אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עמידר יוצאת מהשיכון

עמידר יוצאת מהשיכון

חברת עמידר נאבקת על מקומה בשוק הדיור ומנסה לרענן את פעילותה: מתוכניות בנייה עבור זוגות צעירים ממעמד הביניים, דרך כניסה לתחום תמ"א 38 ועד ניהול מעונות סטודנטים. "אנחנו צריכים לדאוג לתדמית חיובית אם אנחנו רוצים להמשיך לעבוד", אומר סמנכ"ל החברה

06.07.2011, 08:50 | שירלי ששון-עזר

"העובדים בעמידר מבינים היום שאי אפשר להתייחס לדיירים כמו שהתייחסו אליהם בעבר. פעם אמרתי לעובד שהוא צריך לתת שירות לדייר ולהתייחס יפה לכל בקשה. הוא ענה לי: 'למה, מה יעשה הדייר, יעבור חברה?' את התפיסה הזו אנחנו משנים היום. העובדים מבינים שעמידר צריכה לדאוג לתדמית חיובית אם היא מעוניינת להמשיך לעבוד". כך אומר ל"כלכליסט" ערן כהן (38), סמנכ"ל חברת עמידר. עשרות שנים חלפו מאז שהוקמה עמידר על ידי לוי אשכול והיתה לסמל לאומי. מאז תדמיתה בציבור רק הלכה והידרדרה, וכיום היא מזוהה בעיקר עם עוני, שכונות מצוקה ואוזלת היד של הממשלה בנושא הדיור. כעת מנסה החברה לשנות את תדמיתה, תוך חזרה לפעילותה בעבר - בנייה חדשה והתמקדות במתן פתרונות דיור לזוגות צעירים. מתיחת הפנים כוללת גם השקת אתר אינטרנט חדש, שבו פנייה למוקד שירות לדיירים המספק אנשי מקצוע ולוגו מחודש.

"צריכים להפוך לחברה רווחית"

ערן כהן ערן כהן ערן כהן

כיום מנהלת עמידר כ־50 אלף דירות בדיור הציבורי. את הדירות האלה הציעה במהלך העשורים האחרונים הממשלה למכירה בהנחות מופלגות, עד 90% הנחה לזכאי משרד השיכון שהתגוררו בהן. השנה, לאחר שעבר חוק ההסדרים החדש, נפסקה מכירת הדירות באופן מוחלט. בקרב הנהלת עמידר התקבל החוק החדש ברגשות מעורבים: מחד, הוא מגן על החברה מפני חיסול המלאי של הדירות לטובת הזכאים שממתינים בתור, אבל מאידך, האוצר לא השלים את המשימה ולא קבע תקציב שמיועד לבניית דירות חדשות. כך עומדת היום עמידר מול רשימה שרק הולכת וגדלה של משפחות עניות שממתינות בתור לדירה, והיא אינה יכולה לספק את הסחורה. במצב הזה מבינים מנהליה כי אם לא יקדמו פעולות מרחיקות לכת, היא תהפוך לסוס מת שלא יצליח לעזור אפילו לחלשים ביותר.

"אני חושב שאנחנו צריכים להפוך לחברה עסקית־רווחית", אומר כהן. "אם בתקופה הראשונה של עמידר בשנות החמישים היא נתנה עדיפות לעולים חדשים, ובתקופה השנייה שלה משנות השבעים והלאה היא נתנה עדיפות לנזקקים, בתקופה השלישית שלה היא צריכה לתת עדיפות לזוגות צעירים. את זה אנחנו רוצים לבקש מהממשלה".

מה התוכנית שלכם כוללת?

"יש לנו כרגע תוכנית גדולה שנמצאת בפיתוח. אנחנו רוצים להפוך ליזמים ולחזור לבנות אלפי יחידות דיור. אני לא מדבר על בניינים של עמידר בדיור ציבורי, אני מדבר על שיתוף פעולה שאנחנו נעשה עם יזם פרטי. אנחנו מבקשים מהממשלה תקציב לבנייה בשיטה מתועשת. המטרה היא להביא לארץ מכונות שמייצרות את הקירות במפעל במקום באתר הבנייה, מה שאמור לזרז מאוד את תהליך הבנייה. זה לא פל־קל ולא בנייה קלה, זו בנייה יוקרתית. העלות הכספית למ"ר בשיטה זו היא 1,500–2,000שקל. אם נצליח לשכנע את הממשלה שאנחנו הגוף שצריך לעשות את זה, נוכל להשתמש בשיטה זו גם לבנייה שמיועדת לדיור ציבורי וגם לבנייה של דירות למכירה למעמד הביניים. התוכנית עוד בחיתוליה: זה דורש מהמדינה להקצות קרקע מסובסדת ומראשי רשויות לרצות לעבוד איתנו, ויש הרבה ראשי רשויות שהיו שמחים שעמידר תבוא ותפתח קרקע אצלם".

לדברי כהן, עמידר מעוניינת להרחיב את פעילותה גם לניהול מעונות סטונטים. בימים אלה היא מנהלת משא ומתן על ניהול מעונות סטודנטים באוניברסיטת תל־אביב. "התאחדות הסטודנטים רוצה שנבוא לשם. אני מאמין שאם נצליח לסגור את זה, כל האוניברסיטאות בארץ ירצו שנבוא גם אליהן. יש לנו יכולות ניהול עם פריסה של אנשי צוות בכל הארץ, וזה יתרון גדול", אומר כהן. הוא מוסיף כי "אנחנו מעוניינים גם להיכנס לתחום התמ"א 38. הרעיון הוא להרוויח מעמלות על ניהול או להתחלק עם יזם פרטי ברווחים ממכירת דירות".

שכונה ד שכונה ד' בבאר שבע. עמידר נתנה דירות לפעילות סטודנטים שכונה ד

 

הסטודנטים עזרו בשיפוץ הדירות

תחום פעילות נוסף שהחברה כבר התנסתה בו בהצלחה כולל שיתוף פעולה עם עמותות חברתיות. כך למשל, שותפות עם עמותת איילים בפרויקט בשכונה ד' בבאר שבע, ובמסגרתו סיפקה עמידר דירות והחברים בעמותה, רובם סטודנטים, עמלו על שיפוץ הדירות והקצו חלק מהן לצורך מועדניות וכיתות מחשב לאנשי השכונה.

אם אתם תדאגו לדיור לזוגות צעירים, מי ידאג לאוכלוסיות החלשות?

"אנחנו חייבים להיכנס לתחומי פעילות חדשים כדי לשרוד. אנחנו רוצים להפוך לרווחיים. מהרווחים האלה נוכל לקנות עוד דירות ולשפץ את הדירות הקיימות. תראי למשל את דואר ישראל: היום הדואר זה לא רק לשים בול ולשלוח. היום, אם עמידר מוכרת דירה, זה הולך לקופת האוצר. אנחנו רוצים לדאוג שהכסף יישאר בעמידר וישמש לפיתוח פעילויות נוספות של החברה, כמו פתיחה של בתי דיור מוגן חדשים".

מה יעלה בגורל המשפחות שממתינות כיום לדיור ציבורי?

"היום יש 2,500 משפחות ותיקות שמוגדרות כזכאיות לדיור ציבורי שממתינות בתור. עד השנה, בכל שנה בעשור האחרון נמכרו יותר מ־2,000 דירות ולא נכנסו דירות חדשות. כך למשל, משפחה שהגישה בקשה לדיור ציבורי ברעננה, נמצאה זכאית. משרד השיכון שולח להם מכתב ובו כתוב שהם נמצאו זכאים. הם יכולים לשמוח ולהגיד: 'הנה עכשיו המדינה תסדר לנו דירה', אבל אז מגיעה הבעיה: אין דירות. בהמשך המכתב הם יגלו שהם נמצאים במקום ה־14 בתור. יכול להיות שמשפחה כזו תמתין שבע שנים בתור לדירה, וגם אז לא בטוח שימצאו לה דירה. המצב של משפחה כזאת הוא טרגדיה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
עמידר חיפה,ואבא שלי בן ה87
ערב טוב,אבא שלי פונה מביתו לפני שנה וחודש,העילה "שיפוץ דחוף"עמידר התחייבה בבית המשפט שהשיפוץ יתחיל מיד לאחר שאבא שלי יפנה,משמע ינואר 2012!!!רק לפני חודש לאחר שאבי הגיש עתירה מנהלית,עמידר "שמה"כמה כלים והחלה בשיפוץ!!!!אבא שלי בקש לרכוש את דירתו,שלם עבור פתיחת תיק ושמאי--וכלום!!!עמידר "מוכנה"לאפשר לאבא שלי לרכוש את יתרת זכויותיו--התנאי--שלם 416.000 שקלים עבור שיפוץ!!!כל פניותינו למנכ"ל עמידר נענות ע"י סוללת עורכי דין!! עמידר גוררת רגליים,מערימה קשיים,אולי אבא שלי ילך לעולמו-והדירה שהוא רכש בשנת 1954!!תחזור לעמידר!! שבוע טוב ובשורות טובות לכל הנאנקים תחת רגלי החברות ה"משכנות"
טובול מכלוף , חיפה  |  16.02.13
4.
בינוי פינוי
לגבי פינוי בינוי לדעתי יש להפוך יחס ולפנות דווקא לבעלי הון כי בתור מי שמכיר מצב שכונות מבפנים, אני בטוח שנסיון לפנות ולבנות אחר כך לא יצליחו לעולם. יזם חייב ליזום כדלקמן: לאחר שלב ראשון של קבלת הסכמות מאלה שרוצים להתפנות, להפוך אןתם בגרעין ראשוני, לבנות בניין ראשון בשכונה ולאכלסם בו. שלב שני לפתוח הרשמה לפי קריטריאונים של יזם עצמו לזכאים לבניין הבא במקום לשכנע ולקבץ הסכמות כיוון שדוגמא ראשונה תיהיה מול העיניים. בו זמנית לפתוח שלב שלישי - להציע למכור דירות במחירון היזם לאלא שלא מסכימים להתפנות ומו"מ איתם יהיה הרבה יותר כל - "או תתפנה או תמכור" - לבחירתם .בכל מקרה רק בעלי הון מסוגלים לקחת יוזמה שכזאת ולהרים אותה, כי בסופו של דבר מדובר כאן בהרבה מאוד גם השקאות וגם הוצאות. גם עמידר מסוגלת לעשות זאת במימון ממשלה אבל הפקידונים כרגיל יהפחו הכל לפארס.
יצחק לוי , מרכז  |  06.07.11
3.
עמידר היא חברה מיושנת ומסורבלת...זה הזמן לשינוי!!!
היום לעמידר יש הזדמנות היסטורית לעשות מהלך לטובת הציבור בכך שתבנה דיור אמיתי לאזרחים הזקוקים ל 1.5-3 חדרים. לאו דווקא לזוגות צעירים (לא חסרים חד הוריים, רווקים, פרודים, גרושים, אלמנים וכו'). במקרה אני מחפש עבודה ואשמח להשתלב בעשיה שכזו!!! ערן כהן - ממתין למייל ממך!!!
יוד , השרון  |  06.07.11
לכל התגובות