אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לעודד שריג נגמרה הסבלנות: האוצר יפרסם בעצמו את המכרז להקמת מסלקה פנסיונית צילום: מיכאל קרמר

לעודד שריג נגמרה הסבלנות: האוצר יפרסם בעצמו את המכרז להקמת מסלקה פנסיונית

חברי המסלקה הפנסיונית - המורכבת מנציגי חברות הביטוח והסוכנים - מעכבים את הקמתה, ומשרד האוצר יפרסם לבד את המכרז לגוף שיתפעל אותה. הערכות באוצר: גופי הביטוח חוששים מהחרפת התחרות בענף ומעכבים בכוונה את הקמת המסלקה

05.07.2011, 07:45 | רחלי בינדמן

משרד האוצר התייאש מהתנהלות הגופים בשוק החיסכון הפנסיוני שהיו אמורים לפעול לשם הקמת המסלקה הפנסיונית — והחליט לפרסם מכרז להקמת מסלקה פנסיונית בעצמו.

בהודעה ששיגר אתמול אגף הפיקוח על שוק ההון באוצר, בראשותו של פרופ' עודד שריג, נמסר כי "משום שחל עיכוב בהקמת מסלקה פנסיונית - שדוחה את ייעול תהליכי העבודה בשוק החיסכון הפנסיוני - החליט הממונה לפעול לזירוז הליכי הקמת מסלקה". שריג עצמו הצר על כך שחברת המסלקה לחיסכון לטווח ארוך לא הצליחה להקים מסלקה פנסיונית כמצופה.

המסלקה הפנסיונית היתה אמורה לקום על ידי נציגים של גופים בתחום החיסכון הפנסיוני. חברי המסלקה כוללים את נציגי חמשת הבנקים הגדולים שמספקים ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי אלטרנטיבי לסוכני הביטוח, חמש חברות הביטוח הגדולות, בתי ההשקעות פסגות ודש, שמהווים את "יצרני המוצרים הפנסיוניים", ולשכת סוכני הביטוח שמשווקת את המוצרים.

עוד בפברואר האחרון ציפו באוצר לקבל טיוטה מסודרת לגיבוש המכרז בין חברות IT ואנשי מקצוע לצורך אפיון, הקמה ותפעול של המסלקה הפנסיונית. אלא שהטיוטה הוגשה רק ביוני האחרון ואגף הפיקוח התאכזב לגלות טיוטה לא מגובשת, בלי לוחות זמנים וללא התייחסות להיבטי מימון.

סגן שר האוצר, הרב יצחק כהן, התבטא אתמול בחריפות כנגד התנהלותם של חברי המסלקה. "עם כניסתי לתפקיד ציינתי כי יש לפעול בהקדם האפשרי להקמתה של מסלקה פנסיונית, שתאפשר העברה של מידע וכספים בשוק החיסכון ארוך הטווח לטובת ציבור הצרכנים. זאת, כצעד משלים לשינויים בשוק בעקבות ועדת בכר. במסגרת זו צוין, יותר מפעם אחת, כי אם המסלקה לא תוקם על ידי השוק, היא תקודם על ידי משרד האוצר. לאור העובדה כי עד כה לא חלה התקדמות מספקת בהקמת המסלקה על ידי השוק, נראה כי הממשלה תיאלץ לפעול בערוצים נוספים כדי שניתן יהיה להבטיח רמת שירות נאותה ללקוח".

כידוע, הקמת מסלקה פנסיונית צפויה לאפשר מעבר פשוט וזמין של מידע וכסף בענף החיסכון הפנסיוני באופן שיקל על הבנקים להעניק ייעוץ פנסיוני ללקוחות ותגביר את התחרות שלהם מול סוכני הביטוח ומנהלי ההסדרים הפנסיונים. באוצר משוכנעים כי מסלקה היא הדרך להגברת התחרות בשוק הפנסיוני, אולם גורמים במשרד מעריכים כי התנהלותם הלקויה של חברי המסלקה עשויה להיות מוסברת בניסיון לעכב את הקמתה.

בניגוד לבנקים, שמשוועים להקמת מסלקה שכזו, סוכני הביטוח חוששים כי הקמת המסלקה תפגע בפרנסתם, וגם חברות הביטוח (שמנהלות הסדרים פנסיוניים) חוששות כי כניסה של הבנקים לשוק החיסכון הפנסיוני תשבור את ההגמוניה שלהן בשוק. עיקר החששות של גופי הביטוח נעוץ בכך שהבנקים, בניגוד לסוכני הביטוח, אינם נמצאים בבעלות חברות הביטוח ומספקים ייעוץ אובייקטיבי ללקוחות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות