אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרסום ראשון: המוסדיים החרימו את הנפקת קבוצת דלק של תשובה צילום: אוראל כהן

פרסום ראשון: המוסדיים החרימו את הנפקת קבוצת דלק של תשובה

בהנפקה גויסו 300 מיליון שקל שהרוכשים הגדולים הם גופי הנוסטרו וחתמים. "המוסדיים מפחדים מהתקשורת ולא רוצים את שמם על התשקיף - אח"כ הם רצים לקנות את האג"ח בשוק"

21.07.2011, 18:08 | רחלי בינדמן

כפי שנחשף לראשונה ב"כלכליסט" המשקיעים המוסדיים לא לקחו חלק בגיוס האג"ח של קבוצת דלקשבוצע היום (ה').

ל"כלכליסט" נודע כי במסגרת פתיחת המעטפות שבוצעה לפני שעה קלה התברר כי רק גופי נוסטרו השתתפו בגיוס. מדובר בגופים כמו ברק קפיטל של אייל בקשי (בה שותפה גם קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה, ר"ב) שרכשה אג"ח בהיקף של 50 מיליון שקל, א.ס ברטמן של איתן סלמן, חברת פרוקסימה וכן נוסטרו של בנקים כמו בנק לאומי ובנק ברקליס. גם חתמים מובילים בשוק לקחו חלק בהנפקה שהביקושים לה הגיעו להיקף של כחצי מיליארד שקל וגויסו כ-300 מיליון שקל.

"החרמת" הגיוס מצד גופי הפנסיה וקרנות הנאמנות מתרחשת כאשר היום הודיע יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, כי יציע הסדר חוב בחברה אחרת בשליטתו, דלק נדל"ן ויבקש דחייה של תשלום של יותר מ-300 מיליון שקל שעליו לשלם למחזיקים בספטמבר הקרוב.

הגופים המוסדיים, לטענתם, העדיפו לשבת על הגדר ולהמתין לראות מה הולך להציע תשובה למחזיקי האג"ח של דלק נדל"ן והאם הוא מתכנן להכניס יד לכיס לפני שהם מעניקים לו הלוואה בכובע אחר, בקבוצת דלק. לעומת זאת, חתמים בשוק טוענים אחרת "המשקיעים המוסדיים אולי לא השתתפו בהנפקה אבל הם עשו זאת רק מהחשש לעליהום התקשורתי ולא רצו ששמותיהם יופיעו בתשקיף. די בלהסתכל במחזורים שיש בימים האחרונים בשוק כדי להבין שהמוסדיים קונים את האג"ח בשוק. כל שחקני הנוסטרו והחתמים עשו שורט על האג"ח בשוק וקנו בהנפקה - זה רווח בטוח. כנראה שהמוסדיים חושבים שתשואה של 6% לאג"ח של קבוצת דלק מתמחר את הסיכון של החברה הזו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
מה השיגעון הזה לפצות כל מי שהפסיד בהשקעה שעשה
מי שלא רוצה סיכון שישקיע במק"מ ואג"ח מדינה. מי שרוצה תשואה עודפת ולוקח סיכון והפסיד שישתוק, הדיוק כמו שהוא שוק כשהו מרוויח. מי שהשקיע באגרות החוב של דלק נדל"ן או טאו, ידע שהן משקיעות בנד"ן בצורה ממנופת ומטורפת. המשקיעים המוסדים והפרטיים נדלקו מחלומות הנדל"ן בגלובלי - כשהם מתנפצים הם דורשים פיצויי מלא מבעל החברה. אבל בתשקיפים ובריבית שגולמה בזמנו לא צויינה ערבות כזו של בעל הבית, ההפך לפי חוק החברות בעולם המערבי רק החברה אחראית על החוב ולא בעל הבית אז מה זו ההיתממות הזו. אם היו לכם רווחים הייתם משתפים את תשובה או בן דוב ? רק בגלל שבעל הבית עשיר, זה לא אומר שהוא צריך לפצות אותכם על ההפסד. הרי אם יקבלו את הכלל הזה אף בעל הון לא ימשיך להשקיע ולהקים פעילויות עיסיקיות חדשות. הרי שלם כל בדיוק יש חברה בע"מ. כדי שבעלי ההון לא יפחדו להמשיך ולקדם את המשק ואת הכלכלה. תארו לעצמכם שתשובה היה נשאר רק עם חברת דלק המקורית עהיו לה רק תחנות דלק ... אז לא הייתה אבנר ודלק חיפושי נפט ולא היו מוצאים את מרבצי הגז האסטרונומיים וזו רק דוגמה קטנה.
אלדד , ירושלים  |  23.07.11
5.
מי שמחזיר צ'קים במערכת הבנקאית, הופך למוגבל.
מוסדיים שיפיצו אג"ח של מוגבל ללקוחותיהם, מועלים בתפקידם ועל הרשות לני"ע לחקור אותם ואת מניעיהם. כמו כן על המפקח על השוק ההון לואמר את דברו. כאשר מדובר בגופי פנסיה השקיפות מחייבת לדווח על אירוע מעין זה למבוטחים וכן לעיתונות. לא מדובר כאן בשוק חופשי . מדובר בשוק שלרגולטורים אחריות וסמכות באשר לנורמות ההתנהגות הנוהגות בו.
sus  |  22.07.11
4.
יש לי הצעה מעניינת - כנסו..
אני מציע להטיל וטו על כניסת כספים ציבוריים להשקעות בחברות שמחזיקי השליטה בהם נכשלו בניהול חברה ולא הביאו כסף מהבית להצלת העסק (מודים בכישלון). המשמעות היא שאם מר בן דוב נכשל בניהול טאו תשואות - לא יהיה אפשרי להשקיע בחברות שהוא מנהל או בעל שליטה כספים ציבוריים. כנ"ל לגבי מר תשובה - אם אכן יעשה סוג של תספורת.... חוק ברוח כזאת חייב להיות משלים לרעיון של חברה בע"מ ! הרעיון הוא שאכן חברה בע"מ היא גוף משפטי סוברני - ולכן בעל המניות לא מכניס את היד לכיס - אבל מצד שני אם הוא מנצל את זכותו לא לשלם את ההפסדים ולמעשה מודה הכשלון החברה שבניהולו....הוא מקבל "אות קין" שמונע ממנו לקבל "כסף גדול" כי הוא נכשל ! משום מה בעיתונות לא קוראת לילד בשמו....מי ששרף מאות מליונים - נכשל ! וחייב להיות סוג כזה או אחר של סנקציה או עונש למי שנכשל. אולי מישהו ירים את הכפפה ?
dan , רמת-גן  |  22.07.11
לכל התגובות