אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בית המשפט: "נפלו פגמים בחקירת וגנר, אך הודאתו לא תיפסל"

בית המשפט: "נפלו פגמים בחקירת וגנר, אך הודאתו לא תיפסל"

כתב האישום נגד אלון וגנר, הנאשם בשימוש במידע פנים במסגרת פרשת פוקס, לא יבוטל על אף שנמנע ממנו להיוועץ עם עורך דין

19.07.2011, 13:31 | איתי הר אור

בית משפט השלום בתל אביב דחה היום (ג') את בקשתו של אלון וגנר, הנאשם בשימוש במידע פנים במסגרת פרשת פוקס, לביטול כתב האישום נגדו, וקבע כי הודאתו של וגנר ברשות ניירות ערך קבילה. מדובר בהחלטה חשובה במיוחד עבור מחלקת החקירות של רשות ניירות ערך ושל פרקליטות מיסוי וכלכלה אשר עשו מאמצים ניכרים במהלך המשפט כדי למנוע החלטה שתטיל דופי באופן ניהול החקירות ברשות. במהלך משפט הזוטא העידו בכירים ברשות ניירות ערך, לרבות מנהל מחלקת החקירות ניר בראון, היועצת המשפטית עו"ד ציפי גז וחוקרים בכירים ברשות.

לפי כתב האישום, רכש וגנר מניות פוקס בשווי של 772 אלף שקל עבורו ועבור צדדים שלישיים בטרם פרסמה פוקס דו"ח מיידי על המשא ומתן עם לבייב, והרוויח מאות אלפי שקלים כתוצאה מעליית ערך המניה. ההחלטה מהיום היא במסגרת "משפט זוטא" בקשר לטענתו של וגנר כי הודאתו בחקירותיו ברשות ניירות ערך נגבתה ממנו שלא מרצון חופשי, משום שלא ניתנה לו זכות היוועצות עם עורך דין. במסגרת משפט הזוטא העלה וגנר טענות לפיהן נפגעה זכותו להיוועץ עם עורך דין במהלך החקירה, וכן שחוקרי רשות ניירות ערך הפעילו עליו אמצעי לחץ שהביאו אותו להודות במיוחס לו.

בית המשפט דחה את טענות וגנר לגבי אמצעי חקירה פסולים שהופעלו נגדו וקבע כי עדות החוקרים, לפיה לא הופעלו אמצעים אלה, מהימנה. בית המשפט קבע כי על אף שזכותו של וגנר להיוועץ עם עורך דין אכן הופרה, הפגמים שנפלו בהתנהלות החוקרים נעשו בתום לב ואוטונומיית הרצון של וגנר לא נפגעה. עוד ציין בית המשפט כי יש אינטרס חברתי מובהק בלחימה בפשיעה הכלכלית, הגובר על הערך של פסילת ההודאה במקרה זה, מקום שכאמור, רצונו החופשי של וגנר לא נפגע.

השופטת יעל פרדלסקי כתבה בהחלטתה: "בנוסף בדקתי את הערך החברתי שבפסילת ההודאה ומצאתי, כי אמנם אין מדובר בעבירות החמורות בספר החוקים, אולם יחד עם זאת, מדובר בעבירות הקלות לביצוע והקשות לגילוי, כשעמדת הפסיקה הינה להטיל עונשים מחמירים על המורשעים בעבירות אלו. כשלטעמי הערך של לחימה בפשיעה הכלכלית גובר על הערך של פסילת ההודיה בשל הפרת זכות היועצות ואין בקבלת ההודאה כדי לפגוע פגיעה משמעותית בזכותו של הנאשם להליך הוגן שלא בהתאם לתנאי פסיקת ההגבלה בחוק יסוד האדם וחירותו".

התיק מנוהל על-ידי עורכי הדין חנה קורין וערן שחם-שביט מפרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה). הפרשה נחקרה על ידי מחלקת חקירות ברשות ניירות ערך. את וגנר מייצגים עורכי הדין יעל גרוסמן ורן אפק.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות