אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סלט טורקי צילום: אי פי אי

סלט טורקי

אגו של שלושה אוליגרכים או קונספירציה של ממשלת ארדואן: מה גורם לקריסת תעשיית הכדורגל הטורקית המגלגלת מיליארדים?

25.07.2011, 16:21 | אוריאל דסקל

בשעה 7 בבוקר של יום ראשון לפני שבועיים פרץ כוח טורקי מיוחד לעשרות בתים ומשרדים בפעולה מתואמת להפליא. הפעולה היתה של יחידת הלחימה בפשע המאורגן של המשטרה הטורקית, והיא הביאה למעצרם של 40 שחקנים, מנג'רים, בעלי קבוצות, עסקנים וגם בכירים בהתאחדות הכדורגל הטורקית. 

האיש הבכיר ביותר שנעצר היה עזיז יילדרים, נשיא פנרבחצ'ה ואחד האנשים העשירים והחזקים ביותר בטורקיה. לאחר כמה ימים של חקירות נעצרו 20 אנשים נוספים. המשטרה, בינתיים, מדברת על תעשיית מכירת משחקים ענקית בכדורגל הטורקי. "אם רק 5% מכל ההאשמות נכונות, אז זה נורא ואיום לספורט בטורקיה", אמר חוסיין סליק, בכיר במפלגה השולטת, AKP.

עזיז יילדרים משמאל ליד ארדואן ואלכס, שחקן פנרבחצ עזיז יילדרים משמאל ליד ארדואן ואלכס, שחקן פנרבחצ'ה. "אם רק 5% מכל ההאשמות נכונות, אז זה נורא ואיום לספורט בטורקיה" | צילום: אי פי אי עזיז יילדרים משמאל ליד ארדואן ואלכס, שחקן פנרבחצ

הליגה השישית באירופה

תעשיית הכדורגל הטורקי היא אחת התעשיות שצומחות בצורה המהירה ביותר באירופה. מדובר בתעשיית ענק - לא פחות. ליגת הכדורגל הטורקית הבכירה מגלגלת כ־500 מיליון יורו בשנה. כך לפי חישוב של עיתון "חוריאט". החברות הגדולות ביותר במשק הטורקי מכניסות את כספן לכדורגל המקומי בצורה חסות, ובכלל, המשחקים מעוררים עניין רב של עשרות מיליונים במדינה.

הסכמי זכויות השידור שווים, בסך הכל, כמיליארד יורו לארבע שנים, ושלוש הקבוצות הגדולות באיסטנבול -פנרבחצ'ה, גלאטסריי ובשיקטאש - מגלגלות ביחד כ־300 מיליון יורו. ביחס לאירופה הכדורגל הטורקי צומח ברמה כזאת שהוא מאיים כבר על חמש הליגות הגדולות - אנגליה, ספרד, איטליה, גרמניה וצרפת. הסכמי החסות והזכויות החדשים הופכים אותו למשמעותי הרבה יותר בשוק העברות השחקנים, והשווי הכולל של כל שחקני הליגה (Süper Lig) - יותר מ-845 מיליון יורו - הוא במקום השישי באירופה - יותר מהליגה ההולנדית שהיא השישית ביבשת מבחינת הכנסה. אבל כל זה עשוי לקרוס בגלל תעשיית ההימורים הלא חוקית.

חולצות תמיכה ביילדרים בחנות המזכרות של פנרבחצ חולצות תמיכה ביילדרים בחנות המזכרות של פנרבחצ'ה. "שלפעמיים יש הרגשה שיש במשחקים מניפולציה כבדה" | צילום: אי פי אי חולצות תמיכה ביילדרים בחנות המזכרות של פנרבחצ

השלכות על ליגת האלופות

תעשיית הטיית המשחקים היא לא צרה רק של הכדורגל הטורקי. בחודשים האחרונים פרצו פרשות רבות ברחבי העולם הקשורות לתעשייה שמגלגלת כ־90 מיליארד דולר. רק בסוף השבוע האחרון הזהיר כריס איטון, האחראי למלחמה של פיפ"א בהימורים הלא חוקיים, כי תעשיית ההימורים הלא חוקיים מגייסת שחקנים בגיל העשרה עשרה כדי להפוך למוכרי משחקים מקצועיים.

הכדורגל הטורקי נחשד כבר זמן רב בהטיית תוצאות, בעיקר לטובת הקבוצות הגדולות. כריסטוף דאום, לשעבר המאמן הגרמני של בשיקטאש ופרנבחצ'ה, אמר "שלפעמיים יש הרגשה שיש במשחקים מניפולציה כבדה". השבוע אמורה לשחק טראבזונספור, סגנית האלופה הטורקית, במסגרת מוקדמות ליגת האלופות נגד בנפיקה, ואופ"א מודאגת מההשלכות של החקירה הטורקית על המפעלים שלה - תעשיות לא קטנות בעצמן. 

התאחדות הכדורגל הטורקית טוענת כי לא יהיו שינויים בתוצאות של עונת 2010/11, אבל קשה לראות את הכדורגל הטורקי יוצא מהעונה הזאת נקי. משחק הסופרקאפ הטורקי - משחק תחילת העונה החגיגי - בין בשיקטאש לפנרבחצ'ה היה אמור להתקיים ב־31 ביולי. הוא בוטל בעקבות הפרשה.

פנרבחצ'ה תחילה

בשיקטאש, זוכת הגביע, ופנרבחצ'ה, שזכתה באליפות עם ריצה ללא הפסד בחצי השני של העונה, נמצאות במרכז הסקנדל. על פי החשדות, 19 משחקים בליגה הטורקית הוטו, ורבים מהם לטובת פנרבחצ'ה. העדויות שיש בידי המשטרה הטורקית רבות – הודעות SMS, האזנות סתר ואפילו מעטפות עם מזומנים. "הסופר ליג הפכה לסופר שקר", נכתב בעיתון טורקי.

טוביאס שאכטנר, הסופר הגרמני שכתב את הספר "הסיפור שלא סופר על הכדורגל הטורקי", מאמין שזרעי הסקנדל נשתלו בעונת 2009/10. בעונה הזאת זכתה בורסאספור באליפות טורקיה ושברה את המונפול בן 26 השנים שהיה למועדוני הכדורגל מאיסטנבול על האליפות הטורקית. "זה היה סוג של עלבון בוטה", אמר שאכטנר ל"סודויטשה צייטונג", עיתון גרמני. "שלושת האוליגרכים, בעלי פנרבחצ'ה, גלאטסריי ובשיקטאש, ראו את הפסד האליפות כעלבון אישי".

ארדואן. הגנרלים כבר לא מסוכנים, התפנה לטפל בכוח של הכדורגל?, צילום: בלומברג ארדואן. הגנרלים כבר לא מסוכנים, התפנה לטפל בכוח של הכדורגל? | צילום: בלומברג ארדואן. הגנרלים כבר לא מסוכנים, התפנה לטפל בכוח של הכדורגל?, צילום: בלומברג

ארדואן בוחש?

אבל ייתכן שהפרשה הולכת אפילו עוד יותר עמוק.

יילדרים מפנרבחצ'ה, יילדרים דמירורן, הבעלים של בשיקטאש, ואונאל אייסאל, הבעלים של גלטאסריי, הם אנשים בעלי כוח אדיר בסקטורים שונים של הכלכלה הטורקית — גז, נפט, טלקומוניקציה, נדל"ן תקשורת ועוד. הכוח האדיר שלהם והמסחור האדיר שעבר הכדורגל הטורקי, הרבה בזכותם, הובילו למערכת יחסים לא קלה בינם לבין התאחדות הכדורגל הטורקית והרשויות.

על פי ספקולציות בטורקיה - האיש שאחראי על כל חקירת המשחקים הוא התובע הכללי זכריה אוז, שהיה אחראי גם על חיסול מעמדם הציבורי של חלק גדול מהגנרלים, העיתונאים והפוליטיקאים הטורקים שמתנגדים לראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן. אוז עצמו מקורב לארדואן. משפחת יילדרים בעלת קשרים רבים עם הצבא הטורקי, שאיבד הרבה מכוחו הפוליטי/חברתי תחת משטר ארדואן, ולכן אוהדי פנרבחצ'ה רבים טוענים שמדובר בקונספירציה שמטרתה לחסל את הבעלים הנאמן של הקבוצה שלהם. לפני כמה ימים הם פוצצו משחק ידידות של קבוצתם נגד שאחטר דונייצק, ויצאו לרחובות. בחנות המזכרות של הקבוצה מוכרים חולצות עם פרצופו של נשיא המועדון.

אם פנרבחצ'ה אכן תימצא אשמה - היא עשויה לאבד את האליפות שלה ואולי תורד לליגת המשנה. התאחדות הכדורגל הטורקית נמצאת כעת במצב מסובך - הורדת פנרבחצ'ה ובשיקטאש לליגת המשנה תהווה פגיעה פיננסית קשה בליגת העל. כעת תוהים בהתאחדות אם לדחות את פתיחת הליגה עד לסיום החקירה. יו"ר ההתאחדות החדש, מהמט עלי אידנלאר, אף הוציא מכתב לקבוצות שבו הוא מסביר שבהתאחדות מעוניינים לדחות הכל בגלל "שבאוגוסט חם מדי ויש סכנה לבריאות השחקנים" - מגוחך.

אופ"א ופיפ"א עוקבות אחרי ההתפתחויות - אבל מה שבטוח, עוד לפני פרסום ממצאי החקירות וההליך המשפטי, מדובר בטלטלה אדירה שאחת מתעשיות הכדורגל העולות של הכדורגל האירופי חווה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות