אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מצרים: חשש גובר מהפרעה לתנועת הספינות בתעלת סואץ צילום: אי פי אי

מצרים: חשש גובר מהפרעה לתנועת הספינות בתעלת סואץ

החשש מתחזק בעקבות התסיסה כנגד המועצה הצבאית המנהלת את ענייני המדינה בדרישה לרפורמות. המפגינים קוראים בין השאר לפעול לסגירת התעלה

13.07.2011, 23:45 | דורון פסקין

במצרים גובר באחרונה החשש כי תעלת סואץ תיאלץ להיסגר לראשונה מאז 1967. החשש מתחזק באחרונה נוכח התסיסה כנגד המועצה הצבאית המנהלת את ענייני המדינה בדרישה לרפורמות. ביום שישי הפגינו אלפים בעיר סואץ, וגם ביום ראשון אירעו התנגשויות בין כוחות הצבא למפגינים בכניסה לעיר סואץ שהגישה אליה נחסמה. המפגינים קוראים בין השאר לפעול לסגירת התעלה כדי להבהיר לשלטונות את רצינות כוונותיהם.

התסריט של הפרעה לתנועת הספינות בתעלה או סגירתה אינו נחשב עתה דמיוני וחברות הספנות כבר נערכות בהתאם. יש לציין כי נכון להיום התנועה בתעלה שגרתית.

בעיתונות המצרית נכתב כי כבר עתה החברות העולמיות מעדיפות לעגון בחיפה ובמלטה ולא בנמלים המצריים מחשש להתפשטות המהומות לסואץ. המומחה הימי המצרי, מחפוז טהא, מצוטט היום כאומר שמספר חברות ספנות עולמיות החלו בחודש האחרון להעביר את תחנות הטרנזיט מנמל מזרח פורט סעיד אל נמל חיפה ואל מלטה בשל אי השקט השורר בערי התעלה.

תעלת סואץ מהווה מקור חשוב להכנסות המט"ח של מצרים, כשהממוצע החודשי עומד על כ-500 מיליון דולר. לפי הערכות שונות, בכל יום עוברות בתעלת סואץ כ-3 מיליון חביות נפט. טהא ציין כי סגירת התעלה תגרום נזק כלכלי ומדיני למצרים. הוא לא שלל התערבות בינלאומית כדי להגן על תנועת הספינות בתעלה אם כי הדגיש כי כרגע נראה שהסיכויים לכך קלושים.

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות