אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לנו זה יעלה יותר: הממשלה רוצה עוד הטבות לשרים צילום: אלכס קולומויסקי

לנו זה יעלה יותר: הממשלה רוצה עוד הטבות לשרים

משרד רה"מ מעוניין בהטבות חדשות לשרים, ביניהן מימון לימודי שפה, דמי מנוי לכבלים ומנוי לחמישה עיתונים. גם הסטנדרטים להוצאות לחו"ל ישתנו. בין הנימוקים: "המציאות השתנתה". ההכרעה: בידי משה גפני, יו"ר ועדת הכספים

05.07.2011, 13:51 | תומר אביטל

בקרוב צפויה רפורמה בהטבות לשרי הממשלה. היום (ג') נחשפו בוועדת הכספים חלק מההטבות החדשות שמבקשת מזכירות הממשלה לעגן בכנסת, כדי להתאים את עבודת חברי הממשלה למאה ה-21. כיום זכאים השרים להטבות שונות כגון קו טלפון ופקס בבית, שני עיתונים יומיים בעברית, כיסוי כיבוד ואירוח מחוץ למשרד, הוצאות בכביש אגרה ועוד. אלא שחלק מההטבות – שניתנות מ-85' - כלל לא זכו לאישור ועדת הכספים. כפי שנחשף ב"כלכליסט", במזכירות הממשלה החליטו להרים את הכפפה, ולנצל את הדיון כדי לבצע רפורמה בכללים.

בדיון היום הציע משרד רה"מ לעגן את ההטבות הקיימות ובנוסף להתקין חדשות. ביניהן: מימון לימודי שפה וייעוץ פנסיוני חד פעמי (בדומה לח"כים). בנוסף מוצע כי המדינה תשלם לשרים דמי מנוי לכבלים או לוויין, בשיעור המזערי הנדרש לרכישת חבילה הכוללת שידורי חדשות וערוצים זרים. מדובר בהטבה לה הח"כים לא זכאים.

מלבד זאת, במשרד רה"מ מעוניינים כי המדינה תממן את מלוא עלויות השימוש של קו הטלפון ובד בבד תספק סל שירותי תקשורת לקו טלפון נוסף (לצרכי אינטרנט) בסכום של עד 6,000 שקל בשנה. הסכום יעלה מדי שנה בצמוד למדד. עוד התברר כי במזכירות הממשלה מעוניינים לאפשר לשרים מנוי לחמישה עיתונים במקום שניים.

יעל כהן מהלשכה המשפטית במשרד רה"מ, הסבירה כי גם הסטנדרטים להוצאות בחו"ל ישתנו בקרוב. עם זאת, לא מתוכנן כל שדרוג בתנאי השרים בטיסות, והם ימשיכו לטוס במחלקת העסקים. לדבריה "אנחנו לקראת סיומה של עבודת מטה לגבי השרים שיובאו בקרוב להחלטת הממשלה".

כהן הוסיפה כי השינויים דרושים משום שהמציאות השתנתה, ויש לעדכן את כלי העבודה וגם כדי ליצור אחידות בין תנאי השרים מאחר וכיום קיימת שונות בין המשרדים.

כמו כן בדיון הסתבר כי החשב הכללי יפרסם בקרוב חוזרים שיאפשרו לשרים לרכוש אייפד וכלי עבודה מתקדמים אחרים. במזכירות הממשלה הודיעו כי הם ממשיכים להכין עבודת מטה בנושא.

השר נאמן כועס 

נושא מעורר מחלוקת נוסף שעלה לדיון הייתה בקשתו של שר המשפטים, יעקב נאמן, לבטל את תשלום המס לשרי הממשלה בגין שווי השימוש ברכבי השרד שמעמידה לרשותם המדינה. מדובר בהטבה בשווי אלפי שקלים לחודש, אותה סירב בעבר גפני לאשר. נאמן אמר בזעם "כמה פעמים שר משתמש ברכב לנסיעה פרטית? 90% מהנסיעות הן לצרכי עבודה. צריך לגלם את כל המס. כדי לא להיכנס לדילמה החלטתי שאני לא אסע ברכב ממשלתי. אני נוסע ברכב פרטי".

גפני הציע פשרה ואמר כי יבחן הנחת מס רק על מרכיב העלות של שריון הרכב שמהווה את עיקר תוספת לעלות הרכב. נאמן סירב, ואמר: "אין כל הגיון למסות את זה, וזה לא קורה בשום מדינה בעולם. אם הייתי מייעץ לשר כעוד הייתי פונה לבית המשפט וטוען שזה לא חוקי. רשות המסים צריכה לטפל בהעלמות מס, ולא בהעברת כספים מכיס לכיס".

נאמן אף הציע לגפני לבטל את כלל ההטבות לבכירים במגזר הציבורי ולכלול אותם בתלוש השכר שיוגדל בהתאם. לדבריו "בישראל, כתוצאה מהסכמי שכר לא רצו לתת העלאות, אז נוצר תלוש עם כל מיני תוספות בעזרת השם. צריך לפתור את הבעיה והשכר צריך להיות כולל. אני מציע לוועדה לחשוב על זה".

גפני סיכם כי "חלק מהדיון הזה נשמע לי פתטי – למשל לתת לשרים מימון לצפות בערוצי טלויזיה". לבסוף החליט גפני כי צוות בוועדת הכספים בראשותו יקבל את ההכרעה בנושא, תוך כדי התייעצות עם מזכירות הממשלה וגורמים נוספים.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

43 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

43.
שדרוג תנאי הואסלים ועוזריהם
ביביהו את הוד מעלתה השרה נתניהו,החליטו שיש מקום לשדרג את התנאים של השרים,עכשו יש תקציב לכל איך הם צוחקים על העם כל הדרך לבנק,תקראו את המאמר של כלכליסט המדבר על הדמיית ההצלחה הכלכלית שלנו,הכל בולשיט,רציתם שרלטן וכנופייתו הא לכם עם טפש.
משה  |  05.07.11
41.
פשוט זוועה
כל השבועיים האחרונים מפוצצים בכתבות עד כמה החיים שלנו ניהיו יותר ויותר יקרים,האוכל הדלק המחיה הארנונה המים החשמל הכול, ומנגד האנשים שכביכול מנהלים את המדינה ואמורים לדאוג לנו דואגים רק לעצמם,מזכיר לכם שלפני שנה כבר העלו להם את המשכורת בכמה אלפים והוסיפו להם תקציב לבוש בכמה אלפים, נמאס שכל השחיתות והגזלנות מגיעה ממי שיושב בראש המדינה,התמרדנו נגד הקוטג' ונגד תנובה? הגיע הזמן להתנגד לממשלה הזוועתית הזאת.
פשוט זוועה , צפון  |  05.07.11
לכל התגובות