אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפסקת מסחר: "אני לא מונחה על ידי אינטואיציות ואמוציות" צילום: תומי הרפז

הפסקת מסחר: "אני לא מונחה על ידי אינטואיציות ואמוציות"

הדרך של אורן מונטל בשוק ההון קיבלה תפנית מפתיעה בעקבות טיול רומנטי בפריז, שהפך לשהייה ארוכה שכללה לימודי כלכלה בסורבון

28.07.2011, 07:29 | רחלי בינדמן

אורן מונטל (39)

עיסוק: מנהל השקעות בקרנות חו"ל, פסגות

מגורים: תל אביב

מצב משפחתי: נשוי + 3

השכלה: תואר ראשון בכלכלה מאונ' בן־גוריון, תואר שני בכלכלה מאונ' סורבון בפריז

עוד משהו: חובב שחייה

 

טיול בפריז שעשו אורן מונטל, מנהל השקעות ותיק בקרנות הנאמנות של פסגות, ואשתו, קבע בדיעבד את מסלול חייו. היה זה עם סיום לימודי התואר הראשון שלו. מונטל ואשתו, שעבדו באותה עת בחברת התעופה אל על, החליטו להישאר בצרפת וללמוד שם לתואר שני, הוא בכלכלה והיא בפסיכולוגיה קלינית. תחילה תכנן מונטל לאתר אוניברסיטה שבה הלימודים מתקיימים בשפה האנגלית, אך ארוחת ערב עם חברים צרפתים הפכה את היוצרות. "הם אמרו לי שאם כבר אני בפריז, שווה לי ללמוד את השפה, שבלשון המעטה לא דיברתי. איכשהו השתכנעתי", הוא מספר.

איך זה ללמוד כלכלה בשפה זרה?

"לפני שנסענו לצרפת, לקחתי קורס אחד שהספיק לי בהתחלה רק בשביל להזמין באגט. כך שבהתחלה ישבתי באודיטוריומים ובעיקר התבוננתי בציורי הקיר המרשימים. בספרים שלי רואים תרגומים של מילה במילה, כולל מילות קישור שהייתי עושה באמצעות תרגומונים. אחרי שלמדתי כל יום חמש שעות צרפתית במשך שנה, לצד לימודי התואר, דברים התחילו להשתפר. אשתי דיברה צרפתית ולה היה יותר קל".

כעבור שלוש שנים חזר מונטל לישראל והתקבל לעבודה באופק ני"ע, שלימים התמזג עם פסגות. "זה קרה בשנת 2000. התחלתי לעבוד במחלקה לניהול תיקים בינלאומיים בתור מתמחה, וכעבור כמה שנים התחלתי לנהל השקעות. כמה מלקוחותיי היו דוברי צרפתית, וזה היה חיבור בין התקופה בפריז לניהול ההשקעות בישראל", הוא נזכר.

מונטל הבין שהוא רוצה להשתלב בשוק ההון רק לאחר הלימודים בפריז. לפני כן מעולם לא ביצע השקעות לעצמו. בתפקידו הנוכחי בפסגות הוא מנהל השקעות חו"ל בקרנות נאמנות, ומשקיע עבור לקוחותיו במניות ובאיגרות חוב בכל העולם. בין הקרנות שהוא מנהל נמצאת קרן פסגות אירופה, שמאז הקמתה בסוף 2004 ועד היום היכתה את מדד הייחוס (סטוקס 600), כך שהשיגה תשואה מצטברת של 39% בעוד שהמדד השיג תשואה של 15% בלבד.

קרנות חו"ל מנהלות מאבק קשה מול תעודות הסל.

"התחום שלי ידע ימים יותר טובים אף על פי שהתשואות שלנו לא רעות. זה בעיקר בגלל השקל שהתחזק, וגם העובדה שהתשואות על השווקים בארץ היו יותר טובות מאלה שעל השווקים הזרים. וזה נכון שיש גם תחרות מצד תעודות הסל. מעבר לזה הישראלים, מה לעשות, פחות מוציאים כסף מחוץ לישראל, ויש העדפה מובהקת לקרנות הישראליות מצד לקוחות הריטייל שמשקיעים בקרנות. לדעתי, זה ילך ויפחת עם הזמן, כי התשואות המצוינות בישראל לא יימשכו לאורך זמן. אני בעד פיזור השקעות במדינות שונות".

 

לפי איזו שיטת השקעות אתה עובד?

"אני מונחה על ידי דיסציפלינת ערך שמבוססת על פרמטרים כמותיים ברורים ולא על אינטואיציות ואמוציות. יש היצע חברות עצום בחו"ל, ולכן אנחנו בונים תיק של 50–60 חברות איכותיות מתוך אלפים. אנחנו עושים את זה על בסיס מכפילי המכירות של החברות והרווח שלהן. אנחנו לגמרי עושים 'סטוק פיקינג': בוחרים מניה מניה ועובדים בשיטת ה'בוטום אפ' - מלמטה למעלה ולא הסתכלות למעלה על סקטורים ואזורים. אנחנו מקפידים לבחור חברות שנסחרות בתמחור סביר ומשתדלים להיות מאוד מפוזרים. כך יש סיכוי להכות את המדדים רוב הזמן".

השקעה באירופה, נניח, אטרקטיבית בימים אלו?

"אני באירופה נזהר מלהשקיע בחברות שנמצאות ביוון, פורטוגל, אירלנד, ספרד ואיטליה. יש שם בעיה מאקרו־כלכלית קשה. חברות מקומיות במדינות האלה יושפעו לרעה מהצמיחה החלשה הצפויה בהן בשנים הקרובות. אני כן מוצא הזדמנות בחברות רב־לאומיות שהמקור שלהן במדינות האלה, למשל חברת טלפוניקה שהיא חברת טלקום ספרדית שיש לה עסקים גם בספרד אבל הרבה בדרום אמריקה.

"אני גם לא משקיע באג"ח של המדינות האלה בגלל אי־הוודאות הגדולה. יוון, פורטוגל ואירלנד חדלות פירעון בהגדרה, והן יינצלו רק מסיבות פוליטיות. בקרן אירופה שלנו אני כן משקיע בצרפת, גרמניה, שבדיה ובמדינות מרכז וצפון אירופה".

לא קשה להשקיע בחברות בלי להכיר את המנהלים, את בעלי השליטה, כמו שקיים בהשקעות בישראל?

"ראשית, האינפורמציה נגישה לכולם בכל העולם ובזמן אמיתי. לדעתי, דווקא הקשר האישי יכול להזיק. בדיסציפלינת הערך אנחנו מתמקדים בשאלות ענייניות ופיננסיות על בסיס ניתוח קר של דו"חות כספיים. בעיניי זה יתרון".

אורן מונטל. "שחייה עוזרת לסדר את המחשבות", צילום: תומי הרפז אורן מונטל. "שחייה עוזרת לסדר את המחשבות" | צילום: תומי הרפז אורן מונטל. "שחייה עוזרת לסדר את המחשבות", צילום: תומי הרפז

 

איך התמודדת עם המשבר הפיננסי האחרון?

"הוא היה אבן דרך חשובה בניהול ההשקעות שלי, שהפך הרבה יותר צנוע. בכל תיק השקעות יש נייר אחד־שניים שמאכזבים. אני לגמרי מסוגל להגיד טעיתי ולחתוך חברות".

אתה נותן עצות לחברים ובני המשפחה הקרובים?

"משתדל שלא. אני כן מזהיר אם אני שומע שהם חשופים יותר מדי למניות".

איפה הכסף האישי שלך?

"בכסף הנזיל קניתי בית. בפנסיה אני חשוף ליותר מ־30% מניות".

לאילו תכונות חובה זקוק מנהל השקעות?

"סקרנות, ערנות, התמדה, יכולת אנליטית. אני לא חושב שביטחון עצמי זה דבר רע, אבל צריך לפעול רציונלית ולהיצמד לדו"חות כספיים, פחות להשתמש באינטואציות ולהיות לגמרי צמוד לדיסציפלינה".

איך אתה נרגע מלחץ העבודה?

"שחייה עוזרת לי לסדר את המחשבות. מעבר לזה, אני נשוי עם שלושה ילדים וזו דרך מצוינת להתנתק מהעבודה".

קריירה חלופית נחשקת?

"אני חושב שרופא".

יש דמות שלמדת ממנה הרבה?

"ג'יימס אושונסי, מנהל השקעות ידוע. הספר שלו מלמד לזהות חברות שעושות טוב לאורך זמן, ועל נזקים מקנייה של מניות יקרות".

השורה התחתונה של מונטל: "מנהל השקעות טוב זקוק לתכונות כמו סקרנות, ערנות, התמדה ויכולת אנליטית. אני לא חושב שביטחון עצמי זה דבר רע, אבל צריך לפעול רציונלית ולהיות לגמרי צמוד לדיסציפלינה".
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
לא מבין מדוע עושים האדרה (גלוריפיקציה) של אנשי שוק ההון שבסך הכל הם מהמרים מתוחכמים בכספנו
לא יותר. הם אינם יוצרים דבר. אינם תורמים ערך מוסף אמיתי לחברה. אינם בונים חברה יצרנית ושתשאר יום אחד אחרי לכתם.... סך הכל ילדים מאותגרי אגו, שכל כישוריהם נמצא בהנדסה פיננסית כזו או אחרת. עצוב לחברה שאלה גיבוריה...
אביב  |  31.07.11
8.
איש סימפטי, מצליח - עם תפיסה מדאיגה ומנותקת:
ציטוט: "אני לא מונחה על ידי אינטואיציות ואמוציות". איך אדם משכיל ונבון אינו מודע לעצמו ברמה כל כך גורפת. כדאי שיעיין בקצרה ב"לא רציונאלי ולא במקרה", או בספרי מדע פופולרי על תהליכי קבלת החלטות של בני אדם (כן, גם מר מונטל נכלל בקטגוריה הזאת). אומנם מן הכתבה עולה שהטכניקה שלו היא סוג של "השקעת ערך", לא זהה למינוח הקלאסי המקובל. האם למרות זאת, הגישה האישית הופכת לסיכון משמעותי למשקיעים שנותנים בו את אמונם? ימים יגידו.
חג , ת"א  |  29.07.11
לכל התגובות