אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלי התנגדות: צה"ל השתלט על הספינה לעזה צילום: אלעד גרשגורן

בלי התנגדות: צה"ל השתלט על הספינה לעזה

לאחר ש-16 הפעילים של הספינה הצרפתית סירבו לשנות את מסלולם, הורה הרמטכ"ל ללוחמי חיל הים להשתלט עליה. הם יובאו לנמל אשדוד

19.07.2011, 13:37 | חנן גרינברג, ynet
אחרי משא-ומתן בין צוות הספינה הצרפתית "אל-קראמה" ללוחמי חיל הים, הורה בצהריים (יום ג') הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ ללוחמים להשתלט על הספינה - שהיתה בדרכה לרצעת עזה. זה קרה תוך דקות, ללא כל התנגדות מצד הפעילים. הספינה תובא לנמל אשדוד.

ההנחיה ללוחמים ניתנה לאחר שהפעילים שעל הספינה סירבו לשנות את מסלולם, ולפי הודעת צה"ל - "בהתאם להחלטת הדרג המדיני ולאחר שמוצו כל הפניות הן ישירות לספינה והן באמצעות הצינורות הדיפלומטיים, למנוע מהספינה מלהגיע לחופי עזה". מפקד חיל הים, האלוף אליעזר (צ'ייני) מרום, פיקד על הפעולה.

עוד נמסר כי "הכוח פעל על פי תכנון ונקט בכל הפעולות הנדרשות על מנת להבטיח את שלומם של החיילים ושל המפליגים על סיפון הספינה. עם סיום ההשתלטות נבדק שלומם של המפליגים והוצעו להם מזון ושתייה".

כשהספינה התקרבה לרצועה, פנה אליה קצין בדרגת סרן מחיל הים ושאל ליעדה. קברניט הספינה הצרפתית אמר כי היעד הוא נמל עזה. הקברניט אמר כי הספינה יצאה מצרפת ואין עליה כל מטען, אלא רק נוסעים.

על פי הודעת צה"ל, בספינה נמצאים 16 בני אדם, בהם צוות של רשת "אל-ג'זירה" וכן חברת פרלמנט צרפתית. החיילים הודיעו להם כי באפשרותם להעביר את הציוד שברשותם לנמל אשדוד או לנמלים במצרים.

זמן קצר קודם לכן, דיווחו הפעילים מתוך הספינה כי הם "מוקפים בארבע אוניות של חיל הים הישראלי. הם יצרו איתנו קשר, שאלו לאן אנו נוסעים והודענו שאנחנו ממשיכים לעזה".

המשטרה נערכה בנמל אשדוד, למקרה של הפרות סדר. ברשות האוכלוסין וההגירה אומרים שהפעילים הזרים שעל הספינה למעשה נכנסים לישראל באופן בלתי חוקי, ויטופלו על ידי הרשות.

ההליך יכלול שימוע והרחקה, שמשמעותם גירוש מישראל והרחקה אוטומטית למשך עשר שנים מהארץ.

על פי הרשות, בפני פעילי הספינה הזרים יעמדו שתי אפשרויות בתום השימוע שייערך להם: לטוס מיד בחזרה לארצות המוצא, או לחכות במתקן כליאה עד 72 שעות לדיין שיראה אותם.

בתוך כך, ארגון "שורת הדין" הודיע שהגיש תלונה במשטרת החופים ביוון נגד הספינה, על כך ש"רימתה את רשות הנמלים ביוון", ודיווחה כי היא מפליגה לאלכסנדריה. ספינות אחרות שהיו אמורות להשתתף במשט גדול הרבה יותר, לא הורשו לצאת מיוון לעזה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות