אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט" - הישג לשלמה אליהו: בנק ישראל אישר מינוי ספיר לדירקטור בלאומי צילום: אביגיל עוזי

בלעדי ל"כלכליסט" - הישג לשלמה אליהו: בנק ישראל אישר מינוי ספיר לדירקטור בלאומי

עמוס ספיר יהיה הדירקטור הראשון בלאומי שהוצע ע"י שלמה אליהו. בנק ישראל צפוי לאשר גם את מינוי ציפי סמט, המועמדת השנייה של אליהו שנבחרה

20.07.2011, 07:04 | תומר זלצר

הישג לאיש העסקים שלמה אליהו, בעל המניות הגדול בבנק לאומי (9.6%): ל"כלכליסט" נודע כי בנק ישראל הודיע לבנק לאומי כי הוא מאשר את מינויו של עמוס ספיר לתפקיד דירקטור.

ספיר, שהוצע לתפקיד על ידי אליהו, הוא אחד מארבעה דירקטורים שנבחרו באסיפה הכללית של לאומי שהתכנסה ב־24 במאי. בכך יהפוך ספיר, לשעבר יו"ר חברת הדירוג מעלות והמשנה למנכ"ל כלל, לדירקטור הראשון בלאומי שהוצע לבחירה על ידי אליהו.

שלושת הדירקטורים הנוספים שנבחרו באסיפה הכללית הם יו"ר רשות ני"ע לשעבר מירי כץ (דירקטורית מכהנת בלאומי שהוצעה על ידי ועדת המניות שמייצגת את המדינה), מנכ"ל פרטנר לשעבר דוד אבנר (הוצע על ידי ועדת המניות) והממונה על שוק ההון והביטוח לשעבר ציפי סמט (הוצעה על ידי אליהו).

סמט, שנבחרה לתפקיד דירקטורית חיצונית בלאומי, עדיין לא קיבלה הודעה על אישור מינויה. אף שבבנק ישראל לא אהבו את ניסיונו של אליהו להכניס כמה שיותר מועמדים מטעמו לדירקטוריון מבלי לבקש היתר שליטה בלאומי, במערכת הבנקאית מעריכים שהמפקח על הבנקים דודו זקן יאשר גם את מינויה של סמט - רגולטורית בכירה לשעבר שגם עבדה במשך 12 שנה באגף הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל.

לאחר שיאשר בנק ישראל את כל ארבעת הדירקטורים שנבחרו, יכלול דירקטוריון לאומי 15 חברים: 13 שהוצעו על ידי המדינה (ובהם היו"ר דוד ברודט); ושניים שהוצעו על ידי אליהו.

במקביל, בנק ישראל ומשרד האוצר מנסים לזרז את הליכי החקיקה של התיקון לחוק הבנקאות שיקבע כללי משחק חדשים בבנקים ללא גרעין שליטה - כפי שיהיה לאומי - לפחות לתקופת ביניים, לאחר שהמדינה תמכור את יתרת אחזקותיה בו (6%).

החוק החדש יצר את צעדיו של אליהו: הוא יאפשר לכל בעל מניות שמחזיק יותר מ־2.5% מהבנק, כולל אליהו, להציע מועמד אחד בלבד לדירקטוריון; ואם מועמד זה אכן ייבחר, ייאסר עליו להציע עוד מועמדים. זאת לעומת המצב כיום - שבו אין מגבלה על מספר המועמדים שאותו בעל מניות רשאי להציע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות