אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלעדי ל"כלכליסט" - למי נאמנים בכירי טאו: לבן־דב או לפישמן? צילום: יובל חן

בלעדי ל"כלכליסט" - למי נאמנים בכירי טאו: לבן־דב או לפישמן?

יו"ר טאו שלמה נס והמנכ"ל יוסי ארד הם דירקטורים בחברות של פישמן, שתקף את ההסדר שהציע בן־דב. אתמול נועד בן־דב עם המוסדיים הגדולים - שלהם הוא יזדקק למיחזור חוב

25.07.2011, 07:03 | רחלי בינדמן ולירוי פרי

אילן בן־דב, בעל השליטה בטאו תשואות, חושש מתגובת המוסדיים לנוכחהסדר החוב שהציע ויש לו סיבה טובה: בשנתיים הקרובות הוא זקוק למוסדיים כדי שימחזרו לו חוב של 1.2 מיליארד שקל של חברת סקיילקס שבשליטתו (שדרכה ביצע את רכישת השליטה הממונפת בחברת הסלולר פרטנר). על רקע זה הגיע אתמול (א') בן־דב למשרדי בית ההשקעות אי.בי.אי כדי לקחת חלק במצגת של חברת סאני תקשורת, שבבעלות סקיילקס.

ל"כלכליסט" נודע כי ההופעה של בן־דב היתה מתוכננת מראש, ולמצגת הוזמנו מנהלי ההשקעות של הגופים המוסדיים הבולטים בשוק ובהם פסגות, כלל, ומנורה מבטחים. ביום רביעי האחרון הציע בן־דב למחזיקי איגרות החוב של טאו הסדר חוב הכולל פיצוי מכספו שלו - אבל רק לחלק מהמחזיקים. בן־דב הבהיר שהוא מעוניין לפצות רק את אותם משקיעים שהלכו איתו כברת דרך, הכוונה בעיקר למוסדיים, ולא את הספקולנטים שרכשו את האג"ח של טאו בתקופה האחרונה במחירי מציאה. רוב רובם של המוסדיים כלל אינם מחזיקים כיום באג"ח של טאו כיוון שמכרו אותן בשוק לאחר שהבינו שהחברה הולכת להסדר.

"אני מגיע עם ידיים נקיות לתוך התהליך (הכוונה להסדר החוב - ר"ב)", אמר בן־דב לנוכחים והוסיף: "עד היום הזרמתי 60 מיליון שקל לטאו בהנפקת זכויות בלי להגיד מילה, וזאת בחברה ששווה היום אפס. עשיתי את זה כי רציתי לצאת בסדר. המקרה שלי לא דומה למקרה של אפריקה ישראל, שם ללב לבייב (בעל השליטה - ר"ב) היה אינטרס לשמור על השליטה. אני תורם מכספי רק כי אני רוצה לשמור על שמי הטוב, ואני לא רוצה שמחזיקי האג"ח ייצאו בתחושה של החמצה. אני פונה אליכם כי חלק מכם היו איתי בהנפקה של טאו והלכו איתי כברת דרך". לפי גורמים שנכחו במפגש, בן־דב נראה רגוע מאוד וענה בסבלנות על כל השאלות.

אליעזר פישמן, צילום: עמית שעל אליעזר פישמן | צילום: עמית שעל אליעזר פישמן, צילום: עמית שעל

 

ניגודי עניינים

בימים אלו מתגבשת נציגות בעלי האג"ח של טאו (סדרות ב' וג'), אשר תדון מול החברה בכל הנוגע להסדר החוב. אחד הנושאים שנידונו בהרחבה גם במסגרת אסיפת בעלי האג"ח של טאו ביום חמישי היה הקרבה עסקית בין איש העסקים אליעזר פישמן לבין בן־דב, מה שעשוי להחשיב את פישמן כבעל עניין אישי בבחירת הנציגות. על פי הערכות בשוק, פישמן מחזיק באג"ח של טאו בהיקף של 10–20 מיליון שקל (ע"נ), ואולם באסיפת מחזיקי האג"ח אמר עורך הדין שייצג את פישמן כי מרשו אינו "נגוע" ועל כן יוכל לקחת חלק בבחירת הנציגות.

בראיון שפורסם אתמול ב"כלכליסט" גינה פישמן את הסדר החוב, אולם קיים היבט נוסף העלול להחשיב את פישמן כ"נגוע": מנכ"ל טאו יוסי ארד והיו"ר שלמה נס ממלאים תפקידים בכירים בחברות של פישמן. ארד משמש דירקטור בכלכלית ירושלים ונס ממלא תפקיד מקביל בדרבן. לכן, לא מן הנמנע שהשניים, האמורים לתפור הסדר עבור בן־דב, עלולים למצוא את עצמם בחזית מול פישמן.

גם באשר לכלל ביטוח, הבולט מבין המוסדיים המחזיקים באג"ח של טאו, יש הטוענים כי קיים חשש לניגוד עניינים. בעל השליטה בכלל ביטוח הוא נוחי דנקנר, שהוא גם בעל השליטה בסלקום. בן־דב שולט בפרטנר, וייתכן כי השניים יפעלו יחד נגד התקנות האחרונות של המדינה בשוק הסלולר, השוחקות את רווחי החברות.

הרומן העסקי בין פישמן לבן־דב נולד ב־2006, עת רכשה טאו 22.5% ממניות דרבן ב־184 מיליון שקל. מאוחר יותר גדלו אחזקותיה ל־26%. באותה שנה רכשה טאו 9% מרשת תחנות הדלק טן שבשליטת פישמן בתמורה ל־5.4 מיליון דולר.

ביוני 2008 מכרה טאו את אחזקותיה בטן לפישמן בתמורה ל־26 מיליון שקל ורשמה רווח הון של 3.3 מיליון שקל. באוקטובר 2009 מכרה טאו כ־10.5% מדרבן למבני תעשיה כנגד הקצאת מניות פרטיות של מבני תעשיה. טאו רשמה הפסד של 12 מיליון שקל, ובספטמבר 2010 מכרה את כל אחזקותיה בדרבן. כיום היא מחזיקה בכ־1.6% ממבני תעשיה.

מקבוצת פישמן ומטאו סירבו להגיב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
ניגוד עניינים מובנה - פישמן??????????. הכל ספין????
הרי כל אותם דירקטורים 'נגועים' בניגוד עניינים מובנה. בן דב אני מבין - אבל פישמן? רגע רגע - פישמן החזיר חובות לבנקים (הלירה הטורקית) וכך גם בן-דב. הרי אם בן-דב לא היה משלם לבנקים הם היו מוכרים לו את כל ההחזקות בכל החברות ומשאירים אותו בחוץ עם כלום. בקיצור - זהירות שלא יהיה כאן ספין. איפה המוסדיים?????????????????
יוסי , כאן  |  25.07.11