מהמשיבים, וגלקסו סמית קליין עם 10%. אחריהן הגיעו גוגל (7%), רויאל דאץ' של (6%), מיקרוסופט (5%) ומקדונלד'ס (2%).

אם רוצים להחזיק בתיק מניות בינלאומיות, האם שבע החברות האלה הן באמת נקודת התחלה טובה?

אפל

בטח לא שמעתם מעולם על מייקל אנדרג, אבל הוא בהחלט אנליסט שבולט ביחס להמון: הוא היחיד בוול סטריט שמוכן לתת המלצת מכירה למניות של אפל. כל 51 הברוקרים האחרים שכתבו על אפל חושבים שהמניה שווה לפחות המלצת "החזק", והרוב (49) דירגו אותה כשווה קנייה, לפי "פאקטסט ריסרץ' סיסטמס". לא קשה להבין את ההתלהבות שלהם. לאפל יש היסטוריה של המצאת מוצרים שכולם רוצים, והודות למוניטין שלה כמותג הטכנולוגיה המגניב ביותר, המתחרים נאבקים אפילו כשהם מייצרים חלופות זולות או טובות יותר.

BP

רוב האנליסטים מדרגים את BP בהמלצת קנייה, אבל לסטיוארט ג'וינר ואנגוס מקפייל מאינבסטק יש דעות מוצקות במיוחד על תת-הביצועים של מחיר המניה ומה החברה צריכה לעשות בנדון. BP נסמכת על מודל עסקי "שבור", והיא שווה כמעט 30% יותר משווי השוק הנוכחי שלה, לדבריהם. השניים סבורים שהדרך לשחרר את השווי הוא לחלק את החברה לשלושה חלקים - עסק אמריקאי, זרוע בריטית ו"פטרוליאום BRIC" המתמקד בשווקים המתעוררים. "אנו קוראים לחלוקה מלאה של BP כדי לסגור את ההנחה הגדולה שיש לדעתנו", כתבו ג'וינר ומקפייל. "אנו חושבים שהמשקיעים צריכים ללחוץ על BP להאיץ מכירת נכסים שאינם קשורים לפעילות הליבה". 21 מתוך 35 האנליסטים שנשאלו המליצו על קנייה, 13 על החזקה ורק אחד צידד במכירה.

גלקסו סמית קליין

מניות יצרנית התרופות הבריטית לא התקדמו בשנים האחרונות עקב תהיות המשקיעים בנוגע לאופן שבו החברה תמלא את החלל שהותירו "שוברי הקופות" שפג תוקף הפטנטים שלהם והתחרות מתרופות גנריות זולות יותר. עם זאת, יש סימנים שהפסימיות מוגזמת. אנליסטים בשור קפיטל אמרו לאחרונה כי "סוף סוף חצינו את נקודת השפל של גלקסו סמית קליין". הם התייחסו לבעיות כמו ירידת הביקוש בארה"ב לאדוויר, טיפול באסתמה המהווה כ-25% מהמכירות של החברה, ובאמצעי הצנע באירופה והרפורמות בשירותי הבריאות בארה"ב. עם זאת, "אנו סבורים שהזיכיון של אדוויר הוא נכס ארוך-טווח מכפי שהשוק צופה כעת". בשוק מצפים שהחברה תשמור על עמדת מנהיגות עולמית בטיפולים בבעיות נשימה. ההמלצה הפופולרית ביותר בקרב האנליסטים היתה "החזק" - 15 מתוך 36, בנוסף ל-14 שהמליצו על קנייה. שבעה המליצו על מכירה.

גוגל

בשביל רובנו גוגל היא נקודת המוצא לחיפוש אתרים במחשב, אבל החברה גיוונה את פעילותה מאז וכעת היא שולחת זרועות לתחומים רבים. לגבי המשקיעים, החברה עסוקה ביצירת רווח מהפעילויות החדשות. כפי שציינו לאחרונה ב-UBS, עסקי תצוגת הפרסומות של גוגל יוצרים הכנסות של יותר מ-2.5 מיליארד דולר, הפרסום הסלולרי מכניס מיליארד דולר, ואילו יוטיוב מרוויחה מהצגת שני מיליארד סרטונים מדי שבוע למשתמשים. בסקר של וול סטריט הייתה תמימות דעים שמדובר בחברה נחשקת: 33 מתוך 38 ברוקרים המליצו לקנות, והשאר המליצו להחזיק.

של

הפרופיל של החברה היה נמוך יחסית לאחרונה בהשוואה ל-BP, אבל זה לא מונע מהאנליסטים בקולין סטיוארט להגדיר אותה כבחירה המובילה שלהם בקרב ענקיות הנפט. החברה מסרה שהשוק לא העריך את השפעתם של שני פרויקטים גדולים חדשים בקטאר, שלהערכתה יכולים להפיק את המקבילה של 11% מהתפוקה של של ב-2010 ו-25% מתזרים המזומנים בשנה שעברה. אנליסטים בברנסטין אמרו שהמנהיגות הטכנית של של בתחומים כמו חיפושים ארקטיים יכולה לסייע לחברה להגדיל את התפוקה, ולכן מגיעה לה פרמיה. מתוך 37 אנליסטים, 25 דירגו אותה לקנייה, 10 להחזקה ושניים תומכים במכירה.

מיקרוסופט

במשך שנים רבות נראה שלמיקרוסופט היה רישיון להדפיס כסף, הודות לאימוץ כמעט מוחלט של מערכת ההפעלה "חלונות". הזמנים כעת קשים יותר, ורבים נוטשים את המחשבים המסורתיים ועוברים לסמארטפונים ולטאבלטים - תחום בו מיקרוסופט אינה המובילה אלא הרודפת. לאחרונה חתמה מיקרוסופט על עסקה עם נוקיה, במסגרתה יצרנית הטלפונים תשתמש בתוכנה של מיקרוסופט בסמארטפונים שלה. מתוך 35 אנליסטים, 25 המליצו על קנייה ותשעה - על החזקה.

מקדונלד'ס

מקדונלד'ס היא מניה אהובה בוול סטריט - אף ברוקר לא דירג את המנייה למכירה, ו-17 מתוך 25 הנסקרים המליצו של קנייה. הרשת זוכה כעת למתיחת פנים. כשהאנליסטים של דויטשה בנק ביקרו לאחרונה בחלק מהסניפים המשופצים בפלורידה, הם התרשמו מהעיצוב המודרני ומהתרחבות היכולות. "אנו סבורים שהתוכנית תסייע למקדונלד'ס להגדיל את הפער מול המתחרות, שלרוב אין להן היכולת להשקיע באופן דומה", כתבו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות