אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
באיום זה עובד צילום: אוראל כהן

באיום זה עובד

בן זקן ובארינבוים התכופפו שהמוסדיים איימו לסגור את הברז

26.07.2011, 08:01 | רחלי בינדמן

גל הסדרי האג"ח חזר בשבועות האחרונים לאופנה. אילן בן־דב, בעל השליטה בפרטנר, הציע תספורת למחזיקי האג"ח שלו בטאו תשואות ויצחק תשובה הצטרף אליו, כשהציע אתמול דחיית חובות בדלק נדל"ן. אפילו מדינת ישראל הצטרפה לחגיגה, כשהודיעה כי לא תעמוד בחובותיה למחזיקים בחוב של אגרקסקו שבשליטתה.

מחזיקי האג"ח של BGI הוכיחו אתמול שמאבק חסר פשרות בטייקונים, אף בלא שימוש בכלים משפטיים, יכול להניב פירות. נכון שהיתה גם הרוח הגבית של חקירת ג'קי בן זקן ברשות ני"ע, אך בסופו של דבר בעלי האג"ח בחברה שבשליטתו של צביקה בארינבוים השכילו לנצל את כוחם האדיר, כמי שסיפקו לבארינבוים את המזומנים שנדרשו למינוף עסקיו, והזהירו אותו שלא ימשיכו ללכת איתו יד ביד גם בעתיד.

"צביקה, לא ניתן לך לגייס יותר בשוק ההון", צעק עודד גל, מנכ"ל קרנות הנאמנות של אי.בי.אי לעברו באסיפת האג"ח האחרונה של BGI. האיום הזה - אימתו של כל איש עסקים שרוצה להמשיך לעשות עסקים עם שוק ההון - עבד.

כעת, הגופים המוסדיים, מנהלי קרנות הפנסיה וקופות הגמל של הציבור צריכים לקחת דוגמה ממאבקם של המשקיעים ב־BGI ולהשתמש בכוח שיש להם מול תשובה, מול בן־דב וכן, אפילו מול מדינת ישראל. עליהם להעביר להם מסר חד וברור: "בחרתם לשמוט חובות? אל תבואו לבקש מאיתנו עוד כסף, בטח שלא בתשואות שאתם מציעים". גם אז לא ישלמו? על המוסדיים להיות בעלי זיכרון ארוך שיתבטא בסבב הגיוס הבא.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות