אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סרט בשלושה ממדים בלי כאבי ראש? עדיף שתלכו לקולנוע צילום: בלומברג

סרט בשלושה ממדים בלי כאבי ראש? עדיף שתלכו לקולנוע

מחקר מצא שטלוויזיות וסמארטפונים עם תצוגה תלת-ממדית גורמים יותר לעייפות ולסחרחורות. "זה עלול להגביל את השימוש בטכנולוגיה", אמר ראש קבוצת החוקרים

24.07.2011, 15:04 | הראל עילם

מחקר ראשוני של אוניברסיטת ברקלי מצא שיש קשר ישיר בין מסכי תלת-ממד וכאבי ראש, עייפות עיניים ותשישות. במקרים קיצוניים יותר הצפייה גם עלולה לגרום לבחילה, סחרחורת ובלבול. המחקר, שפורסם במגזין Journal of Vision, מומן בחלקו דווקא על ידי סמסונג, אחת היצרניות הגדולות בעולם של טלוויזיות תלת-ממד.

לפי המחקר, צפייה במסכי תלת-ממד ממרחק גדול יחסית גורמת לפחות בעיות, ולפיכך התצוגה בשלושה ממדים בקולנוע היא בעייתית פחות מאשר במסכי טלוויזיה ביתיים ובמסכי תלת-ממד של סמארטפונים ומחשבים ניידים.

הניסוי בוצע על קבוצה של 24 נבדקים בלבד, אך המחקר כלל גם בדיקה אופטית שאיששה את מסקנותיו. החוקרים לא התייחסו לטכנולוגיות השונות של מסכי תלת-ממד אלא רק לטכנולוגיה סטריאוסקופית, הזקוקה למשקפיים.

קבוצת החוקרים מצאה שבמסכים ביתיים, אלמנטים תלת-מימדיים הנראים בחלקה הקדמי של התמונה גורמים לתשישות רבה יותר, בעוד שבמסכים קולנועיים אלמנטים המופיעים בחלק האחורי של התמונה עלולים לעייף את עיני הצופה. "זוהי בעיה אמיתית שתגביל את השימוש בטכנולוגיה. אנו מקווים שהממצאים שלנו יעודדו מחקר נוסף בתחום", אמר פרופסור מרטין בנקס, שעמד בראש הקבוצה.

בנקס המליץ לצופים לקחת הפסקות בזמן צפייה בתכנים בשלושה-ממדים, ולא להרכיב את המשקפיים שלא בזמן הצפייה. בנוסף, הוא הציע להורים להשגיח על ילדיהם בזמן שהם צופים במסכים בעלי תצוגה תלת-ממדית: נינטנדו פרסמה בעבר אזהרה דומה וציינה כי קונסולת המשחקים 3DS, המציעה תצוגה תלת-ממדית ללא משקפיים, אינה מיועדת לילדים עד גיל 6.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות