אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעלי האג"ח של אינספייר נגד בעל השליטה והנאמן: "אבי ורטהיים מינה במחטף נאמן שנוח לו" צילום: יובל חן

בעלי האג"ח של אינספייר נגד בעל השליטה והנאמן: "אבי ורטהיים מינה במחטף נאמן שנוח לו"

מחזיקי האג"ח של החברה, שנמצאת בהקפאת הליכים, מאשימים את ורטהיים בהעדפת נושים, ומבקשים להחליף את הנאמן עו"ד עמית לדרמן

28.07.2011, 07:29 | מארק שון

שבועיים לאחר מתן צו הקפאת ההליכים לאינספייר, פנו מחזיקי האג"ח של החברה לבית המשפט המחוזי בנצרת וביקשו להחליף את הנאמן, עו"ד עמית לדרמן ממשרדו של שלמה נס, בטענה כי בעל השליטה אבי ורטהיים מינה "בעל תפקיד שנוח לו". לטענתם, ורטהיים "ביצע מחטף במעמד צד אחד ופנה לבית המשפט בבקשה להקפאת הליכים, כדי לאפשר מינוי בעל תפקיד שיהיה נוח לחברה ולנושים המובטחים, ואשר ינהל הפעלה גירעונית על חשבונם של הנושים הבלתי מובטחים, מחזיקי איגרות החוב".

אינספייר היא חברת אחזקות המחזיקה בחברות תדיר גן, רימוני תעשיות ורבינטקס, וחובותיה מסתכמים ב־211 מיליון שקל. בחודש מרץ הודיעה החברה כי שעבדה נכסים של תדיר גן בשווי 7 מיליון שקל לטובת בנק הפועלים וקרן המנוף אוריגו.

לטענת מחזיקי האג"ח, החברה פעלה בכך "לשפר את מצבם של הנושים המובטחים, באופן העלול לעלות כדי העדפת נושים במרמה. התנהלות זו מטילה צל כבד על אמון מחזיקי האג"ח בחברה ובבעלי השליטה בה. הוצאת נכסים מהותיים מהחברה מעלה חשש כבד בדבר יכולתה ורצונה לפרוע את התחייבויותיה לבעלי האג"ח".

יש תוכנית הבראה?

לטענת מחזיקי האג"ח, המיוצגים על ידי עורכי הדין גיא גיסין, יואל פרייליך ולירון בן־נחום, ספק אם יש עילה להקפאת הליכים, שכן אינספייר היא חברת אחזקות ללא כל פעילות עצמאית, ואין לה חובות משמעותיים לספקים או לעובדים, אלא לנושים פיננסיים בלבד. בנוסף, לטענתם לא הוצגה על ידיה תכנית הבראה. "למעשה, 'תוכנית ההבראה' היחידה היא מכירתו של השלד הבורסאי של החברה, שאפשר לבצע גם בהליך פירוק". לטענת מחזיקי האג"ח, הם עמדו כבר על סף הגשת בקשה לפירוק החברה, אך חזרו בהם לאחר שהחברה התחייבה כי לא תטען להתיישנות הטענה בדבר העדפת נושים, לכאורה.

לאחר מכן פעלו בעלי האג"ח לאתר משקיע פוטנציאלי לחברה, והמתווה שהתגבש, לטענתם, היה מכירת השלד הבורסאי של החברה והעברת נכסיה לחברה פרטית. בין הגורמים עמם נפגשו מחזיקי האג"ח היו מנהלי קרן אוריגו, שהביעו, לדבריהם, נכונות לבדוק את העסקה. אז, לדבריהם, "התייצב ורטהיים במשרדו של עו"ד גיסין, והסביר כי החברה מתכוונת לבקש הקפאת הליכים על פי אותו מתווה", אלא שאז בוצע ה"מחטף" והחברה ביקשה הקפאת הליכים ללא תיאום איתם. מחזיקי האג"ח מדגישים כי אינם מטילים דופי אישי בעו"ד עמית לדרמן וביושרו.

מפגש עם אלשיך

תהייה נוספת שמעלים מחזיקי האג"ח נוגעת לכתובת שבחרה החברה להגשת הבקשה הקפאת ההליכים - בית המשפט המחוזי בנצרת. לדבריהם "החברה התחכמה וטענה כי מדובר בבקשה 'משלימה' לבקשת הקפאת ההליכים של רבינטקס, לה מפעל בבית שאן". אחת ההערכות שהועלתה על ידיהם היא כי משרדו של עו"ד נס העדיף שלא לנהל את ההליך מול שופטת בית המשפט המחוזי בת"א, ורדה אלשיך. בימים אלה מנהל עו"ד נס את הליכי ההקפאה של חברת אגרקסקו בפיקוחה של השופטת אלשיך.

מאינספייר נמסר: "תשובתנו תינתן בפירוט בבית המשפט".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות