אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כמה תרוויח מנצ'סטר סיטי מחסות השם לאצטדיון? צילום: אי פי

כמה תרוויח מנצ'סטר סיטי מחסות השם לאצטדיון?

הערכות נאות בין 300 ל-400 מיליון ליש"ט מחסות השם שרכשה איתחאד איירווייז מהקבוצה. באופ"א יבדקו אם ההסכם עומד בתנאי הפייר פליי הפיננסי

10.07.2011, 15:30 | בלומברג

מועדון הכדורגל האנגלי מנצ'סטר סיטי ירוויח בין 300 ל-400 מיליון ליש"ט במסגרת חוזה חסות שם האצטדיון ל-10 שנים עם אתיחאד איירוויז, כך על פי מקורב לשיחות. פרטי החוזה לא פורסמו עדיין.

החוזה עם חברת התעופה הממשלתית של אבו דאבי מחייב לקרוא לאצטדיון של קבוצת הפרמיירליג "אצטדיון אתיחאד", וחברת התעופה תתמוך בתוכניות של סיטי לפתח את הקרקע מסביב לאתר. חוזי חסות נוספים, כולל הארכת החוזה לחולצות הקבוצה יעלו את שווי העסקה מעל 300 מיליון ליש"ט ואולי אפילו 400 מיליון.

גארי קוק, המנכ"ל של סיטי, וג'ון הוגאן מנכ"ל אתיחאד סרבו לחשוף את עלות החוזה במסיבת עיתונאים שערכו במנצ'סטר.

סיטי רכשה כ-320 דונם מסביב לאצטדיון הקבוצה במזרח מנצ'סטר לצרכי פיתוח עתידיים. הקבוצה מקווה להעביר לשם את מתקן האימונים שלה ולבנות מתקנים נוספים כולל קמפוס למדעי הספורט. השם של אתיחאד יתנוסס על המתקנים החדשים, ובכך תעלה ההכנסה שבה תוכל הקבוצה להשתמש כדי להפחית את ההפסדים כך שתוכל לעמוד בחוקי הפייר פליי הפיננסי בכדורגל האירופי.

מישל פלאטיני. הארגון יפקח אחר חוזי הספונסרים כדי להבטיח שהחוזים מבוססים על מבחן השווי ההוגן ואינם מנוצלים על ידי מועדונים עם בעלים עשירים כדי לעקוף את החוקים, צילום: איי אף פי מישל פלאטיני. הארגון יפקח אחר חוזי הספונסרים כדי להבטיח שהחוזים מבוססים על מבחן השווי ההוגן ואינם מנוצלים על ידי מועדונים עם בעלים עשירים כדי לעקוף את החוקים | צילום: איי אף פי מישל פלאטיני. הארגון יפקח אחר חוזי הספונסרים כדי להבטיח שהחוזים מבוססים על מבחן השווי ההוגן ואינם מנוצלים על ידי מועדונים עם בעלים עשירים כדי לעקוף את החוקים, צילום: איי אף פי

החסות מגמדת חסויות אחרות

הסכום מגמד הסכמים שקבוצות אחרות השיגו. חוזה החולצות והאצטדיון של ארסנל עם חברת התעופה היריבה לאתיחאד, אמירייטס מדובאי, עומד על 100 מיליון ליש"ט לעשר שנים. החוזה של הסיטי שווה גם 10 מיליון ליש"ט יותר בעונה מאשר החוזה לארבע שנים בשווי 80 מיליון ליש"ט שהשיגו מנצ'סטר יונייטד וליברפול עם AON וסטנדרד צ'רטרד.

"זה לא מפתיע כמובן שברקע עומדים חוקי הפייר פליי הפיננסי של אופ"א, שעוזרים להמשיך וליצור התקדמות בתחום הזה", אומר קוק.

אופ"א הזהירה מועדונים כי ייפסלו מהשתתפות בצ'מפיונס ליג וטורניר ליגת אירופה החל מ-2014 במידה והעלויות יעקפו באופן מתמיד את ההכנסות. המזכ"ל ג'יאני אינפנטינו אומר כי הארגון השוויצרי יפקח אחר חוזי הספונסרים כדי להבטיח שהחוזים מבוססים על מבחן השווי ההוגן ואינם מנוצלים על ידי מועדונים עם בעלים עשירים כדי לעקוף את החוקים.

מנצ'סטר סיטי, שלא זכתה באליפות הפרמייר ליג מאז 1968, נרכשה על ידי המיליארדר וחבר המשפחה השלטת באבו דאבי, שייח מאנסור בין זייד אל ניהאן ב-2008. "יש ערך אמיתי לשותפות הזו", אומר קוק. "יהיה זה הוגן לומר כי זו עסקה אמיתית. חוקי הפייר פליי הפיננסי אינם המניע, אלא צמיחה מסחרית".

סיטי רכשה קרקע מסביב לאצטדיון באמצעות חברת בת שהקימו הבעלים. לדברי המקורב, ברגע שהבנייה תסתיים, ניתן יהיה לראות מהשמיים את המתקנים הנושאים את שם אתיחאד.

הקבוצה, שסיימה במקום השלישי בפרמיירליג בעונה שעברה, דיווחה כי הכנסות מספונסרים ושותפים עלו ל-32.4 מיליון ליש"ט בעקבות חתימת חוזים עם חברות מאבו דאבי כמו חברת הטלקומוניקציה אטיסלאט, עאבר אינווסטמנטס, רשות התיירות של אבו דאבי ואתיחאד. קוק הודה שרוב העסקאות הן עם חברות מאבו דאבי.

הוגאן ציין כי החסות תמומן באופן ישיר על ידי אתיחאד ולא על ידי הזרמת הון מהבעלים העשירים.

"אנחנו עסק בפני עצמו, בבעלות מדינת האמירויות", אמר המנכ"ל, שהחברה שלו נותנת חסות לאצטדיון גם במלבורן, אוסטרליה. "אנחנו אחראים לפעילות המסחרית של עצמנו, כך שמימון העסקה הזו מבוצע על ידי אתיחאד. זהו הסכם ארוך טווח. חוזה לעשר שנים, המבנה שונה לגמרי מהחוזים שחתמנו בעבר".

אתיחאד לא חושפת את הוצאות החסות שלה בדו"חות הפיננסיים שלה.

סיטי עברה לאצטדיון סיטי אוף מנצ'סטר ממיין רואד ב-2003. לאחרונה היא פצחה במשא ומתן מחודש עם מועצת ממצ'סטר סיטי כדי שתוכל למכור זכויות שם. ראש המועצה ריצ'רד ליס אמר כי הארגון שלו יקבל כ-20 מיליון ליש"ט בחמש השנים הבאות. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות