אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ממשלה תחת מתקפה: 4 הצעות אי-אמון נדחו עטא עוויסאת

ממשלה תחת מתקפה: 4 הצעות אי-אמון נדחו

ההצעות של סיעות האופוזיציה עסקו בין היתר בכישלון הממשלה בתחומי מצוקת הדיור, מעמד הביניים ומצב הרופאים; הכנסת אישרה את החוק לרפורמה במינהל מקרקעי ישראל ומתן פטור ממס על מכירת דירות שהוסבו למשרדים

01.08.2011, 19:55 | תומר אביטל

הכנסת אישרה כצפוי את הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל בקריאה שנייה ושלישית ברוב של 46 ח"כים, ו-5 מתנגדים. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירך על העברת החוק המקדם את הפיכת ממ"י לרשות: "הבטחנו ואנו מקיימים. חוק הרפורמה  עבר ועד יום רביעי נעביר את חוק הוד"לים".

כזכור, הצעת החוק נפלה לפני כשבועיים במליאת הכנסת, לאחר שחברי כנסת שזעמו על אישור חוק החרם הצביעו נגדה בהצבעת מחאה. הממשלה שבה והגישה את הצעת החוק.

בנוסף אישרה מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את ההצעה הממשלתית לפיה יינתן פטור ממס על מכירת דירת מגורים שלא שימשה למגורים במטרה להגדיל את היצע הדירות. ההטבה לבעלי דירות שהוסבו למשרדים, תינתן כך שעד אמצע 2013 יוכלו הבעלים להוציאן למכירה לצורך מגורים, ללא תנאים וללא תשלום מס שבח. בנוסף, הוארכה התקופה שרק לאחריה ניתן למכור דירה ללא חבות בתשלום מס שבח מארבע שנים לשמונה שנים. זאת על מנת לזרז את מוכרי הדירות להוציא דירות מגורים למכירה.

מתקפת הצעות אי-אמון

קודם לכן דחתה מליאת הכנסת 4 הצעות אי-אמון של סיעות האופוזיציה בנושאי מצוקת הדיור והמשבר החברתי.

ציפי לבני, צילום: תומריקו ציפי לבני | צילום: תומריקו ציפי לבני, צילום: תומריקו

הצעתה של סיעת קדימה עסקה בכישלון ממשלת נתניהו במתן מענה למצוקת הזוגות הצעירים, חסרי הדיור, הרופאים, המתמחים, השכבות החלשות ומעמד הביניים. 42 ח"כים תמכו בהצעה, 59 התנגדו לה ואחד נמנע.

הצעת סיעת העבודה עסקה במשבר החברתי בישראל. 38 ח"כים תמכו בהצעה ו-61 התנגדו לה.

הצעתה של סיעת מרצ עסקה בכישלון הממשלה בתחום המדיני, החברתי והכלכלי. 38 ח"כים תמכו בהצעה ו-62 התנגדו לה.

הצעת סיעות רע"מ-תע"ל, חד"ש ובל"ד עסקה במצוקת האדמות והדיור במגזר הערבי. 31 ח"כים תמכו בהצעה ו-64 התנגדו לה.

באזכרה שנערכה לאחר מכן לזאב ז'בוטינסקי במליאה אמרה יו"ר האופוזיציה ציפי לבני: "צדק חברתי איננו מונופול של השמאל. אני מאמינה בתפיסה של ז'בוטינסקי והוא האמין בזכותו של אדם לומר את דעתו. מה שקורה בכנסת הזאת מנוגד ומתנגש עם תורתו. הוא עצמו מתנגד לפשיזם".

יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין ציין כי "נדמה שמרוב שיקולי מאקרו לא הבחנו כיצד הפלנו חללים במיקרו בכל הנוגע לדיור, למערכת החינוך ולמעמדו הירוד של המגזר הציבורי".

ראש הממשלה נתניהו ציין כי משנתו של ז'בוטינסקי שמה כיעד ראשון את "קיר הברזל" – הדיפת האויב, אך הוא ידע לדבריו כי הביטחון נשען על הכלכלה.

עוד אמר נתניהו כי ז'בוטינסקי העמיד את מיגור העוני והרעב בראש סדר העדיפות החברתית. "על מדינת ישראל לדאוג לחמשת הממ"ים (מזון, מעון, מלבוש, מורה ומרפא על פי משנתו של ז'בוטינסקי) אך על הכלכלה להיות חופשית".

נתניהו ציין כי בכלכלה פתוחה עלול להיווצר מצב של היעדר תחרות בשוק. "במצב זה, על הממשלה לעודד את הסקטור הפרטי ולהבטיח שהשוק יפעל בתחרות. אנשי העסקים הם אלו המפרנסים את חמשת הממ"ים". עוד אמר נתניהו כי "אנחנו מחויבים לתקן את עיוותי השוק בצורה מדודה ואחראית כדי שלא נכרות את העץ ממנו אנחנו קוטפים את הפרי".

בהתייחסו למשבר הנוכחי, ציטט נתניהו את ז'בוטינסקי ואמר כי הוא האמין "שמשטרים דמוקרטיים חופשיים מסוגלים לתקן עצמם וזה מה שאנחנו עושים עכשיו". נתניהו הזכיר את הקרטלים הקיימים בתחומים של מעון ומזון והדגיש כי הממשלה פועלת "להקל על הבירוקרטיה החונקת". כמו כן אמר נתניהו כי כשיש כסף בקופה, אפשר לתקצב רפורמות ולטפל גם בתחומים האחרים, כולל מ' המרפא ש"ייפתר כי יש לנו משאבים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
ביבי נתני-הו צריך כתף ואני הראשונה לתמוך בו
רק אדם חזק כמו ביבי נתני-הו יכול לעמוד בכל המחאות ומול המוחים . יש טרנד חדש של מחאה וכולם רוכבים על הגל .האם חשבתם שדווקא בזמן כזה שכולם מוחים , צריך מישהו לקום ולומר אני תומך , נכון שיש שחיקה , אבל , רק בזמן שישראל היום חזקה מתמיד יש זמן לכל אחד למחות , במקום להתאחד ולמצוא באמת נקודות אולי שיחזקו את ביבי ואת מדינת ישראל כלפי העולם וכמובן כלפי עצמנו , כי רק כישראל מאוחדת אי אפשר לשבור אותה , ואז הכל מתגמד ונראה סתמי לא.!
02.08.11