אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המהפכה הבאה לא תשודר ביוטיוב? צילום: אי פי אי

המהפכה הבאה לא תשודר ביוטיוב?

שינויים שערכה גוגל באתר הווידיאו ימנעו העלאת תכנים באופן אנונימי, מה שצפוי לפגוע ביכולתם של מתנגדי משטר בעולם להפיץ סרטונים בעזרתו

17.07.2011, 10:29 | יוסי גורביץ

מהומות ומהפכות ברחבי העולם הגיעו לתודעה של המוני גולשים באמצעות סרטונים שהועלו ליוטיוב - מהדיכוי האלים של המחאה בבורמה, דרך ניסיון המהפכה באיראן ועד להפגנות ברחבי העולם הערבי. אלא שכעת, מדווח ה"רג'יסטר" הבריטי, מצב זה עלול להשתנות.

בשבועות האחרונים שינתה גוגל - הבעלים של יוטיוב - את מדיניותה, באופן שצפוי למנוע העלאת סרטונים בשם בדוי: החשבון של המשתמש חייב להיות מקושר לפרופיל שלו בגוגל, שמתחילת אוגוסט לא ניתן יהיה לנהל תחת שם בדוי. האנונימיות הגנה עד כה במידה מסוימת על מעלי הסרטונים, וחייבה שירותי משטרה חשאית למאמץ ניכר כדי לזהות את המצלמים.

זה לא תמיד היה המצב: בעת שסערו המהומות במצרים בפברואר האחרון, כתבה מנהלת הפרטיות, המוצר וההנדסה של גוגל, אלמה וויטן, פוסט בבלוג של החברה שבו שיבחה את האנונימיות. לדבריה, היא "מאפשרת לאנשים לבטא את עצמם בחופשיות: הם עשויים להיות בסכנה פיזית, לחפש עזרה, או להיות במצב שהם לא רוצים שאחרים ידעו עליו".

במצבים כאלה, כתבה וויטן, "אנשים עשויים להזדקק לפרסונה עקבית, אך כזו שאיננה מקושרת לפרסונה הבלתי מקוונת שלהם. ניתן להשתמש בשם בדוי כדי להעלות סרטונים ליוטיוב או לכתוב פוסטים בבלוגר". בלוגר היא פלטפורמת הבלוגים של גוגל.

המדיניות החדשה, מעריך "הרג'יסטר", היא חלק מהגישה החדשה של גוגל בעקבות השקת גוגל+, שמנסה לדחוק את רגליה של פייסבוק – ובדומה לרשת החברתית הגדולה בעולם, מתעקשת על זיהוי המשתמש. "הרג'יסטר" ציין עוד כי עד לאחרונה ניתן היה לפתוח חשבון ג'ימייל מבלי להזדהות, דבר שכבר איננו אפשרי היום.

בתגובה לשאלות "הרג'יסטר" בנושא, הפנתה אותו גוגל למדיניות הפרופילים שלה, אך נמנעה מתגובה נוספת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות