אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איתן ארז, הרצוג פוקס וה"חוקר" מפרשת קצב צילום: יובל חן

איתן ארז, הרצוג פוקס וה"חוקר" מפרשת קצב

משרדי עורכי דין מובילים השתמשו בממצאי החוקרים ד' ול', אותם חוקרים שנשכרו על ידי משפחת קצב. לפחות במקרה אחד נטען כי הראיות שהושגו על ידי החוקרים היו מזויפות

13.07.2011, 09:10 | עמיר קורץ

החוקרים הפרטיים שנשכרו על ידי משה קצב במטרה לערער את עדותה של א' ממשרד התיירות, וחשודים כעת בהטרדת העדים במשפט הנשיא האנס, שימשו בעבר גם את משרד הרצוג פוקס נאמן, עו"ד רונן בר־און ממשרד רונאל פישר ועו"ד איתן ארז. זאת במטרה להעביר מתפקידו את עו"ד רם גמליאל, המנהל המיוחד בתיק פשיטת רגל שמתנהל בבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד חייב בשם יהויכין יוסף חדד. מדובר בל', בעל משרד חקירות מוביל שנשכר לביצוע העבודה וד', שעבד עבורו, הוא בעל עבר פלילי עשיר. שמם עדיין אסור לפרסום.

במהלך ניהול התיק המדובר העלה עו"ד גמליאל טענות שלפיהן הקלטה של שיחה שנערכה עמו, אשר הוגשה לבית המשפט על ידי עוה"ד של חדד, "בושלה" על ידי ד', ששימש כמדובב עבור משרד החקירות. זאת לאחר שדו"ח של המכון למדע פורנזי (מכון פרטי בניהולו של אבנר רוזנגרטן, לשעבר בכיר במז"פ), שבחן את ההקלטה, קבע כי היא "אינה עומדת במבחן האותנטיות". הדו"ח הצביע על הדבקות וחיתוכים שנעשו בהקלטה. מלבד טענותיו על "בישול" ההקלטה ותמליל השיחה, עו"ד גמליאל טען בפני בית המשפט כי מי שפנו אליו ומעורבים בביצוע ההקלטה ניסו להדיחו לדבר עבירה. לדבריו, הציגו עצמם כבעלי חברה מכרמיאל שמבקשת לקבל ממנו ייעוץ "בשחור", דבר שסירב לו.

עו"ד רם גמליאל עו"ד רם גמליאל עו"ד רם גמליאל

משוטר לעבריין

 

ד' שירת ביחידה הארצית לחקירת פשיעה חמורה והודח מהמשטרה ב־1991. בין היתר, נידון לשלוש שנות מאסר לאחר שהציג עצמו כחוקר פרטי והבטיח לעזור לאדם לאסוף ראיות שיצביעו על עברו הפלילי לכאורה של עו"ד מהצד שכנגד. כמו כן, רקם עלילה שלפיה אותו עורך דין שיחד שופטים. ד' אף הורשע בניסיונות סחיטה, לאחר שפנה לאנשי ציבור ואנשי עסקים וטען כי יש ברשותו, לכאורה, חומר חקירה מפליל עליהם. בנוסף הורשע במקרים רבים של מרמה וזיוף מסמכים, חוות דעת רפואיות, פרוטוקולים והחלטות של בתי משפט, מסמכי בנק.

ל' הינו בעל משרד חקירות פרטי הנותן שירותים למשרדי עורכי דין וראיית חשבון מהמובילים בישראל. ההקלטה נעשתה על ידי ד' והועברה על ידי חדד למשרד הרצוג פוקס נאמן, אשר ייצג אותו בתקופה ההיא. משרד עוה"ד שלח את ההקלטה לתמלול. ההקלטה הוגשה לבית המשפט במועד מאוחר יותר על ידי עוה"ד ארז ובר־און אשר החליפו את הרצוג פוקס נאמן בייצוגו של חדד.

בדצמבר 2009 הסכימה שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב דניה קרת־מאיר באופן יוצא דופן לקבל את בקשת עורכי הדין ארז ובר־און להעלות את ד' להעיד ללא חשיפת שמו המלא ופרטי הזיהוי שלו, אלא תחת שמו הפרטי בלבד. רק באפריל 2011, במסגרת ניהול הליך אחר שקשור באותה פרשה ואותה הקלטה אצל השופטת רות רונן, התגלה לעו"ד גמליאל שמו של האיש ועברו הפלילי.

בעדותו סיפר ד': "אני משתמש בכישרוני לדובב אנשים, וכאשר אני מקבל פרויקט אני מבצע אותו. אני לא חוקר פרטי ולא הייתי מעולם". במהלך עדותו נשאל על עברו הפלילי, וסיפר שהסתבך ב"האזנות סתר, עבודה לחקירות פרטיות ללא רישיון, זיוף מסמכים לבית המשפט ועוד מגוון עבירות". כמו כן, נחשף כי בתביעה אחרת עלו טענות דומות נגד ד' על "בישול" הקלטות של עו"ד אחר. מבדיקת "כלכליסט" עולה כי מדובר בתיק שעדיין מתנהל, וטרם התקבלה בו הכרעה לגבי אמיתות ההקלטות. עו"ד גמליאל אף הגיש תלונה במשטרה בגין זיוף ההקלטה ומסמכים לכאורה בפרשה, אך הוחלט לסגור את התיק ועל ההחלטה הוגש ערר.

סיפור כיסוי מורכב

 

במהלך עדותו בפרשת חדד חשף ד' מעט משיטות הפעולה שהוא נוקט, כדי להוכיח קשר פסול לכאורה בין עו"ד גמליאל לעו"ד שייצג בעבר את חדד. "תחילת הסיפור היתה בבניית סיפור כיסוי מורכב, ולא רק אני השתתפתי בכך. עיקרו היה שאנו חברה, ומי שבא איתי היה איש עסקים גדול שיש לו חברות בחו"ל", העיד ד'.

עוד העיד ד' שהוא רק מסר את חומרי הגלם של ההקלטות במעטפה. "זה עבר ללקוח או לעוה"ד שלו". עד היום ביהמ"ש טרם פסק בעניין אותנטיות ההקלטה, ועו"ד גמליאל התפטר במהלך 2010 מתפקידו כמנהל המיוחד לאחר שלטענתו היה קורבן לכאורה של התקפה אישית עליו שכללה איומים, הכפשות, זיוף ההקלטה ועוד.

מעו"ד אלון רפפורט, המייצג את ד', נמסר בתגובה: "העובדה שתלונתו של עו"ד גמליאל במשטרה נסגרה מחוסר אשמה מוכיחה מעל לכל ספק שמרשי פעל ללא דופי. טענות עו"ד גמליאל הנן ניסיון נוסף להצדיק את פעולותיו כמנהל מיוחד".

מעו"ד איתן ארז ורונן בר־און נמסר: "שירותיו החוקיים של משרד ל' נשכרו על ידי הרצוג פוקס נאמן. ל' הפעיל את ד' שעשה עבודה חוקית לחלוטין ודובב את עו"ד רם גמליאל, שפטפט את עצמו לדעת. כתוצאה ממה שנחשף באותה הקלטה הוגשה בקשה להדיח את גמליאל מתפקידו, ואכן השופטת ביקשה ממנו להתפטר. לאחר מכן הוגשה נגדו תביעה לביטול פסק דין שהתקבל במרמה. במהלך התביעה העיד ד' והוכח שאכן גמליאל דיבר איתו ואמר את הדברים. ההקלטה הזו חוקית לחלוטין. דו"ח המכון הפורנזי הוא הבל הבלים".

ממשרד הרצוג פוקס נאמן נמסר: "החקירה לא הוזמנה ע"י משרדנו אלא ע"י הלקוח. משקיבל המשרד את הקלטת ושלח אותה לתמלול לא היה ידוע מי החוקר הנשמע בקלטת. הייצוג על ידי משרדנו הסתיים באוגוסט 2009, ומשכך התמליל לא נמסר לנו וממילא לא הוגש על ידינו לבית המשפט".

תגובת עו"ד רם גמליאל: "אין אלא להצר כי עוה"ד ממשיכים למחזר טענות שקריות ולהסתמך על מסמכים מזויפים. נראה כי לא בכדי השתמשו בממצאים של גורם שהורשע בזיוף ומרמה לשם 'בישול' קלטת זו, כפי שהוכח מעדות מומחה מהשורה הראשונה בביהמ"ש. התלונה שהוגשה בגין זיוף, איומים ומעשים חמורים נוספים, כנגד ד', ל', עו"ד ארז ואחרים, נמצאת על שולחן פרקליטת המחוז וממתינה להכרעתה. מעולם לא הודחתי מתפקיד כלשהו, ומתפקידי כמנהל המיוחד פרשתי משיקוליי ובמטרה לקדם את ענייני מרשיי".

עו"ד רונן רוזנבלום המייצג את ל' סירב להגיב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות