אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מהחודש: הציבור משלם יותר על המים צילום: צביקה טישלר

מהחודש: הציבור משלם יותר על המים

בעקבות לחץ של הרשויות המקומיות הוזלו תעריפי המים שהן משלמות. מכיוון שמדובר במשק סגור, את הכסף החסר ישלמו הצרכנים הפרטיים. פרופ' יואב כסלו: "מי שייפגע וישלם יותר הן משפחות קטנות. משפחות גדולות יישארו במדרגת הצריכה הנמוכה"

05.07.2011, 09:22 | ליאור בן דוד

החל מתחילת החודש, בלי כיסוי תקשורתי רחב ובלי מחאת צרכנים - עלו גם מחירי המים. אמנם מכסת המים שעליה משלמים מחיר נמוך עלתה מ־2.5 קוב לנפש לחודש ל־3.5 קוב לנפש לחודש, אך המחיר לצריכה של יותר מ־3.5 קוב לנפש עלה מ־12.48 שקל לקוב ל־13.89 שקל לקוב. מי שיצרוך יותר מ־6 קוב לנפש לחודש ירגיש את ההתייקרות.

עליית המחיר נועדה לסבסד הפחתה של מחירי המים לרשויות המקומיות: מ־12.48 שקל לקוב ל־11.4 שקל לקוב במוסדות כמו בתי ספר וגני ילדים, ומתעריף מינימום של 9.2 שקלים לקוב מים המשמשים לגינון ל־8.09 שקלים. השינוי במחירים נעשה בעקבות לחצן של הרשויות בדיוני ועדת ניסן לבחינת יחסי הרשויות המקומיות ותאגידי המים. משום שהרפורמה במשק המים הפכה אותו למשק סגור, ההנחה לרשויות דורשת הגברת הגבייה מהצרכנים הפרטיים.

לדברי ירון רן, סגן יו"ר עמותת פורום מנכ"לי תאגידי המים והביוב בישראל, "לפורום התאגידים היה ברור שכל הוזלה למוסדות העירייה תביא להעלאת המחירים לצרכן הפרטי. העלאת המחירים נובעת מסרבנות של האוצר ושל ראש הממשלה לשנות את השיטה".

ברשות המים אומרים כי השינוי ישרת אוכלוסיות חלשות ומרובות ילדים, ומציינים כי ממוצע הצריכה לנפש הוא 4.5 קוב מים לחודש. לדברי פרופ' יואב כסלו, העוסק במחירי המים, "מי שיפגע מהשינוי וישלם יותר על המים הן משפחות קטנות, שבחישוב לנפש נתפסות כצרכניות מים גדולות. משפחות גדולות, לעומתן, יישארו במדרגת הצריכה הנמוכה. מבחינת הרצון לתמוך במשפחות מעוטות ההכנסה, עמן נמנות רבות מהמשפחות מרובות הילדים, השינוי מוצדק".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות63 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

63.
הכל עולה כסף... גם האוויר שאנחנו נושמים מתייקר מיום ליום
לא להאמין שהכל כ"כ יקר במדינה כ"כ קטנה. באמת לא להאמין. מים? יקר! אוכל? יקר! דלק? יקר! וגם כשאתה רוצה קצת חופש מזה - חופשה בארץ? יקר! לפחות בכל העניין הזה עם הקוטג' היו חברות שלקחו יוזמה ונתנו הנחה אבל לא רואים את זה בכל התחומים. בעניין הדלק גם ראיתי שבאלבר נותנים הנחה כזאת של שקל על ליטר דלק וכל הכבוד להם אבל איפה ראיתם עוד חברות לוקחות יוזמה??
אורלי .ש.  |  11.07.11
לכל התגובות