אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

"הפוליטיקאים עושים ספינים על חשבון המחאה"

מפגיני מאהל המחאה בתל אביב לא מאמינים להבטחות הח"כים, שממהרים להצהיר על תמיכה מול המצלמות במקום. "הבעיה היא לא רק הדירות", זועקים המפגינים

17.07.2011, 22:10 | הדר קנה ותומר אביטל

"צודקים, 100% צודקים!", קורא נהג משאית לעבר עשרות המפגינים במאהל המחאה נגד מחירי השכירות בשדרות רוטשילד בתל אביב, ומשקף את דעת מרבית העוברים והשבים באזור. כ־40 אוהלים הוקמו בשדרה, בתוספת עמדת בישול, מתנדבים, מיקרופונים מאולתרים ושלל נציגים מאמצעי התקשורת השונים.

תנועת העוברים והשבים מתגברת את המחאה ומזינה אותה. כך למשל היה המקרה של אסף לוי, שהגיע למאהל ביום חמישי כדי לבדוק במה מדובר והחליט להישאר. מאז הוא ישן כבר שלושה לילות במקום ומספר שבכל לילה מספר הלנים במאהל מכפיל את עצמו.

בזה אחר זה תופסים את המיקרופון מפגינים ועוברי אורח בסגנון "מיקרופון פתוח" ומביעים את דעותיהם על שלל הנושאים שבהם הם סבורים שעל הממשלה לטפל: מחירי הקוטג', עלויות הדלק והחשמל, שירות המילואים, דמי השכירות בתל אביב ובעיות הדיור בפריפריה.

"איפה שיש מחאה אפקטיבית מגיעים גם הפוליטיקאים"

"טוב מאוד שיש פה אמצעי תקשורת. רק ככה אפשר להזיז דברים", אומר מפגין ומצביע על חברי הכנסת המיוזעים שהגיעו למקום נוכח תשומת הלב התקשורתית. "איפה שיש מחאה אפקטיבית מיד מגיעים גם הפוליטקאים". אך המפגינים לא בהכרח מסבירי פנים לח"כים, שמיהרו להצהיר על הזדהות מוחלטת.

"160 אלף דירות תקועות ואף אחד לא מטפל בזה", צועק מפגין לעבר יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ כרמל שאמה־הכהן (הליכוד) שבא למקום. מפגין אחר צועק לו כי יש בתל אביב 400 בניינים נטושים שצריכים להפשיר באופן מיידי, מפגין שלישי צועק כי "אפילו בפריפריה אני לא יכול לשכור דירה", ורביעי מציין את מחירי הדלק הגואים.

מאהל המחאה בתל אביב. "אפילו בפריפריה אני לא מסוגל לשכור דירה", צילום: אוראל כהן מאהל המחאה בתל אביב. "אפילו בפריפריה אני לא מסוגל לשכור דירה" | צילום: אוראל כהן מאהל המחאה בתל אביב. "אפילו בפריפריה אני לא מסוגל לשכור דירה", צילום: אוראל כהן

"הוועדה שאני בראשה רוצה למצוא פתרונות לדיור בר־השגה ושכירויות במחירים שפויים", צועק שאמה־הכהן למיקרופון פנוי. "אם המחירים לא יירדו, הממשלה תרד. לממשלה ולכנסת ברור, עוד לפני שהוקמו אוהלים, שיש פה בעיה קשה".

הקהל מביע פקפוק בדברים ואחד המפגינים ממהר לשאול: "אם הממשלה והכנסת מודעות למצוקה, מדוע לא ננקטו צעדים עד כה?", ושאמה־הכהן מספר כי הוא וח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) עמלים בימים אלו על הצעת חוק שעוסקת בהגבלת העלאת שכר הדירה.

"אומרים לנו שמדובר בחבורה של צעירים מפונקים שרוצים לגור בתל אביב, ורומזים לנו שאותם הצעירים פשוט צריכים ללכת ולחפש דירה בפריפריה", אמר ח"כ דב חנין (חד"ש) שהגיע אף הוא להביע הזדהות עם המפגינים, ומחה על תגובות הממשלה למחאה. "איפה כל אותן דירות פנויות בפריפריה? איפה כל הדירות שמחכות לכל הצעירים האלה במודיעין, רמת גן, חולון? וכמה הדירות האלו עולות בדיוק? אני בטוח שביוקר".

ח"כ נינו אבסדזה (קדימה) מצהירה בפני המפגינים כי בכוונתה לבלות איתם את הלילה בשדרה, והקהל מגיב במחיאות כפיים. "בתור עולה חדשה אני יודעת בדיוק מה זה לחיות ולא לחיות כי צריך לחשוב על דבר אחד בלבד: איך לשלם שכר דירה", היא אומרת.

אך התרעומת על מצעד הח"כים לא נרגעת. "הם עושים פה ספין", אומר גל יעקב מארגון מגמה ירוקה שלוקח חלק במחאה. יעקב כועס על הפולטיקאים ובעיקר זועם נוכח דבריו של שאמה־הכהן. "כואב לי שעושים פה ספינים על חשבון המחאה", הוא אומר. "האינטרס של שאמה־הכהן והממשלה זה לקדם דירות יוקרה. היזמים מקימים מגדלים של דירות יוקרה עם מטרז' גבוה, ולא מעניין אותם שמה שאנחנו צריכים זה דירות קטנות במחירים סבירים".

"הבעיה היא לא רק הדירות", צועק מפגין אחר, "אם נטפל בדבר אחד ונוריד מחירים בדיור נשלם הרבה יותר על דברים אחרים".

הסטודנטים יחלקו שקי שינה במשכן הכנסת

 

"אני מודע למשבר השכירות, אך הממשלה עושה רבות לתיקון הנגע שרודף אותנו שנים רבות", התייחס אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו למחאה בישיבת הממשלה. "אנו מדינה קטנה ויש ביקוש גדול, אך אין מספיק דירות כי קיימות בירוקרטיות מטורפות שמונעות תכנון ושיווק דירות. מחר תגיע להצבעה השלמת הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל. אני קורא למפגינים: 'בואו תעזרו לנו להעביר זאת'. בנוסף יש לנו 13 יום להעביר את חוק הוד"לים (הסופרטנקר למצוקת הדיור). יידרשו בין שנה לשלוש להזרים את עשרות אלפי הדירות לשוק, אך זה הפתרון האמיתי".

היום צפויה המחאה להגיע גם למשכן הכנסת לאחר שסטודנטים מאוניברסיטת תל־אביב ומהאוניברסיטה העברית הצהירו כי יגיעו למקום ויחלקו לח"כים שקי שינה. בשעות הבוקר צפויים חברי אגודות הסטודנטים לפתוח משמרת מחאה מול משכן הכנסת שבה יחולקו לח"כים עשרות שקי שינה שנרכשו אתמול, בצירוף הזמנות להגיע ולהצטרף למאהלי המחאה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
השוואת הכנסה לכל
השוואת הכנסה לכל. השוואת שכר ושדרוג המס הישיר לבעלי הכנסות גבוהות בכל המשק יביא מיידית לרווחה לכל ללא צורך בשום צעד אחר ! אין יותר קדושים ויוצאים מהכלל: כנסת ממשלה בתי המשפט בנק ישראל ושלוחותיו ההסתדרות וחברות הבנות שלה החברה הלאומית לדרכים מקורות וחברות הבנות שלה עובדי מכון וויצמן הסגל האקדמי הבכיר בכל מוסדות הלימוד והמחקר משרד האוצר ועובדיו וקבלני המשנה שלו מבקר המדינה כל הרשויות המיוחדות שב"כ מוסד כל משרדי הממשלה כל החברות הממשלתיות נמלי ישראל עובדי רשות שדות התעופה התעשיה האווירית התע"ש רפאל קמ"ג ממ"ג משרד הבטחון וכל חברות הבנות שלו חברת החשמל לישראל מורים שוטרים חיילים עובדי עיריות כל עובדי כל ארגון או חברה של המדינה כל עובדי כל ארגון או חברה של רשות מקומית רשות השידור רופאים בכירים הבכירים במכבי אש המצילים הוותיקים עובדי חברה קדישה הבכירים עובדי מגן דוד אדום הבכירים מנהלי הבנקים והסניפים ישלמו מס מעל 70% מנהלי קופות החולים יפוקחו בקשיחות על שכרם מנהלי חברות הביטוח ישלמו מס מעל 70% מנהלי חברות בורסאיות ישלמו מס מעל 70% בעלי חברות כח אדם ישלמו 70% מס הכנסה בגלל העושק שהם גורמים לעובדים שלהם בעלי דירות שמשכירים דירה מעל 40 ש"ח למטר ישלמו מס של 70% על כל שכר הדירה בעלי דירות שמשכירים דירה מתחת ל 35 ש"ח למטר יקבלו זיכוי מלא של מס הכנסה בהקף דומה לשכר הדירה שהם גובים כל אחד ואחת שיש לו או לחברתו הכנסה מעל 15,000 ש"ח לחודש ישלם 70% מס הכנסה. כל מי שזה לא מוצא חן בעיניו מוזמן ללכת לאן שבא לו, תודה שלום ולהתראות כשתחזרו להיות כמו כולם בטוח ששכחתי עוד המון ואני מזמין כל מי שי לו רעיון להוסיף לרשימה זו. בברכה משה כהן רעננה
משה כהן , רעננה  |  07.08.11
9.
הבעיה היא הזנחת הפריפריה, לא מחירי הנדל"ן
אין סיבה שת"א תהיה זולה, הבעיה היא שהפריפריה בארץ מוזנחת ביותר בכל ההיבטים: תשתיות, חינוך, שיטור, תעסוקה, תחבורה. מחירי הנדל"ן הגבוהים הם הסימפטום, לא המחלה. אני בטוח שבדימונה ובקצרין ישנו דיור בר השגה, הבעיה היא שעם כל הרצון הטוב, אין למקומות האלה כמעט שום אפשרות לדאוג לאוכלוסיה צעירה, עם צרכים של תרבות, פנאי, ותעסוקה. וזה בלי לדבר על הביזיון שהולך באדמות הנגב, הדרום הפרוע.
נעם , ת"א  |  18.07.11
6.
ביבי , ראש עריית ראשון דב צור צוחק ממך
ביבי- לא יעזרו כל התוכניות שלך אם יש ראש עיר כמו דב צור מראשון לציון שדאג לבטל תוכנית בניה שכבר אושרה והוגשה לוועדה המחוזית להתנגדויות - תוכנית מספר רצ - 52-50-1 תוכנית זו לבניית 3400 יח דיור בנחלת יהודה צפון נכנסה לתוכנית לקידום הבניה שאתה קבעת . תוכנית זו תוכננה על ידי מר ניצן ראש העיר הקודם במשך 19 שנה והגיע עכשיו לוועדות . דב צור רצה לנקום בראש העיר הקודם והחליט להתנגד לתוכנית שהעירייה שלו הגישה - אנא ביבי דאג שמישהו יעמיד את דב צור על מקומו כדי לקדם את התוכנית שכבר אושרה . כך תגדיל את כמות הדירות
רפי  |  18.07.11
לכל התגובות