אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ילין לפידות משיק קרן חדשה המשקיעה באג"ח קונצרניות על בסיס מודל דירוג פנימי צילום: שאול גולן

ילין לפידות משיק קרן חדשה המשקיעה באג"ח קונצרניות על בסיס מודל דירוג פנימי

בבית ההשקעות מאמינים, כי הסיבות לויתור על דירוג רשמי שונות, אבל אינן מעידות בהכרח על היותה של האיגרת אג"ח זבל

10.07.2011, 12:02 | רחלי בינדמן
בית ההשקעות ילין לפידות השיק בסוף השבוע קרן נאמנות חדשה המתמחה בהשקעות באג"ח קונצרניות. הייחוד של הקרן הוא שהיא מבוססת על מודל דירוג אג"ח פנימי שפיתחו שני מייסדי בית ההשקעות, דב ילין ויאיר לפידות. השניים מתייחסים בספקנות לדירוגים הרשמיים של חברות הדירוג ולכן מבצעים בעצמם אנליזה ודירוג פנימי לכל איגרת חוב שהם רוכשים.

מודל הדירוג הפנימי מצביע במקרים מסויימים על עיוותים בדירוג הפורמלי, שמייצר הזדמנות להשקעה באג"ח שהתשואה עליו אינה משקפת את מידת הסיכון האמיתית של הנייר.

בבית ההשקעות מאמינים כי למרות שצירוף המילים "אג"ח לא מדורגות" מזוהה עם איגרות חוב בסיכון גבוה או אג"ח זבל, קיימות דוגמאות לאיגרות חוב שאינן מדורגות רק מהסיבה הפשוטה, שמנפיק האיגרת לא ביצע תהליך דירוג, למרות שאין בהם סיכון אמיתי. כך, הם מאמינים, הסיבות לויתור על דירוג שונות, אבל אינן מעידות בהכרח על היותה של האיגרת אג"ח זבל. בילין מציגים לדוגמה את אג"ח טאו א', שהנפיקה טאו תשואות שבשליטת אילן בן-דב.

לסדרה, הם אומרים, יש ערבות מלאה של בנק לאומי - כלומר במידה וטאו לא תהיה מסוגלת לשלם למחזיקי האג"ח בנק לאומי ישלם את החוב במקומה. מסיבה זו אמורות האג"ח להיסחר בתשואה דומה לתשואת האג"ח של בנק לאומי במח"מ דומה. עם זאת, לסדרת האג"ח של טאו לא התבצע דירוג, ולכן מבחינה רשמית היא מסווגת כאג"ח לא מדורגות. אורי קרן מנכ"ל חברת הקרנות של ילין לפידות מדגיש כי "כיום אין לנו קרן אג"ח קונצרניות טהורה ללא מניות שמשקיעה בכל סוגי אגרות החוב, הן המדורגים והן הלא מדורגים. הערך המוסף שאנו מציעים הוא ניתוח עצמאי של האג"ח שאנו מבצעים. אנחנו לא סתם רוכשים אג"ח ממדד התל בונד. אולי דווקא אגרות חוב מדורגות מתומחרות גבוה מידי ואג"ח שמדורגות נמוך או בכלל לא דווקא עשויות לייצר הזדמנות".

לדברי קרן הפרמטרים שנבדקים הם "קריטריונים כמותיים ואיכותיים שונים דוגמת פרמטרים חשבונאיים, דיווחי החברות, יכולת החזר החוב, נתונים ביחס לחברה המנפיקה, זהות בעל השליטה, ההנהלה, הרווח התפעולי, המרווחים מול אג"ח ממשלתיות וכו'". 

קרן אף לא חושש מהפדיונות שמלווים בתקופה האחרונה את שוק הקרנות "השוק חזר לגלם בתוכו תשואות פוטנציאליות נאותות להמשך. בהתחלה היה לנו קשה לאתר אג"ח במחירים סבירים. אבל משקיע שיש לו אורך נשימה ולא נבהל מתנודתיות היום מצב אגרות החוב הקונצרניות יכול לספק לו נקודת כניסה מעניינת".

דמי הניהול בקרן עומדים על 1.2%. לדעת קורן הקרן מתאימה לקהל הרחב ביותר האפשרי "עם זאת לקוחות היסטרים שלא מוכנים לשמוע על תנודות צריכים לשבת על מק"מ ופק"מ".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות