אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תקנות חדשות: כוחות הביטחון יתנו עדיפות לטקסטיל מתוצרת הארץ צילום: חיים הורנשטיין

תקנות חדשות: כוחות הביטחון יתנו עדיפות לטקסטיל מתוצרת הארץ

על פי התקנות יחויב משרד הביטחון לרכוש תוצרת כחול-לבן, גם אם אלה יקרים בסכום של עד 50% מתוצרת חוץ. מערכות הביטחון מוציאות כ-200 מיליון שקלים בשנה על רכישת טקסטיל

05.07.2011, 12:41 | טל ליטמן

תקנות חדשות יבטיחו כי משרד הביטחון, צה"ל, המשרד לביטחון פנים, המשטרה ושירות בתי הסוהר, ירכשו טקסטיל מתוצרת הארץ

זאת לאחר שוועדת החוקה של הכנסת, בראשות ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), אישרה את התקנות לעידוד רכישת תוצרת ישראל על ידי כוחות הביטחון. אישור התקנות מהווה שלב נוסף בהמשך לתיקון החוק לקידום רכישה של מוצרי טקסטיל מתוצרת ישראל במכרזים של כוחות הביטחון, שיזמה ח"כ שלי יחימוביץ (עבודה) ואומץ על ידי הממשלה.

הצעת החוק נבעה כתוצאה מהמציאות שלפיה כוחות הביטחון רוכשים מוצרי טקסטיל רבים מחו"ל, בין השאר מדים, מוצרי ביגוד נלווים, תיקים ומנשאים ובכך פוגעים קשות בתעשיית הטקסטיל המקומית.

התקנות מחייבות את משרד הביטחון לרכוש מוצרי טקסטיל שונים מתוצרת ישראל בלבד. בנוסף, מורות התקנות כי המשרד לביטחון פנים ייתן העדפה ניכרת למוצרים ישראלים. על פי התקנות יחויב המשרד לרכוש תוצרת כחול-לבן, גם אם אלה יקרים בסכום של עד 50% מתוצרת חוץ.

רמזי גבאי, יו"ר איגוד תעשיות הטקסטיל בהתאחדות התעשיינים אמר "התקנות בחוק מתמודדות עם העיוות הקיים ומעניקות לתעשיית הטקסטיל הישראלי יתרון משמעותי".

צביקה ליברמן, מנהל איגוד הטקסטיל בהתאחדות התעשיינים, אמר ל"כלכליסט" כי התיקון יחייב את מערכות הביטחון לרכוש טקסטיל מתוצרת ישראלית. אין מדובר רק בטקסטיל קל (מדים) אלא גם בטקסטיל כבד (אפודים, חגורים, תרמילים וכו') . לדבריו, התיקון ייתן חמצן למתפרות ולמפעלי הטקסטיל שרובם ממוקמים בפריפריה, ויאפשר העסקת מאות עובדים נוספים בענף.

מערכות הביטחון מוציאות כ-200 מיליון שקלים בשנה על רכישת טקסטיל, כאשר משרד הביטחון הוא המוביל עם הוצאה של 150 מיליון שקלים בשנה.

הענף מעסיק כיום כ-1,500 עובדים. רוב מפעלי הטקסטיל ממוקמים בפריפריה, ביניהם מפעל אחידפקס בנצרת, מפעל אקספורט ארז בשדרות, מפעל מרעום דולפין באלון תבור, מפעל סלטקס בקריית שמונה, מפעל מקט בבית ג'אן, ומפעל עייק בירכא.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות