אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עוד לפני שיצאה לדרך - ראשי רשויות נגד תוכנית הדיור של נתניהו

עוד לפני שיצאה לדרך - ראשי רשויות נגד תוכנית הדיור של נתניהו

ראש עיריית ראש העין: "אטרפד את המהלך אם לא ישנו את תנאי המכרזים וידאגו לתשתיות מתאימות"; סגן ראש עיריית נס ציונה: "רוצים דיור בר השגה שישאיר את צעירי העיר ולא 'מחיר למשתכן' שימשוך משפחות מבחוץ"

27.07.2011, 13:43 | דותן לוי

עוד לפני שיצאה אל הדרך תוכנית הממשלה שביקשה לספק מענה מיידי למחאת האוהלים ולמצוקת הדיור נתקלת בקשיים ראשונים.

ראש עיריית ראש העין, משה סיני, הודיע כי יתנגד לתוכנית הדיור שהוצגה אתמול כל עוד הממשלה לא תדאג להתאים את התוכנית לצרכי העיר, כלומר שינוי הקריטריונים לזכאי תוכנית 'מחיר למשתכן' והקצאת משאבים נוספים לפיתוח העיר. "אטרפד כל מהלך בכיוון זה, אלא אם ישונו הקריטריונים לזכאים. כך שכל זוג צעיר עם ילד אחד או שניים, יוכל לקבל דיור מוזל. אני דואג לכלל הזוגות הצעירים. בנוסף, חייבים לפתח תשתיות הולמות: איך אפשר לבנות בלי כבישים, בתי ספר, גני ילדים?"

הבטחות נתניהו: "יצומצם הפטור מארנונה על דירות ריקות וראשי רשויות יוכלו להגדיל הארנונה עליהן" ראש הממשלה ושרי האוצר והשיכון הציגו את תוכנית "דיור בהישג יד". בין השאר, יצומצם הפטור מארנונה על דירות ריקות ל-6 חודשים. נתניהו: "אין בישראל מספיק דירות - בגלל הביורוקרטיה לוקח המון זמן לבנות אותן". שטייניץ: "ההטבות לסטודנטים יביאו לירידת דמי השכירות עבור כלל הציבור" תומר אביטל, 58 תגובותלכתבה המלאה
מדובר במכה קשה לתוכנית היות וראש העין היא אחת הערים המרכזיות באזורי הביקוש שצפויות לקלוט את הפרויקטים שהוצגו אתמול לדיור להשכרה ו'מחיר למשתכן' ובמשרד השיכון קיוו כי יחד עם העיר באר שבע תהיה ראש העין מהערים הראשונות בהם הם ייושמו.

בתגובתו, אמר סיני כי נדהם לקרוא בעיתונות כי שר השיכון, אריאל אטיאס, מקצה קרקע לבניית 1,000 יח"ד להשכרה ועוד כ-1,000 יח"ד ב'מחיר למשתכן' בראש העין ללא הסכמתו וללא תיאום עימו: "האם נמתין עד שהזוגות הצעירים יביאו ארבעה-חמישה ילדים, ייכנסו למעגל העוני, ואז נאפשר להם לקבל דיור מוזל? זה אבסורד שאין כדוגמתו, אני דואג לכלל הזוגות הצעירים, גם לדתיים וגם לחילוניים. כך, אוכל לעזור לזוגות הצעירים תושבי ראש העין, לסטודנטים וצעירים שידם אינה משגת לרכוש דירה או לשכור דירה במחירים מופקעים, בוודאי שלא כפתרון 'בשלוף' לבעיות הדיור לכלל תושבי המדינה".

סיני העלה דרישה לתת עדיפות לזוגות צעירים תושבי הערים בין אם במסגרת הקריטריונים של משרד השיכון או באמצעות בנייה של החברה הכלכלית של ראש העין לבני המקום. בנוגע לנושא התשתיות אמר סיני כי הוא דורש את השלמת בניית כביש עורקי, וחיבור לכביש 5 וכביש 444 בהיקף של 400 מיליון שקל וכן הקצאת כספים למבני ציבור בעיר.

בנס ציונה: לבנות דיור בר-השגה לבני המקום

גם בעיריית נס ציונה השיבו לתוכנית ואמרו כי הם מבקשים לבנות לבני המקום במסגרת דיור בר- השגה ולא באמצעות מכרזי 'מחיר למשתכן' שמביאים תושבים רבים מחוץ לעיר.

נתניהו מציג את תוכניתו אתמול, צילום: עומר מירון נתניהו מציג את תוכניתו אתמול | צילום: עומר מירון נתניהו מציג את תוכניתו אתמול, צילום: עומר מירון

שחר רובין, סגן ראש העיר וממונה תיק הצעירים בעיר אף התריע על כך כבר בשנת 2008 ואמר כי חובה על המדינה לסייע לתושבי העיר להישאר בה. "לא ייתכן שנגדל ילדים, נשלח אותם לגני ילדים, בתי ספר ואחרי הצבא הם יאלצו לעזוב את העיר", אמר רובין. בנס ציונה מתוכננים על פי הערכות להיבנות 51 יח"ד במסגרת מחיר למשתכן כבר בזמן הקרוב ובהמשך עוד 166 יח"ד.

תגובתה של עיריית באר שבע בנושא הייתה מאופקת יותר: "בשלב זה אין בראשות העירייה את התוכנית במלואה ודרכי יישומה וראש העיר ביקש להיפגש בנושא עם הנהלת משרד השיכון".

מדובר כמובן בסנונית ראשונה של התנגדות מצד ראשי הערים, אך סביר להניח שעוד ראשי ערים יעמדו גם הם על הרגלים האחוריות כדי למנוע מהממשלה לבצע מהלכים שימשכו אל הערים שבראשם הם עומדים אוכלוסיות חלשות ויורידו את רמת החיים בהם. לראשי הערים כוח רב בכל הקשור לקידום או טרפוד תוכניות שכן הם אלה שמספקים את היתרי בנייה ובאים במגע עם היזמים וביכולתם לעכב תוכניות בניה לתקופות זמן ארוכות. מדובר בנקודות תורפה שהממשלה מודעת לה והשר אטיאס אף התייחס לכך לא פעם בדבריו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות